28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Rząd szacuje bezrobocie w Polsce w czerwcu na 6%

Według wstępnej oceny Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z 6 lipca stopa bezrobocia w Polsce spadła jeszcze bardziej w czerwcu, podnosząc o 0,1 pp r/r do 6%.

Polski rynek pracy nadal spada ze względu na spowolnienie aktywności gospodarczej spowodowane epidemią COVID-19 (koronawirusa). Popyt na pracę obecnie rośnie, po całkowitym wyeliminowaniu kontroli chorób w połączeniu z regularnymi sezonowymi dostawami w miesiącach letnich.

Na dzień 5 lipca zgłoszono tylko 38 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, najmniej od roku; Jeden zginął. Istnieje jednak obawa, że ​​spadek liczby szczepionek może doprowadzić do wzrostu liczby nowych zachorowań i ponownego nałożenia pewnych ograniczeń do sierpnia.

Ministerstwo podało, że liczba bezrobotnych na koniec czerwca wyniosła prawie 995 tys. Jest to spadek o 3,1% – czyli 31 900 – w porównaniu z końcem poprzedniego miesiąca. W ujęciu rok do roku oznacza to spadek o 21% lub 265 000.

W ujęciu miesięcznym stopa bezrobocia spadła do 0,1 bb, podało ministerstwo. Oficjalny odczyt stopy bezrobocia pochodzi z GUS, jeszcze w tym miesiącu.

Po epidemii PKB Polski skurczył się o 2,7% do 2020 roku, ale oczekuje się, że w tym roku wzrośnie do 4% -5%.

READ  Polska i ROC awansują do ćwierćfinału jako zwycięzcy puli