21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Brak iPhone’a 15 Mini: oto dlaczego

Brak iPhone’a 15 Mini: oto dlaczego

Zaledwie dwa lata po tym, jak Apple wychwalał zalety urządzenia o przekątnej 5,4 cala, w ofercie iPhone’a 15 zauważalnie brakuje modelu z ekranem o przekątnej mniejszej niż sześć cali. Dlaczego więc Apple wycofał „małe” urządzenie, które pokochali niektórzy klienci iPhone’a?


Apple zadebiutowało iPhonem 12 mini w 2020 roku, po latach telefonów od fanów „iPhone’a”, proszących firmę o wprowadzenie urządzenia z małym ekranem i najnowszymi funkcjami. Kiedy Apple to zrobił, założono, że mała obudowa wytrzyma kilka lat, ale najwyraźniej skończył się przedwcześnie, gdy w 2022 roku wypuszczono linię iPhone’a 14. Kiedy wypuszczono linię iPhone’a 15, Apple wycofał ją. Ostatnie pozostałe urządzenie w obudowie „mini”.

Obawy pojawiły się po raz pierwszy, gdy wydawało się, że „iPhone 12 mini” nie sprzedaje się tak dobrze, jak oczekiwał Apple i stanowił zaledwie sześć procent sprzedaży iPhone’a 12 w USA w październiku i listopadzie 2020 r., wynika z danych zebranych przez Consumer Intelligence Research Partners (CIRP). . . Firma Counterpoint Research podała, że ​​„iPhone 12 mini” stanowił zaledwie pięć procent całej sprzedaży „iPhone’a 12” w USA w pierwszej połowie stycznia 2021 roku.

Morgan Stanley uważa, że ​​Apple zdecydowało się zmniejszyć produkcję „iPhone’a 12‌ mini” o 2 miliony sztuk, aby zwiększyć moce produkcyjne dla bardziej popularnego „iPhone’a 12‌ Pro”. Znalazło to odzwierciedlenie w tajwańskim raporcie, powołującym się na źródła w łańcuchu dostaw, z którego wynika, że ​​duży popyt na modele iPhone’a 12‌ Pro w Chinach skłonił Apple do zwiększenia podaży droższych urządzeń.

Co jeszcze bardziej uderzające, JP Morgan Chase stwierdził, że Apple całkowicie wstrzymał produkcję „iPhone’a 12 mini” w drugim kwartale 2021 roku. Chociaż raporty o sprzedaży „iPhone’a 12 mini” nie wróżyły dobrze iPhone’owi 13 mini, Apple planuje produkcję „iPhone’a” i operacji łańcucha dostaw. Na długo przed premierą, co oznacza, że ​​„iPhone 13” mini był już w drodze do produkcji, zanim ujawniły się problemy ze sprzedażą „iPhone’a 12 mini”.

READ  Horizon Zero Dawn PS5 rzekomo nie zostało opracowane przez Guerrilla Games

W kwietniu 2022 r. CIRP opublikowało dalsze dane wskazujące, że „iPhone 13” mini stanowi zaledwie 3 procent sprzedaży „iPhone’a 13”, czyli połowę sprzedaży „iPhone’a 12 mini”. Ta utrzymująca się słaba sprzedaż jest prawdopodobnie główną przyczyną upadku „iPhone’a” w obudowie „mini”.

W ofercie iPhone’a 14 Apple zdecydował się zastąpić urządzenie „mini” zupełnie nowym urządzeniem „Plus”, które jest kompatybilne z ekranem o przekątnej 6,7 cala w zaawansowanych modelach „Pro Max”. W pewnym sensie „Plus” odzwierciedla „mini”, oferując najnowsze funkcje „iPhone’a” w innym rozmiarze wyświetlacza. Zamiast oferować opcję małego i lekkiego ekranu, klienci mogą teraz wybrać większą baterię i ekran o przekątnej 6,7 cala – tego samego rozmiaru, do jakiego klienci „Pro Max” byli przyzwyczajeni od ponad pięciu lat, obecnie wycenionego na 1199 dolarów – ale w bardziej przystępnej cenie 899 dolarów.

Niecały tydzień po premierze „iPhone’a 14” analityk Apple Ming-Chi Kuo stwierdził, że popyt na te dwa urządzenia jest „słaby”, a wyniki zamówień w przedsprzedaży są gorsze niż iPhone’a SE i iPhone’a 13‌ mini trzeciej generacji. Posunął się nawet do stwierdzenia, że ​​„strategia sprzedaży detalicznej produktów Apple w zakresie modeli standardowych w tym roku zawiodła” i uważa, że ​​Apple odłożył na półkę plany zwiększenia produkcji obu urządzeń. Analityk podaży Ross Young powiedział, że zamówienia na panele na „iPhone’a 14‌‌ spadły o 38 procent w porównaniu z „iPhonem 13‌‌ w tym samym czasie w zeszłym roku, podczas gdy na rynku odsprzedaży iPhone 14‌ i iPhone 14‌ Plus traciły na wartości dwa razy szybciej niż ‌iPhone 13‌ mini. Oraz iPhone 13 z zeszłego roku.

Inne raporty, np Cyfrowe czasy W przeważającej mierze przedstawił ten sam obraz spadku sprzedaży iPhone’a 14‌ Plus do tego stopnia, że ​​Apple musiał ograniczyć produkcję, sugerując, że spadek sprzedaży iPhone’a 12 mini‌ i iPhone’a 13‌ mini mógł nie wynikać z rozmiaru w końcu urządzenie. Nie jest jeszcze jasne, czy ‌iPhone 15‌ Plus wypadnie lepiej.

READ  CV, dzięki któremu dostałeś pracę w Google wartą 300 000 dolarów

Według plotek nie ma planów przywrócenia „mini” kształtu iPhone’a w linii produktów Apple. Oczekuje się, że najmniejsze iPhone’y, nad którymi pracujemy, takie jak przyszłoroczny iPhone 16 i „iPhone SE” czwartej generacji, będą wyposażone w wyświetlacze o przekątnej 6,1 cala. Z drugiej strony oczekuje się, że niektóre przyszłe urządzenia, takie jak ‌iPhone 16‌ Pro i iPhone 16‌ Pro Max, będą większe, osiągając odpowiednio 6,3 i 6,9 cala.