20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ceny ropy spadają w związku z chińskimi ograniczeniami COVID i możliwą podwyżką stóp procentowych

Ceny ropy spadają w związku z chińskimi ograniczeniami COVID i możliwą podwyżką stóp procentowych

Pompa olejowa IPC Petroleum France o zachodzie słońca poza Sodron, niedaleko Reims we Francji, 24 sierpnia 2022 r. REUTERS / Pascal Rossignol / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

SINGAPUR (Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek, ponieważ oczekiwania globalnego popytu na paliwa zostały przyćmione przez ograniczenia COVID-19 w Chinach oraz perspektywę dalszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 1,01 USD (1,1%) do 91,83 USD za baryłkę do 06:30 GMT, po ustabilizowaniu się w piątek o 4,1%. Ropa naftowa West Texas Intermediate w USA spadła o 1,13 USD do 85,66 USD za baryłkę, czyli 1,3 proc., po wzroście o 3,9 proc. w poprzedniej sesji.

Ceny nieznacznie zmieniły się w zeszłym tygodniu, ponieważ zyski z symbolicznej redukcji podaży dokonanej przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, w tym Rosję, grupę znaną jako OPEC+, zostały zrekompensowane trwającym zamknięciem w Chinach, największym na świecie importerze ropy naftowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Popyt Chin na ropę może w tym roku skurczyć się po raz pierwszy od dwóch dekad, ponieważ polityka Pekinu dotycząca wolna od COVID utrzymuje ludzi w domach podczas wakacji i zmniejsza zużycie paliwa. Czytaj więcej

„Ciągłe przeciwności związane z nowymi ograniczeniami wirusowymi w Chinach i dalsze umiarkowanie globalnej działalności gospodarczej mogą nadal budzić pewne zastrzeżenia co do bardziej zrównoważonego rajdu” – powiedział Jun Rong Yip, strateg rynkowy w IG.

„Ogólne negatywy wydają się przeważać nad pozytywami” – powiedział Yip, dodając, że cena 85 USD za cenę ropy Brent może nadejść.

Tymczasem Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna są gotowe do dalszego podnoszenia stóp procentowych w celu przeciwdziałania inflacji, co może podnieść wartość dolara amerykańskiego w stosunku do walut i sprawić, że ropa denominowana w dolarach stanie się droższa dla inwestorów.

READ  Podobno pracownicy Tesli przekazywali osobiste klipy wideo z samochodów właścicieli

„Niepokoje związane z popytem koncentrowały się na wpływie wyższych stóp procentowych antyinflacyjnych i polityki Chin na COVID zero” – napisał w nocie Vivek Dar, analityk z Commonwealth Bank of Australia.

Jednak światowe ceny ropy mogą odbić się pod koniec roku – oczekuje się, że podaż jeszcze się skurczy, gdy 5 grudnia wejdzie w życie embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę.

Grupa Siedmiu wprowadzi rosyjskie ograniczenie cen ropy, aby ograniczyć lukratywne dochody z eksportu ropy przez Rosję po inwazji na Ukrainę w lutym, i planuje podjąć działania w celu zapewnienia stałego przepływu ropy do krajów wschodzących. Moskwa określa swoje działania na Ukrainie jako „operację specjalną”. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Florence Tan i Ghislaine Lehr); Montaż przez Kennetha Maxwella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.