19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sekretarz obrony USA Austin odwiedza Kijów w związku z pytaniami dotyczącymi pomocy dla Ukrainy

Sekretarz obrony USA Austin odwiedza Kijów w związku z pytaniami dotyczącymi pomocy dla Ukrainy

KIJÓW (Reuters) – Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył w poniedziałek do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą i wyraził „długoterminowe” wsparcie USA w miarę narastania wątpliwości co do trwałości niezbędnej pomocy Zachodu w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji.

Sfotografowano Austina w towarzystwie szefa Dowództwa Europejskiego armii amerykańskiej, uśmiechającego się i ściskającego dłoń prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Była to pierwsza wizyta Austina w Kijowie od kwietnia 2022 roku.

„Przesłanie, jakie mam dzisiaj dla pana, panie prezydencie, jest takie, że Stany Zjednoczone Ameryki są z panem. Będziemy z panem na dłuższą metę” – powiedział Austin Zełenskiemu po nocnej podróży pociągiem z Polski na Ukrainę.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink stwierdziła, że ​​wizyta ta wskazuje na „zdecydowane wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy w jej walce o wolność”.

Zełenski powiedział Austinowi, że jego wizyta była „bardzo ważnym sygnałem” dla Ukrainy.

„Liczymy na wasze wsparcie” – Zełenski powiedział Austinowi.

Wizyta odbywa się w obliczu rosnącego podziału w Kongresie USA w sprawie pomocy dla Ukrainy w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA w listopadzie przyszłego roku. Niektórzy amerykańscy prawodawcy priorytetowo traktują pomoc dla Izraela, mimo że urzędnicy amerykańskiej obrony twierdzą, że Waszyngton może wspierać obu sojuszników jednocześnie.

Niektórzy wyżsi urzędnicy ukraińscy prywatnie wyrazili obawy, że dostawy pomocy wojskowej mogą stać się rzadsze, co odzwierciedla szersze obawy dotyczące poziomu wsparcia potrzebnego do kontynuowania wojny z Rosją, która najechała w lutym 2022 r. Budżet Ukrainy na przyszły rok wykazuje deficyt. Kwota ponad 40 miliardów dolarów, które należy wypełnić.

Rachunek za wydatki, aby zlikwidować lukę

W zeszłym miesiącu prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie większej kwoty pieniędzy. Pominięcie tej kwestii w uchwalonej przez parlamentarzystów w zeszłym tygodniu ustawie o wstrzymaniu wydatków wzbudziło obawy, że fundusze dla Ukrainy mogą nigdy nie zostać przyznane, zwłaszcza po tym, jak Izba Reprezentantów pod przewodnictwem Republikanów przyjęła ustawę obejmującą pomoc dla Izraela, ale nie Ukrainy.

Blok Republikanów sprzeciwia się wysyłaniu większej pomocy na Ukrainę. Przeciwnicy pomocy twierdzą, że pieniądze amerykańskich podatników należy wydawać w kraju, ale większość Republikanów i Demokratów w Kongresie nadal popiera pomoc dla rządu Zełenskiego.

Celem wspólnej ukraińsko-amerykańskiej konferencji przemysłu wojskowego w Waszyngtonie, zaplanowanej na 6–7 grudnia, jest zwiększenie krajowej produkcji broni na Ukrainie w obliczu zbliżających się dwóch lat walki z rosyjską inwazją na dużą skalę.

Wcześniej tego dnia Austin rozmawiał z pracownikami Departamentu Obrony w ambasadzie USA.

„Kiedy pomyślisz o tym na początku, nikt nie pomyślał, że Ukraina może przetrwać dłużej niż tydzień” – powiedział Austin. „Więc jesteśmy tutaj, za późno”.

Austin dodał: „Teraz wszyscy zastanawiają się, dlaczego Ukraina nie pokonała Rosji, która jest znacznie większym krajem o znacznie większych możliwościach. Ale pomyśl tylko o tej zmianie mentalności”.

Rosja kontroluje obecnie prawie jedną piątą Ukrainy. Zachód wysłał sprzęt wojskowy, a Ukraina przeprowadziła w tym roku kontratak mający na celu odzyskanie okupowanych terytoriów, ale nie osiągnął on znaczących postępów.

W niedzielę Zełenski wezwał do szybkich zmian w funkcjonowaniu wojskowego systemu medycznego Ukrainy, ogłaszając dymisję dowódcy sił medycznych.

Posunięcie Zełenskiego zostało ogłoszone podczas spotkania z ministrem obrony Rustamem Omerowem i zbiegło się z debatą na temat przebiegu 20-miesięcznej wojny, podczas której zadano pytania o to, jak szybko będzie postępowała kontrofensywa na wschodzie i południu.

(Reportaż Maxa Hundera i Toma Balmfortha w Kijowie oraz Phila Stewarta i Idrisa Alego w Waszyngtonie – przygotowany przez Mohammeda dla Arab Bulletin) Redakcja: Bernadette Boom i Alex Richardson

READ  Sukcesja Karola podnosi karaibskie żądania reparacji, usuwając króla z głowy państwa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę