19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Haniyeh: Gaza jest bliska osiągnięcia porozumienia o rozejmie z Izraelem  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Haniyeh: Gaza jest bliska osiągnięcia porozumienia o rozejmie z Izraelem Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Oczekuje się, że w ramach porozumienia nastąpi wymiana więźniów palestyńskich z Izraelem w zamian za tymczasowe zawieszenie broni.

Ismail Haniyeh, przywódca ruchu palestyńskiego rządzącego oblężoną Strefą, powiedział, że po tygodniach wojny w Strefie Gazy funkcjonariusze Hamasu są „bliscy porozumienia o rozejmie” z Izraelem.

We wtorek rano Haniyeh oświadczył w oświadczeniu dla agencji prasowej Reuters, że grupa przekazała katarskiej odpowiedzi mediatorom w toku trwających rozmów.

W oświadczeniu nie podano dalszych szczegółów, ale urzędnik Hamasu powiedział Al Jazeerze, że negocjacje skupiały się na tym, jak długo potrwa zawieszenie broni, ustaleniach dotyczących dostarczenia pomocy dla Gazy oraz wymianie izraelskich więźniów przetrzymywanych przez Hamas na więźniów palestyńskich w Izraelu.

Izzat Al-Rishq powiedział, że obie strony uwolnią kobiety i dzieci, a szczegóły zostaną ogłoszone przez Katar, który pośredniczy w negocjacjach.

Al-Rishq dodał, że porozumienie będzie obejmować zawieszenie broni, ustalenia dotyczące zaopatrzenia wszystkich obszarów Gazy w ciężarówki z pomocą i transportu rannych do innych krajów w celu leczenia.

Powiedział, że rozmowy między walczącymi stronami trwają od tygodni i dodał, że strona izraelska utrudnia osiągnięcie porozumienia.

Urzędnik Hamasu powiedział, że wszystkie brygady w Gazie uzgodniły porozumienie telefonicznie, „ponieważ zawsze jesteśmy zjednoczeni, czy to na polu bitwy, czy podczas podejmowania decyzji politycznych”.

Co więcej, Yahya Sinwar, wyższy rangą urzędnik Hamasu, powiedział w oświadczeniach opublikowanych przez izraelski portal informacyjny Walla, że ​​porozumienie zakaże działalności izraelskich samolotów w Gazie podczas rozejmu.

Rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych

Od kilku dni krążą plotki o rychłym porozumieniu w sprawie więźniów, podczas gdy katarski mediatorzy starali się osiągnąć porozumienie, na mocy którego Hamas i Izrael wymienią jeńców na więźniów w zamian za tymczasowe zawieszenie broni, które przyspieszy dostawy pomocy nadzwyczajnej do ludności cywilnej w Gazie.

W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą do „pilnej i przedłużonej pauzy humanitarnej i korytarzy w całej Strefie Gazy”, aby umożliwić dostawy pomocy i ewakuację medyczną po czterech nieudanych próbach reakcji na wojnę między Izraelem a Hamasem.

READ  Stany Zjednoczone dostrzegają oznaki postępu w porozumieniu o uwolnieniu zakładników i tymczasowe wstrzymanie wojny między Izraelem a Hamasem

W rezolucji przedstawionej w środę przez Maltę wzywa się także do utworzenia „korytarzy w całej Strefie Gazy na wystarczającą liczbę dni” w celu ochrony ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci, powiedziała Radzie ambasador Vanessa Fraser.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział w poniedziałek, że od czasu, gdy w 2017 r. został sekretarzem generalnym tej organizacji, świat jest świadkiem „bezprecedensowego i bezprecedensowego” poziomu ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Gazie w porównaniu z jakimkolwiek innym konfliktem.

„Jasne jest, że w ciągu zaledwie kilku tygodni byliśmy świadkami śmierci tysięcy dzieci i to jest ważne” – powiedział Guterres w Nowym Jorku, przedstawiając nowy raport ONZ na temat środowiska.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy co najmniej 13 000 Palestyńczyków, w tym około 5600 dzieci i 3500 kobiet, zginęło w Gazie od czasu, gdy Izrael przeprowadził atak powietrzny i naziemny na Gazę po atakach Hamasu na Izrael z 7 października.

Według władz izraelskich Hamas i jego sprzymierzone frakcje pojmali około 240 więźniów podczas najazdu na południowy Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób.