26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

David Einhorn mówi, że inwestorzy powinni być „niedźwiedzi w stosunku do akcji i uparty w stosunku do inflacji”

David Einhorn mówi, że inwestorzy powinni być „niedźwiedzi w stosunku do akcji i uparty w stosunku do inflacji”

Davida Einhorna

Andrew Harrier | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

David Einhorn z Greenlight Capital powiedział w środę, że podtrzymuje swoje negatywne nastawienie do rynku akcji, ponieważ inflacja i stopy procentowe mogą wzrosnąć.

„Myślę, że powinniśmy być niedźwiedzi, jeśli chodzi o akcje i oczekiwać optymizmu co do inflacji” – powiedział Einhorn w „Raporcie półrocznym” CNBC. „Myślę, że obecnie prowadzimy politykę, która jest prawdopodobnie bardzo dobra dla Main Street, ale będzie coraz trudniejsza dla aktywów finansowych”.

Znakomity zarządzający funduszem hedgingowym uważa, że ​​Rezerwa Federalna może zrobić więcej, aby zwalczyć upartą presję cenową i podnieść stopy procentowe powyżej oczekiwań konsensusu. Bank centralny podniósł stopy procentowe do docelowego przedziału 4,5%-4,75%, najwyższego poziomu od października 2007 roku.

„Myślę, że zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe stopy procentowe mają tendencję wzrostową i prawdopodobnie wyższą niż ludzie się spodziewają” – powiedział Einhorn.

Rentowności obligacji skarbowych wzrosły w ciągu ostatniego roku w związku z serią podwyżek stóp procentowych. Benchmarkowa rentowność 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła w środę 4% po raz pierwszy od listopada. Krótkoterminowe stopy procentowe wzrosły, a sześciomiesięczne i roczne rentowności przekroczyły 5% po raz pierwszy od 2007 roku.

„Fed chce niższych cen akcji” – powiedział Einhorn. „Postawili to jasno”. „Myślę, że byłoby lepiej, gdyby nie dbali o giełdę”.

Einhorn miał właśnie „wyjątkowo dobry rok” z 36,6% zwrotem w 2022 r., częściowo dzięki swojej krótkiej pozycji w wielu innowacyjnych spółkach technologicznych, takich jak te opisane przez inwestora wzrostowego Cathy Wood.

Zarządzający funduszem hedgingowym powiedział w niedawnym liście do inwestorów, że pod wieloma względami rok 2022 był jego najlepszym rokiem w historii i że okres ten był bardziej porównywalny z rokiem 2001, rok po pęknięciu ostatniej bańki technologicznej. Ujawnił również, że nadal skraca niektóre „bąbelkowe” imiona.

READ  Dlaczego zarobki Spotify kładą nacisk na marżę brutto „zrównoważony rozwój”.

Szeroko obserwowany inwestor powiedział, że jego fundusz hedgingowy ma stosunkowo niewielką pozycję długą netto i ma silne przekonanie co do wyboru wartości w swoim portfelu.

„Mam bardzo konserwatywne spojrzenie na to, dokąd zmierza rynek jako całość, ale jestem bardzo podekscytowany wieloma pozycjami w moim długim portfelu, ponieważ są one absurdalnie tanie i zwracają tony kapitału” – powiedział Einhorn.

Na koniec 2022 roku największą długą pozycją Greenlight były Green Brick Partners, Brighthouse Financial i Consol Energy. Wcześniej powiedział, że znaczącymi zwycięzcami w jego funduszu hedgingowym w 2022 roku są Atlas Air Worldwide, Consul Energy, Tech Resources i fuzja ArabPlayTwitter.