BEIJING (Reuters) – Ceny fabryczne w Chinach wykazały roczny spadek drugi miesiąc listopada, podczas gdy inflacja cen konsumpcyjnych zwolniła, co wskazuje na powolną aktywność i słaby popyt w gospodarce utrudnionej przez surowe kontrole związane z pandemią.
Analitycy stwierdzili, że spodziewają się, że rząd utrzyma stopy procentowe na niskim poziomie i podejmie działania mające na celu zwiększenie zaufania.
Według danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS) opublikowanych w piątek, wskaźnik cen producentów (PPI) spadł o 1,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, bez zmian w porównaniu z rocznym spadkiem odnotowanym w październiku. To było wolniej niż 1,4% w ankiecie Reutera.
Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrósł w najwolniejszym tempie od ośmiu miesięcy, skacząc o 1,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznacza spadek z 2,1% rocznego wzrostu odnotowanego w październiku, ale zgodnie z sondażem Reutera.
„Te dane wskazują, że dynamika gospodarcza (kontynuuje) słabnie” – powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.
We wtorek spotkanie polityczne wysokiego szczebla, zebranie Biura Politycznego rządzącej partii komunistycznej, potwierdziło, że w 2023 r. rząd skoncentruje się na stabilizacji wzrostu, pobudzeniu popytu wewnętrznego i otwarciu na świat zewnętrzny.
Zhang powiedział, że chociaż rząd złagodził kontrole epidemiczne w ciągu ostatniego tygodnia, podejmie więcej działań w celu pobudzenia gospodarki.
„Posiedzenie Biura Politycznego… zidentyfikowało słabe zaufanie jako główny problem dla gospodarki” – powiedział. „Oczekuję, że rząd zrobi więcej, aby zwiększyć zaufanie rynku i gospodarstw domowych. Szybkie tempo ponownego otwierania pokazuje, że rząd pilnie potrzebuje”.
Wzrost w drugiej co do wielkości gospodarce świata zwolnił w tym roku, na co w dużej mierze wpłynęło nieustające ograniczenie COVID-19, ponieważ globalny popyt również się wahał.
Listopadowej deflacji cen producenta i umiarkowanej inflacji cen konsumpcyjnych towarzyszyły rekordowe infekcje COVID-19 i związane z nimi ograniczenia, które zakłóciły produkcję i utrudniły mobilność.
Chociaż rynki z zadowoleniem przyjmują zmianę polityki dotyczącej pandemii, ekonomiści twierdzą, że prawdopodobnie osłabi ona wzrost w ciągu najbliższych kilku miesięcy wraz ze wzrostem infekcji, co doprowadzi do ożywienia gospodarczego dopiero w dalszej części 2023 r.
Przemysł stalowy doprowadził do spadku produkcji, a ceny spadły o 18,7%.
Częściowym wyjaśnieniem spowolnienia wzrostu cen konsumpcyjnych były rynki żywności.
Ceny żywności wzrosły o 3,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy wzrost odnotowany w październiku wyniósł 7,0%. W kategorii żywności, wieprzowina była czynnikiem odpowiedzialnym za umiarkowaną inflację: w listopadzie była o 34,4% wyższa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, ale w październiku wzrost rok do roku wyniósł 51,8%.
Roczna inflacja bazowa, która nie uwzględnia niestabilnych cen żywności i energii, wyniosła w listopadzie zaledwie 0,6%, czyli tyle samo, co w październiku.
„Ogólna presja inflacyjna w Chinach pozostaje umiarkowana i spodziewamy się, że inflacja CPI wyniesie około 1,6% w 2023 r., co oznacza spadek z 2,0% w 2022 r. Biorąc to pod uwagę, polityka pieniężna pozostanie akomodacyjna w przyszłym roku”, powiedział Hao Zhou. Główny ekonomista Grupy Guotai Junan.
Bank centralny Chin od sierpnia utrzymuje główną roczną stopę kredytową na poziomie 3,65%. Oczekuje, że inflacja konsumencka pozostanie umiarkowana w przyszłym roku.
Dodatkowe raporty Liangpinga Zhao i Liz Lee; Montaż przez Edmunda Kellmana i Bradleya Perretta
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów