19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co wiesz o ślepocie twarzy, przypadku ślepoty Brada Pitta?

Co wiesz o ślepocie twarzy, przypadku ślepoty Brada Pitta?

Aktor Brad Pitt powiedział w niedawnym wywiadzie, że cierpi na prozopagnozję, rzadkie zaburzenie neurologiczne, powszechnie określane jako ślepota twarzy. Chociaż 58-letni Pete nigdy nie został formalnie zdiagnozowany, powiedział dalej: Wywiad z GQ Przez lata walczył o rozpoznawanie ludzkich twarzy.

W 2013 roku Powiedz Esquire Że jego niezdolność do rozpoznawania twarzy stała się tak poważna, że ​​w rezultacie często chciał się odizolować. – Dlatego zostaję w domu – powiedział.

The Times rozmawiał z ekspertami o objawach, przyczynach i leczeniu choroby.

Według Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru mózgu.

Prozopagnozja to tylko ślepota twarzy, a nie ślepota barw lub ogólnie zaburzenia widzenia, powiedział dr Purna Punakdarpour, neurolog behawioralny z Northwestern Medicine. Różni się to od zapominania, a czasem walki ze znalezieniem właściwego słowa.

Ślepota rozpoznawania twarzy ma różne nasilenie. Niektóre osoby z tym schorzeniem mogą mieć trudności z rozpoznaniem znajomej twarzy, takiej jak przyjaciel lub członek rodziny, podczas gdy inne mogą nawet nie być w stanie rozpoznać własnych odbić. Niektóre osoby mogą nie być w stanie odróżnić twarzy od przedmiotów.

Jest też Dowody sugerujące Osoby z prozopagnozją mogą stać się chronicznie niespokojne lub przygnębione z powodu izolacji i strachu związanego z chorobą. Poruszanie się po podstawowych interakcjach społecznych z prozopagnozją może być ryzykowne, a niektórzy ludzie unikają kontaktu z innymi członkami rodziny i bliskimi w obawie, że nie będą w stanie ich rozpoznać lub odpowiednio leczyć.

Osoby ze ślepotą twarzy dzielą się na dwie kategorie: ci, którzy rodzą się z tym schorzeniem i ci, którzy nabywają go w późniejszym życiu.

Badania wskazują Chociaż wrodzona lub trwająca całe życie prozopagnozja jest mniej powszechna Pojawiają się oceny Nawet jedna osoba na 50 może mieć jakąś formę warunku życiowego, a naukowcy stawiają hipotezę, że może działać w rodzinach.

READ  Wstępne wyniki WWE: zwycięzcy, wyniki, reakcje i najważniejsze wydarzenia z 4 lipca | Raport dotyczący jajników

„Wydaje się, że nie ma żadnych oczywistych nieprawidłowości strukturalnych” w mózgu u osób urodzonych z tym schorzeniem, powiedział dr Andrei Stojic, dyrektor neurologii ogólnej w Cleveland Clinic. Ponieważ u osób z wrodzoną prozopagnozją nie ma wyraźnych uszkodzeń mózgu, naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.

Natomiast osoby, które w późniejszym życiu nabywają ślepotę twarzy, mogą mieć zmiany w mózgu w wyniku urazu głowy lub urazu. Dr Punakdarpour powiedział, że ludzie mogą również nabawić się tego stanu po udarach lub gdy zachorują na Alzheimera.

Dr Punakdarpur powiedział, że nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić. Osoby z Faceightight często skupiają się na cechach, takich jak kolor włosów, styl chodu lub głosy, aby odróżnić ludzi od siebie.

Neurolodzy zazwyczaj diagnozują prozopagnozję za pomocą serii testów, aby ocenić zdolność osoby do zapamiętywania i rozpoznawania twarzy. Może to być długotrwały proces, ponieważ klinicyści często dokładają wszelkich starań, aby ślepota twarzy pacjenta nie była objawem szerszej choroby neurodegeneracyjnej.

Wiele osób z tym schorzeniem, takich jak pan Pete, nie otrzyma oficjalnej diagnozy. „Wiele z opisanych przez niego wyzwań i problemów, które ma, nie jest nietypowych dla osób, które je mają” – powiedział dr Stojic.

„To może być stosunkowo wyczerpujące dla ludzi” – dodał. „Innym trudno to zrozumieć”.