28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy sekcja „Torturowanych poetów” Taylor Swift powinna zawierać apostrof?

Czy sekcja „Torturowanych poetów” Taylor Swift powinna zawierać apostrof?

Kiedy Taylor Swift ogłosiła na rozdaniu nagród Grammy, że tytuł jej nowego albumu będzie brzmiał „Tortured Poets Oath”, jaka była twoja reakcja?

Może brzmiało: „O mój Boże! Jej pierwszy nowy album od ponad roku. Nie mogę się doczekać!”

Mogło to brzmieć mniej więcej tak: „Ho-hum. Wolałbym słuchać Szostakowicza/Metalliki/Baby Shark.”

Lub mogło to być:

„Czy w tym tytule nie powinno być apostrofu?”

Tak, wiele osób po usłyszeniu największego zwiastuna muzycznego roku zaczęło myśleć o znakach diakrytycznych, a potem rozmawiać o tym w mediach społecznościowych.

„Zniszczyłem tę wersję albumu moim uczniom, robiąc z niej lekcję dotyczącą używania apostrofu”. Erin Weinbergwykładowca na Wydziale Anglistyki, Teatru, Filmu i Mediów na Uniwersytecie w Manitobie, napisał na temat X. (Inni widzieli przez RedditI TikTok i inne miejsca.)

Jeśli nalegasz na dodanie apostrofu, istnieją dwa możliwe miejsca. Mogło być przed literą „S”: Sekcja Torturowanych Poetów. Oznacza to, że sekcja należy tylko do jednego poety.

„Czy jest to sekcja poświęcona tylko jednemu udręczonemu poecie, gdzie mogą usiąść samotnie i pisać udręczoną poezję?” – zapytał Weinberg.

Lub po literze S: sekcja torturowanych poetów, w której znajduje się wielu poetów. „Dedykowana sekcja, w której wszyscy udręczeni poeci mogą wspólnie inspirować?” – zapytał Weinberg.

Ale tytuł w oficjalnej brzmieniu nie zawiera apostrofu: „Departament Torturowanych Poetów”. To tak, jak z innymi wspaniałymi dziełami sztuki, które nie mają apostrofu, jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” i „Klub Opiekunów”. W tym wypadku dział ten nie dotyczy poetów. „Poeci” opisują tę sekcję.

„Rzeczowniki mogą mieć charakter atrybutywny, co oznacza, że ​​możemy ich używać do opisywania rzeczy w taki sam sposób, w jaki używamy przymiotników” – powiedziała Mignon Fogarty, prowadząca program „Grammar Girl”. „‚Udręczeni poeci’ mówią nam, jaki to dział, w ten sam sposób, w jaki „Kosmetyki” mówią nam, jaki dział odwiedzamy w Macy’s.”

READ  Lista zdobywców nagród LA Film Critics Awards 2023 – The Hollywood Reporter

Jaki zatem powinien być tytuł? Zanim zdecydujesz, że wybuchła kontrowersja na skalę Kanye West kontra Taylor Swift, wiedz, że konsensus zawodowych gramatyków jest następujący: to naprawdę zależy od Swifta.

Po pierwsze, nie ma nic złego w żadnym z możliwych tytułów. „Każda wersja jest poprawna gramatycznie, ale ma swoje własne, unikalne znaczenie” – powiedział Weinberg.

Gramatycy twierdzą, że Swift nie tylko miała wybór użycia, ale mogła także wybrać to, które odpowiada zamierzonemu znaczeniu.

„Uważam, że opcja bez apostrofów jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjną i logiczną opcją” – stwierdziła Ellen Goffin, autorka książki Rebel with a Subjunctive: Tales and Advice from a Wandering Grammarian. „Myślę, że jest wielu torturowanych poetów, a słowo „poeci” rozumiem jako przymiotnik. To sekcja poświęcona poetom torturowanym. Nie chcę tam apostrofu! Ufam, że Taylor Swift używa apostrofu”.

„Tytuł jest w porządku bez apostrofu; Departament Spraw Weteranów go nie używa” – powiedział Mark Bolick, zastępca redaktora ds. standardów w „The New York Times”. „To, co jest wystarczająco dobre do oficjalnego oznaczenia rządu USA, powinno być wystarczająco dobre dla Taylora Szybki.” „

Weinbergowi również spodobał się wybór Swifta: „Lubię myśleć o torturowanych poetach, którzy wspólnie spędzaliby czas w swojej własnej sekcji, w przestrzeni, w której mogliby odczuwać swoje uczucia i pisać o nich w wspierającym środowisku”.

Ponieważ Taylor Swift jest obecnie wszędzie i we wszystkim, nie zdziwisz się, gdy dowiesz się, że nie jest to pierwszy raz, kiedy dzieli się wiadomościami związanymi z zasadami.

W 2015 roku fan wskazany Wydaje się, że w niektórych odręcznych słowach opublikowanych przez Swifta błędnie brakuje apostrofu.

Swift odpowiedział, wskazując, że apostrof tam był, ale był zasłonięty tyłem litery „Y” nad nim. Zakończyła grzecznie wskazując trzy błędy w poście fana.

READ  „Mój drogi i głęboki przyjacielu”

Czy jest coś, czego Taylor Swift nie może zrobić?