4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

David Einhorn mówi, że inwestorzy powinni być „niedźwiedzi w stosunku do akcji i uparty w stosunku do inflacji”

David Einhorn mówi, że inwestorzy powinni być „niedźwiedzi w stosunku do akcji i uparty w stosunku do inflacji”

Davida Einhorna

Andrew Harrier | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

David Einhorn z Greenlight Capital powiedział w środę, że podtrzymuje swoje negatywne nastawienie do rynku akcji, ponieważ inflacja i stopy procentowe mogą wzrosnąć.

„Myślę, że powinniśmy być niedźwiedzi, jeśli chodzi o akcje i oczekiwać optymizmu co do inflacji” – powiedział Einhorn w „Raporcie półrocznym” CNBC. „Myślę, że obecnie prowadzimy politykę, która jest prawdopodobnie bardzo dobra dla Main Street, ale będzie coraz trudniejsza dla aktywów finansowych”.

Znakomity zarządzający funduszem hedgingowym uważa, że ​​Rezerwa Federalna może zrobić więcej, aby zwalczyć upartą presję cenową i podnieść stopy procentowe powyżej oczekiwań konsensusu. Bank centralny podniósł stopy procentowe do docelowego przedziału 4,5%-4,75%, najwyższego poziomu od października 2007 roku.

„Myślę, że zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe stopy procentowe mają tendencję wzrostową i prawdopodobnie wyższą niż ludzie się spodziewają” – powiedział Einhorn.

Rentowności obligacji skarbowych wzrosły w ciągu ostatniego roku w związku z serią podwyżek stóp procentowych. Benchmarkowa rentowność 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła w środę 4% po raz pierwszy od listopada. Krótkoterminowe stopy procentowe wzrosły, a sześciomiesięczne i roczne rentowności przekroczyły 5% po raz pierwszy od 2007 roku.

„Fed chce niższych cen akcji” – powiedział Einhorn. „Postawili to jasno”. „Myślę, że byłoby lepiej, gdyby nie dbali o giełdę”.

Einhorn miał właśnie „wyjątkowo dobry rok” z 36,6% zwrotem w 2022 r., częściowo dzięki swojej krótkiej pozycji w wielu innowacyjnych spółkach technologicznych, takich jak te opisane przez inwestora wzrostowego Cathy Wood.

Zarządzający funduszem hedgingowym powiedział w niedawnym liście do inwestorów, że pod wieloma względami rok 2022 był jego najlepszym rokiem w historii i że okres ten był bardziej porównywalny z rokiem 2001, rok po pęknięciu ostatniej bańki technologicznej. Ujawnił również, że nadal skraca niektóre „bąbelkowe” imiona.

READ  Elon Musk nie będzie produkować samochodów Tesla w Indiach, ponieważ rząd zakazuje sprzedaży i konserwacji pojazdów elektrycznych

Szeroko obserwowany inwestor powiedział, że jego fundusz hedgingowy ma stosunkowo niewielką pozycję długą netto i ma silne przekonanie co do wyboru wartości w swoim portfelu.

„Mam bardzo konserwatywne spojrzenie na to, dokąd zmierza rynek jako całość, ale jestem bardzo podekscytowany wieloma pozycjami w moim długim portfelu, ponieważ są one absurdalnie tanie i zwracają tony kapitału” – powiedział Einhorn.

Na koniec 2022 roku największą długą pozycją Greenlight były Green Brick Partners, Brighthouse Financial i Consol Energy. Wcześniej powiedział, że znaczącymi zwycięzcami w jego funduszu hedgingowym w 2022 roku są Atlas Air Worldwide, Consul Energy, Tech Resources i fuzja ArabPlayTwitter.