16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co to za znak zapytania w kosmosie?  Oto, co wiemy i czego nie wiemy

Co to za znak zapytania w kosmosie? Oto, co wiemy i czego nie wiemy

Astronomowie powiedzą ci, że to tylko złudzenie optyczne, para galaktyk złapanych w akcie kojarzenia, widziana pod złym kątem. To się zdarza cały czas.

W latach 60. i 70. Halton Arp, astronom z Hill Observatories w południowej Kalifornii, wywołał poruszenie, twierdząc, że galaktyki oddalone od siebie o miliony lat świetlnych według konwencjonalnych obliczeń kosmologicznych – ale wydają się nałożone na siebie na niebie – wchodzą w interakcje lokalnie. . Jego twierdzenie podało w wątpliwość teorię Wielkiego Wybuchu wszechświata. Astronomowie są teraz zgodni, że się mylił.

Teraz Odkryto prawdziwy znak zapytaniaw niedawnym kącie obserwacji Webba Para obłoków pyłu znanych jako Herbig-Haro 46/47 który jest w trakcie formowania się w dwie gwiazdy. To odkrycie wywołało sensację w mediach społecznościowych. „Stoisko informacyjne Ze Space Mall zostało znalezione przez JWST” – żartował jeden z komentatorów na X, stronie znanej wcześniej jako Twitter.

Chris Brett, astronom z Space Telescope Science Institute w Baltimore, który obsługuje teleskop Webba, próbował to wyjaśnić. „Ta konkretna para jest tak daleko, że trudno jest określić wiele szczegółów” – powiedział w jednym z e-maili. „Ale jest kilka podobnych połączeń galaktyk, które zaobserwowano w pobliżu nas, w tym Ten nazywa się II Zwicky 96. „

Jeśli zaakceptujesz przerażające zasady mechaniki kwantowej i założenie, którego Einstein nie pochwala, że ​​Bóg gra w kości z wszechświatem, musisz zaakceptować fakt, że przypadek i przypadkowość są podstawą rzeczywistości. W takim wszechświecie, w którym prawa fizyki łamią się od 14 miliardów lat, zbiegi okoliczności są nieoczekiwane, ale nieuniknione.

Są jednak chwile, kiedy warto cofnąć się i posłuchać „muzyki”, jak kiedyś Einstein nazwał piękno i tajemnicę wszechświata. Możesz uznać ten znak zapytania za dziwne graffiti, komentarz zarówno do naszego związku, jak i istnienia. Chodzi o to, że ledwo zaczynamy cokolwiek wiedzieć — i dlatego budujemy teleskopy.

READ  Sole i materiały organiczne zaobserwowane na powierzchni Ganimedesa przez należącą do NASA sondę Juno

Kiedy Webb zakończy rundy dochodzeń za dwie dekady, być może dowiemy się więcej o tym, jak działa ten gwiezdny garnek. Ale nadal nie wiemy, dlaczego tu jesteśmy. Ten znak zapytania, nasza głęboka kosmiczna ignorancja, jest jednym z największych darów nauki.