22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rekordowy meteor, który był używany jako stoper do drzwi

Rekordowy meteor, który był używany jako stoper do drzwi

Napisane przez Jasona Collinsa | zaktualizowane

Jeden z największych meteorytów, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Michigan, pozostał niezauważony przez ekspertów przez ponad 80 lat, ponieważ wisiał niepozornie jako żywopłot na lokalnej farmie. Geolodzy dodatkowo określili znaczenie i wartość meteorytu po jego „ponownym odkryciu”, co doprowadziło do jego identyfikacji jako kosmicznej skały żelazowo-niklowej.

Meteoryt, który uderzył w Ziemię prawie sto lat temu, był używany jako ogranicznik do drzwi na farmie w Michigan.

według Nauka AlertTen skromny 10-kilogramowy (22-funtowy) kamień spędził dziesięciolecia pracując jako kebab na lokalnej farmie w Michigan, zanim został oficjalnie uznany przez społeczność naukową. Konkretnie, właściciel rancza, David Mazurek, zapytał Monę Serpico, geologa z Central Michigan University (CMU), czy mogłaby zbadać skałę, która służyła jako stoper do drzwi stodoły na jego ranczo, jeśli to w ogóle możliwe. meteor. Ku zaskoczeniu Serpicho, skała, o której mowa, jest w rzeczywistości meteorytem i jest bardzo cenna.

Jako geolog, Sirbescu regularnie otrzymuje prośby od lokalnych mieszkańców o zbadanie wszelkiego rodzaju potencjalnych meteorytów. Ludzie przynoszą do wyceny wszelkiego rodzaju egzotyczne skały, ponieważ meteoryty są zazwyczaj bardzo drogie na rynku kolekcjonerskim, ale większość tych skał to po prostu skały. Inaczej było jednak w przypadku Mazurka, który przywiózł prawdziwy meteoryt, a dla Sirbescu był to pierwszy pozytywny test w ciągu ostatnich 18 lat jej kariery.

W końcu Mazurk zdał sobie sprawę, że ludzie zarabiają na znajdowaniu i sprzedawaniu małych kawałków meteorytów, więc wziął kamień do wyceny. Możesz sobie wyobrazić jego zdziwienie, gdy dowiedział się, że jego 22-funtowy zawodnik zarobi około 75 000 $.

Meteoryt, obecnie nazywany meteorytem Edmure, jest w rzeczywistości masą kosmiczną skałą żelazowo-niklową, zawierającą około 12% wagowych niklu, co w rzeczywistości jest całkiem sporo. Ale historia kosmicznej skały jest o wiele bardziej interesująca.

READ  Nowe odkrycie ujawnia przyczynę różnych kolorów Urana i Neptuna
asteroida
Jeśli potrzebujesz ogranicznika do drzwi, pamiętaj, aby obserwować nocne niebo pod kątem spadających kamieni.

historia meteorytów

Według Mazurka historia meteorytu zaczęła się jeszcze zanim kupił farmę w 1988 roku. Podczas zwiedzania posiadłości z poprzednim właścicielem, ten ostatni ujawnił, że skała spadła z nieba w 1930 roku, zanim służyła jako ogranicznik do drzwi.

Właściciel opowiedział, jak on i jego ojciec byli świadkami uderzenia meteorytu w ich posiadłość, powodując ogromny hałas. Jednak rano znaleźli ciepłą skałę w powstałym kraterze. Meteor nadal pełnił funkcję odbojnika przez następne 30 lat i tylko sporadycznie opuszczał posiadłość, gdy dzieci Mazurków zabierały wieżę do szkoły na pokaz i pogawędkę.

W końcu Mazurk zdał sobie sprawę, że ludzie zarabiają na znajdowaniu i sprzedawaniu małych kawałków meteorytów, więc wziął kamień do wyceny. Możesz sobie wyobrazić jego zdziwienie, gdy dowiedział się, że jego 22-funtowy zawodnik zarobi około 75 000 $. Sprzedał meteoryt planetarium MSU Abrams i zadeklarował 10% wpływów na Wydziale Nauk o Ziemi i Atmosferze Uniwersytetu Centralnego Michigan, gdzie niepozorny odbojnik do drzwi został zidentyfikowany jako bardzo cenny meteoryt.