29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Były szef rosyjskiej giełdy kryptograficznej Wex aresztowany w Polsce

BBC jest w Rosji Raport Dmitrij Wasiliew, były prezes rosyjskiej giełdy kryptowalut Wex, został aresztowany w Warszawie.

Wex, wcześniej znany jako BTC-e, był dobrze znaną „ciemną” giełdą we wczesnych dniach branży kryptowalut. Podobno było to oszustwo finansowe związane z kilkoma zaawansowanymi hakerami kryptograficznymi, w tym znanym incydentem MT Cox.

Podczas gdy Wasiliew jest uważany za niewinnego w jurysdykcji Polski, inne kraje, takie jak Kazachstan, mają otwartą sprawę o oszustwo przeciwko nieuchwytnej osobie.

Wiadomo, że Wasiliew został zatrzymany przez polskie władze 11 sierpnia, ale wiadomość została odkryta dopiero 17 września przez polską gazetę Wyborka.

Mówi się, że przetrwał handel dla chińskich inwestorów jako pracownik BTC-e do czasu zamknięcia w lecie 2017 roku. Podobno wyprał ponad 4 miliardy dolarów w Bitcoinach Ponad sześć lat. Został później aresztowany w Grecji i przesłuchiwany przez władze USA.

Kilka miesięcy po aresztowaniu Winnicka Wasiliew został dyrektorem transakcji o zmienionej nazwie, która potwierdziła jej miejsce na liście 10 największych transakcji Wex, z dziennymi przychodami handlowymi w wysokości 80 milionów dolarów, pod koniec roku kalendarzowego.

Ale rok później Finanse Wex znalazł się na czarnej liście za pranie brudnych pieniędzy – Decyzja, która ostatecznie doprowadzi do zniszczenia giełdy.

W 2019 roku Wasiliew został aresztowany przez władze włoskieAle został wydany wkrótce po tym, jak ujawniono, że popełniono błędy w żądaniu przekazania.

Powiązane: Operatorzy centrów danych nie mają problemu z nowymi rosyjskimi represjami kryptograficznymi

Niedawno Bank Rosji zaczął zawieszać płatności obywateli za transakcje kryptograficzne z lokalnymi bankami, powołując się na ochronę klienta przed „emocjonalnymi” zakupami jako obowiązkową interwencję.

READ  Polski rząd ustala patriotyczne plany żywnościowe | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | D.W.