13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chińska gospodarka stabilizuje się, a działalność fabryk powraca do ekspansji

Chińska gospodarka stabilizuje się, a działalność fabryk powraca do ekspansji

Pracownik pracuje na linii produkcyjnej w zakładzie ciśnieniowym filtracji Jingjin w Dezhou, prowincja Shandong, Chiny, 25 sierpnia 2022 r. REUTERS/Siyi Liu/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

  • China Manufacturing PMI za wrzesień 50,2 wobec 49,7 w sierpniu
  • Chiny: PMI poza przemysłem we wrześniu 51,7 wobec 51,0 w sierpniu
  • China Composite PMI za wrzesień 52,0 wobec 51,3 w sierpniu

PEKIN (Reuters) – We wrześniu oficjalne badanie wykazało, że aktywność fabryk w Chinach wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, co stanowi szereg wskaźników wskazujących, że druga co do wielkości gospodarka świata zaczyna się ożywiać.

Według Krajowego Biura Statystycznego wskaźnik Purchasing Managers’ Index (PMI), oparty na badaniu największych producentów, wzrósł we wrześniu do 50,2 z 49,7, powyżej poziomu 50 punktów oddzielającego spadek aktywności od ekspansji. Odczyt przekroczył oczekiwania na poziomie 50,0.

PMI, pierwsze oficjalne statystyki za wrzesień, pogłębia oznaki stabilizacji w gospodarce, która osłabła po początkowym gwałtownym wzroście dynamiki na początku roku, kiedy zniesiono wysoce restrykcyjną politykę Chin dotyczącą Covid-19.

Pierwsze oznaki poprawy pojawiły się w sierpniu, wraz z przyspieszeniem wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, ograniczeniem spadków eksportu i importu oraz złagodzeniem presji deflacyjnej. Zyski przedsiębiorstw przemysłowych zanotowały w sierpniu niespodziewany wzrost o 17,2%, po spadku o 6,7% w lipcu.

„Indeks PMI dla przemysłu, a także dobre dane dotyczące zysków przemysłu wskazują, że gospodarka stopniowo sięga dna” – powiedział Zhou Hao, główny ekonomista w Guotai Junan International.

Indeks PMI poza przemysłem w Chinach, który obejmuje subindeksy aktywności sektora usług i budownictwa, również wzrósł do 51,7 z 51,0 w sierpniu.

Złożony wskaźnik PMI, obejmujący działalność przemysłową i pozaprzemysłową, wzrósł we wrześniu do 52,0 z 51,3.

Krótkoterminowe dane dostępne na radarze ekonomistów obejmują wydatki konsumentów w związku z najdłuższym świętem państwowym w roku. Złoty Tydzień rozpoczął się w piątek Świętem Środka Jesieni, po którym do 6 października przypada Święto Narodowe.

READ  Losowanie loterii ze zwycięskimi liczbami w Mega Millions w piątek, 29.09.23

W sobotę media państwowe podały, że w piątek pasażerska podróż koleją osiągnęła 20 milionów podróży, co stanowi rekordowy poziom w ciągu jednego dnia, co stanowi pozytywny początek tego, co według władz było „najpopularniejszym Złotym Tygodniem w historii”.

Ryzyko własności

Decydenci z radością przyjmą bardziej stabilne wskaźniki gospodarcze, gdy będą w dalszym ciągu stawiać czoła kryzysowi zadłużenia w sektorze nieruchomości, który wstrząsnął rynkami światowymi. Władze zapowiedziały szereg działań wspierających rynek nieruchomości, w tym obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych, choć sektorowi daleko jeszcze do wyjścia z kryzysu.

W sierpniu ceny nowych domów spadły w najszybszym tempie od 10 miesięcy, a inwestycje w nieruchomości spadły 18. miesiąc z rzędu.

China Evergrande Group (3333.HK), najbardziej zadłużony deweloper na świecie z zobowiązaniami przekraczającymi 300 miliardów dolarów, poinformowała w czwartek, że wobec jej założyciela toczy się śledztwo w związku z podejrzeniami „nielegalnych przestępstw”.

Azjatycki Bank Rozwoju obniżył w zeszłym tygodniu swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin na 2023 rok do 4,9% z lipcowej prognozy wynoszącej 5,0% ze względu na słabość sektora nieruchomości.

Analitycy twierdzą, że potrzebne jest większe wsparcie polityczne, aby chińska gospodarka mogła osiągnąć w tym roku rządowy cel wzrostu na poziomie około 5%.

„Chińska gospodarka ustabilizowała się, częściowo dzięki złagodzeniu polityki w sektorze nieruchomości” – powiedział Qiu Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

„Kluczową kwestią na przyszłość jest to, czy polityka fiskalna stanie się bardziej wspierająca. Myślę, że tak, ale jeśli chodzi o harmonogram, zmiana nastawienia polityki fiskalnej może nastąpić w przyszłym roku, a nie w tym roku.”

(Reportaż: Ryan Wu, Tina Chiao i Joe Cash; przygotowanie: Mohammed do biuletynu arabskiego) Redakcja: Michael Perry i William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę