17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce w grudniu do 16,7% r/r

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 16,7% rok do roku w cenach stałych, po wzroście o 15,2% r/rw poprzednim miesiącu, jak podał 21 stycznia nieskorygowane dane GUS.

Ekspansja wystrzeliła znacznie powyżej konsensusu na poziomie 13% r/r. Wytwarzanie energii elektrycznej napędzało wynik grudniowy, wraz z większą liczbą dni roboczych niż w tym samym miesiącu w 2020 r., zauważają analitycy.

Wzrost produkcji przemysłowej wyrównany sezonowo obniżył się do 13,7% r/rw grudniu po wzroście o 15,2% r/rw listopadzie. Miesięczny odczyt wykazał nieskorygowany spadek o 2,9% (+5,3% miesiąc do miesiąca w listopadzie), a także spadek o 0,2% po korekcie (+6,5% w listopadzie).

W podziale na główne segmenty i warunki nieskorygowane, produkcja w sektorze użyteczności publicznej wzrosła w grudniu o 54,2% r/r, w porównaniu do wzrostu o 47,7% r/rw poprzednim miesiącu.

Wzrosła również produkcja o 13,9% r/r (+13% w listopadzie) w przetwórstwie przemysłowym. Wzrosła również produkcja o 9,6% r/rw zakresie zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami, po wzroście o 12,5 pp w poprzednim miesiącu.

Produkcja spadła o 0,9% r/r (+4% w listopadzie) w górnictwie i wydobywaniu.

Ogółem w grudniu produkcja wzrosła w 30 z 34 segmentów przemysłowych w ujęciu r/r, w porównaniu do 31 w listopadzie.

Perspektywy dla polskiego sektora przemysłowego pozostają optymistyczne – z zastrzeżeniami dotyczącymi powrotu wąskich gardeł w łańcuchu dostaw z powodu nowej fali pandemii COVID-19 (koronawirusa).

Według analityków, grudniowy odczyt produkcji przemysłowej – a także innych danych o wysokiej częstotliwości – nadal wspiera wzrost PKB w całym roku na poziomie około 5,5% -6% w 2021 roku.

Polska doświadczyła wywołanej pandemią recesji o 2,7% w 2020 r., jednego z najłagodniejszych skurczów w Europie.

READ  Pływający ekspert od wiatru składa wniosek morski w Polsce