16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Brytyjski premier Sunak podobno powiedział „po prostu pozwólcie ludziom umrzeć” – przekazano w dochodzeniu dotyczącym koronawirusa

Brytyjski premier Sunak podobno powiedział „po prostu pozwólcie ludziom umrzeć” – przekazano w dochodzeniu dotyczącym koronawirusa

LONDYN, 20 listopada (Reuters) – Zacytowano wypowiedź premiera Rishi Sunaka, który powiedział, że rząd powinien „pozwolić ludziom umrzeć” podczas pandemii Covid-19, zamiast nakładać drugą kwarantannę w całym kraju, jak usłyszano w poniedziałek w dochodzeniu w sprawie sposobu, w jaki Wielka Brytania radzi sobie z kryzysem. .

Patrick Vallance, który był głównym doradcą naukowym rządu w czasie Covid, 25 października 2020 r. zanotował w swoim dzienniku informację o spotkaniu ówczesnego premiera Borisa Johnsona i Sunaka, który był ministrem finansów.

Wpis do pamiętnika pokazany podczas dochodzenia zawiera zapis, jak Dominic Cummings, główny doradca Johnsona podczas pandemii, przekazał Vallance’owi to, co według niego usłyszał na spotkaniu.

Vallance zacytował Cummingsa w swoich wspomnieniach, który powiedział: „Rishi myśli, że pozwoli ludziom umrzeć i to jest normalne. To wszystko wygląda na całkowity brak przywództwa”.

Rzecznik Sunaka powiedział, że premier przedstawi swoje stanowisko, przedstawiając dowody w dochodzeniu, „zamiast odpowiadać każdemu z osobna”.

W dochodzeniu analizowana jest reakcja rządu na pandemię koronawirusa, która spowodowała zamknięcie dużych sektorów gospodarki i śmierć ponad 220 000 osób w Wielkiej Brytanii. Ma trwać do lata 2026 roku.

Wyżsi urzędnicy rządowi wielokrotnie powtarzali, że rząd nie jest przygotowany na stawienie czoła pandemii oraz że „toksyczna” i „maskulinistyczna” kultura utrudnia reakcję na kryzys zdrowotny.

Ryzyko dla Sunaka polega na tym, że dowody przedstawione podczas śledztwa podważają jego próbę przedstawiania siebie jako osoby zmieniającej chaotyczne przywództwo Johnsona, mimo że był on starszym ministrem w tym rządzie.

READ  Szwedzka straż przybrzeżna wykryła czwarty wyciek z rurociągów Nord Stream

Wcześniejsze dowody wskazywały, że jednego z doradców naukowych rządu okrzyknięto „doktorem Śmierci” w związku z jego polityką „jedz poza domem, aby pomóc” latem 2020 r., która dotowała posiłki w pubach i restauracjach, ale eksperci ds. zdrowia krytykowali go za rozprzestrzenianie wirusa. .

Doniesienia: Andrew MacAskill, redakcja: Elizabeth Piper i Christina Fincher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę