29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowy obraz z teleskopu NASA przedstawia tysiące bezprecedensowych galaktyk, które powstały 13,5 miliarda lat temu – 200 milionów lat po Wielkim Wybuchu

Nigdy wcześniej nie widziane galaktyki świecą jasno na nowym zdjęciu autorstwa Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) NASA uchwycił nigdy wcześniej nie widziane galaktyki, które wyglądają jak olśniewające diamenty w czerni kosmosu.

Obraz przenosi widzów 13,5 miliarda lat wstecz do wczesnego Wszechświata ze słabymi, odległymi światłami promieniującymi z nowo powstałych galaktyk w regionie znanym jako północny biegun Słońca.

Tylko 2% nieba uchwyconego na zdjęciu jest pokryte ziemskim księżycem w pełni, ale JWST może zajrzeć głębiej w ten region i obserwować tysiące migoczących galaktyk rozciągających się do najdalszych zakątków wszechświata.

Kosmiczne obiekty widoczne na zdjęciu są miliardy razy jaśniejsze niż to, co można zobaczyć gołym okiem, ale kamera bliskiej podczerwieni (NIRCam) teleskopu wychwyciła widma światła pochodzące od obiektów na zdjęciu.

Nowy obraz z teleskopu NASA przedstawia tysiące bezprecedensowych galaktyk, które powstały 13,5 miliarda lat temu – 200 milionów lat po Wielkim Wybuchu

Obraz jest jednym z pierwszych szerokokątnych obrazów wszechświata o średniej głębokości i pochodzi z programu GTO Prime Extragalactic Reionization and Lensing Sciences (PEARLS).

Naukowcy zaangażowani w te prace wyjaśniają, że termin „średnia głębokość” odnosi się do najsłabszego obiektu widocznego na tym zdjęciu, który ma jasność około 29mag (miliard razy jaśniejszy niż ten, który można zobaczyć gołym okiem).

Termin „szerokie pole” odnosi się do całkowitego obszaru, który obejmie program, około jednej dwunastej powierzchni księżyca w pełni.

„Przez ponad dwie dekady współpracowałem z dużym międzynarodowym zespołem naukowców, aby stworzyć nasz program Web Science” — powiedział w oświadczeniu Roger Windhorst, profesor Regent na Arizona State University (ASU) i główny badacz PEARLS.

Zdjęcia Webba są naprawdę wyjątkowe, naprawdę przekraczają moje najśmielsze marzenia. Pozwala mi zmierzyć intensywność liczby galaktyk, które świecą w bardzo słabej granicy podczerwieni i całkowitą ilość światła, które wytwarzają.

READ  Jak burzowe słońce mogło zapoczątkować życie na Ziemi

Zdjęcie zawiera osiem różnych kolorów z NIRCam oraz trzy kolory z ultrafioletu i światła widzialnego z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

„Obrazy internetowe znacznie przewyższają to, czego oczekiwaliśmy na podstawie symulacji, które przeprowadziłem w miesiącach poprzedzających pierwsze obserwacje naukowe” — powiedział Jake Summers, asystent naukowy na Arizona State University.

Patrząc na nie, byłem zaskoczony imponującą dokładnością.

Jest wiele rzeczy, których nie sądziłem, że będziemy w stanie zobaczyć, w tym pojedyncze gromady kuliste wokół odległych galaktyk eliptycznych, węzły gwiazdotwórcze w galaktykach spiralnych i tysiące słabych galaktyk tła.

Obserwacje NIRCam zostaną połączone z widmami uzyskanymi za pomocą kamery Webba w bliskiej podczerwieni i spektrometru bez szczelin (NIRISS), umożliwiając zespołowi poszukiwanie słabych obiektów z widmowymi liniami emisyjnymi, które można wykorzystać do dokładniejszego oszacowania ich odległości.

„Rozproszone światło, które zmierzyłam przed i za gwiazdami i galaktykami, ma znaczenie kosmologiczne, symbolizując historię wszechświata” – powiedziała Rosalia O’Brien, asystentka naukowa na Arizona State University.

Czuję się bardzo szczęśliwy, że mogę teraz rozpocząć karierę. Dane Webba nie przypominają niczego, co widzieliśmy wcześniej, i jestem naprawdę podekscytowany możliwościami i wyzwaniami, jakie stwarzają.

Jakość obrazu jest „naprawdę nie z tego świata”, powiedział Anton Koekemoer, astronom z STScI, który połączył obrazy PEARLS w bardzo dużą mozaikę.

Kontynuował: „Aby spojrzeć na bardzo rzadkie galaktyki u zarania kosmicznego czasu, potrzebujemy głębokiego obrazowania na dużym obszarze, co zapewnia pole PEARLS.

Północny biegun ekliptyki znajduje się w konstelacji Draco, jednej z największych konstelacji na niebie, która znajduje się na północnej półkuli niebieskiej.

Jest to jeden ze starożytnych greckich konstelacji i został po raz pierwszy skatalogowany przez greckiego astronoma Ptolemeusza w drugim wieku.

JWST wykonał inne zdjęcia galaktyk spiralnych, na których widać chaotyczną galaktykę Cartwheel 489,2 miliona lat świetlnych od Ziemi.

JWST wykonał inne zdjęcia galaktyk spiralnych, na których widać chaotyczną galaktykę Cartwheel 489,2 miliona lat świetlnych od Ziemi.

JWST wykonał inne zdjęcia galaktyk spiralnych, na których widać chaotyczną galaktykę Cartwheel 489,2 miliona lat świetlnych od Ziemi.

Podobnie jak koło wozu, jego pojawienie się jest spowodowane ekstremalnym zdarzeniem – kolizją z dużą prędkością pomiędzy dużą galaktyką spiralną a mniejszą galaktyką niewidoczną na tym zdjęciu.

Inne teleskopy, w tym Kosmiczny Teleskop Hubble’a, badały wcześniej koło wozu.

Ale dramatyczna galaktyka była owiana tajemnicą — być może dosłownie, biorąc pod uwagę ilość pyłu przesłaniającego widok.

Możliwości JWST w podczerwieni oznaczają, że może „zobaczyć czas przeszły” w ciągu zaledwie 100 do 200 milionów lat od Wielkiego Wybuchu, co pozwala na robienie zdjęć pierwszych gwiazd, które świeciły we wszechświecie ponad 13,5 miliarda lat temu.

Jego pierwsze zdjęcia mgławic, egzoplanet i gromad galaktyk wywołały wielkie uroczystości w świecie naukowym, co zostało okrzyknięte „wielkim dniem ludzkości”.

Naukowcy wkrótce zaczną dowiadywać się więcej o masach, wieku, historii i składzie galaktyk, ponieważ teleskop będzie badał najstarsze galaktyki we wszechświecie.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł...

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA uchwycił oszałamiający obraz tysięcy młodych, nigdy wcześniej nie widzianych gwiazd w Mgławicy Tarantula.

Ponadto Teleskop Jamesa Webba NASA ujawnia oszałamiający nowy widok Filarów Stworzenia, które wyglądają jak widmowa ręka sięgająca w kosmos

Teleskop Jamesa Webba: teleskop NASA o wartości 10 miliardów dolarów został zaprojektowany do wykrywania światła z najstarszych gwiazd i galaktyk

Teleskop Jamesa Webba został opisany jako „wehikuł czasu”, który może pomóc odkryć tajemnice naszego wszechświata.

Teleskop posłuży do obserwacji pierwszych galaktyk powstałych we wczesnym wszechświecie ponad 13,5 miliarda lat temu, obserwacji źródeł gwiazd, egzoplanet, a nawet księżyców i planet naszego Układu Słonecznego.

Teleskop Jamesa Webba i większość jego instrumentów ma temperaturę około 40 K — około minus 387 Fahrenheita (minus 233 Celsjusza).

Jest to największy i najpotężniejszy orbitalny teleskop kosmiczny na świecie, zdolny spojrzeć wstecz na 100-200 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Obserwatorium na podczerwień, które krąży wokół niego, ma być około 100 razy potężniejsze niż jego poprzednik, Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

NASA lubi myśleć o Jamesie Webb jako o następcy Hubble’a, a nie o zastępcy, ponieważ obaj będą przez jakiś czas pracować w tandemie.

Teleskop Hubble’a został wystrzelony 24 kwietnia 1990 roku przez prom kosmiczny Discovery z Kennedy Space Center na Florydzie.

Krąży wokół Ziemi z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 300 km/h) na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości około 340 mil.