3 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny wysyłają sondę Einsteina do skanowania Wszechświata w poszukiwaniu rozbłysków rentgenowskich

Chiny wysyłają sondę Einsteina do skanowania Wszechświata w poszukiwaniu rozbłysków rentgenowskich

Obrazy AFP/Getty

Rakieta Long March-2C z satelitą Einstein Probe wystartowała 9 stycznia 2024 r. z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnych Xichang w Xichang w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Wystrzelona w tym tygodniu sonda zaprojektowana do skanowania nieba w poszukiwaniu rozbłysków promieni rentgenowskich, które mogą rzucić światło na tajemnicze zjawiska związane z czarnymi dziurami i łączącymi się gwiazdami.

Według oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua sonda Einsteina, nazwana na cześć słynnego fizyka teoretycznego urodzonego w Niemczech, wystartowała we wtorek na pokładzie jednej z chińskich rakiet Długi Marsz 2C. Komunikat prasowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

China Aerospace Science and Technology Corporation, która obsługuje krajowe rakiety Długi Marsz, potwierdziła udany start Media społecznościowe.

Sonda została zbudowana w ramach wspólnego wysiłku Chińskiej Akademii Nauk, Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka w Niemczech i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej wykrywanie oznak rozbłysków promieniowania rentgenowskiego może pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu podstawowych procesów wysokoenergetycznych w przestrzeni kosmicznej, takich jak eksplozje supernowych, zderzenia gwiazd neutronowych i czarne dziury wyrzucające materię po pożeraniu pól magnetycznych.

Poszukiwanie rozbłysków rentgenowskich

Sonda Einsteina wykorzystuje dwa instrumenty do wykrywania rozbłysków światła rentgenowskiego, które emitują te zjawiska: Wide-Field X-ray Telescope (WXT) i Follow-up X-ray Telescope (FXT).

WXT przeznaczony jest do wykonywania wielkoskalowych skanów nieba w poszukiwaniu wiązek rentgenowskich. Instrument jest wzorowany na oczach homara, które zawierają tysiące kwadratowych porów, które kierują światło do okrągłego środka. Zastosowanie podobnej konstrukcji w teleskopie umożliwia WXT wykonywanie zdjęć dziesięć Według Europejskiej Agencji Kosmicznej całe niebo na jednym zdjęciu.

Gdy urządzenie WXT wykryje promienie rentgenowskie, bardziej czułe urządzenie FXT ma na celu szybkie zebranie bardziej szczegółowych informacji.

READ  Nigdy wcześniej nie widziane galaktyki świecą jasno na nowym zdjęciu autorstwa Jamesa Webba

„Dzięki wyjątkowemu szerokiemu obrazowi WXT będziemy w stanie uchwycić światło rentgenowskie powstałe w wyniku zderzeń gwiazd neutronowych i znaleźć przyczynę niektórych fal grawitacyjnych, które wykrywamy na Ziemi” – powiedział Eric Kolkers, sonda Einsteina należąca do ESA. Naukowiec projektu w oświadczeniu. „Często, gdy rejestrowane są te nieuchwytne zmarszczki czasoprzestrzeni, nie jesteśmy w stanie określić ich źródła. Dzięki natychmiastowemu wykryciu rozbłysku rentgenowskiego, wskażemy pochodzenie wielu zdarzeń związanych z falami grawitacyjnymi.”

Oczekuje się, że Sonda Einsteina będzie działać na orbicie Ziemi na wysokości około 600 kilometrów (370 mil) nad powierzchnią Ziemi. Oczekuje się, że sonda będzie w stanie monitorować całe nocne niebo pod kątem promieni rentgenowskich w ciągu zaledwie trzech orbit okołoziemskich, czyli mniej więcej co cztery i pół godziny.