21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden wycofuje się z konfliktu w Gazie, a Stany Zjednoczone żądają obecnie tymczasowego zawieszenia broni

Biden wycofuje się z konfliktu w Gazie, a Stany Zjednoczone żądają obecnie tymczasowego zawieszenia broni

W ramach istotnej zmiany dyplomatycznej administracja Joe Bidena przedstawiła Radzie Bezpieczeństwa ONZ alternatywny projekt rezolucji, wzywając do tymczasowego zawieszenia broni w konflikcie między Izraelem a Hamasem. Sprzeciwiła się także dużej ofensywie lądowej rozpoczętej przez Izrael w Rafah. Projekt, do którego dotarł Reuters, stanowi odejście od dotychczasowej niechęci Stanów Zjednoczonych do używania terminu „zawieszenie broni” w procedurach ONZ związanych z konfliktem.

Propalestyńscy demonstranci idą po wzięciu udziału w marszu wzywającym do zawieszenia broni i zaprzestania izraelskich ataków na Gazę w dzielnicy Queens w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone, 19 lutego 2024 r. (Reuters)

Proponowana rezolucja potwierdza poparcie Rady Bezpieczeństwa dla tymczasowego zawieszenia broni w Gazie pod warunkiem uwolnienia wszystkich zakładników i wzywa do zapewnienia pomocy humanitarnej bez ograniczeń. W rezolucji czytamy: „Rada Bezpieczeństwa potwierdza swoje poparcie dla możliwie najszybszego tymczasowego zawieszenia broni w Gazie w oparciu o formułę uwolnienia wszystkich zakładników i wzywa do usunięcia wszelkich przeszkód w zapewnianiu pomocy humanitarnej na szeroką skalę. ”

Odkryj emocje krykieta jak nigdy dotąd, wyłącznie w HT. Dowiedzieć się teraz!

Wyższy urzędnik administracji USA powiedział agencji Reuters, że Stany Zjednoczone „nie planują przyspieszać” głosowania i zamierzają dać czas na negocjacje.

Rezolucja ONZ wzywa do zawieszenia broni w Gazie

W rezolucji podkreślono potencjalne szkody dla ludności cywilnej i jej wysiedleń, w tym do krajów sąsiadujących, jeśli w obecnych okolicznościach główna ofensywa lądowa na Rafah będzie kontynuowana. Odnosząc się konkretnie do izraelskich planów szturmu na Rafah, gdzie duża część ludności Gazy szukała schronienia, rezolucja podkreśla poważne konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Podkreśla, że ​​w obecnych okolicznościach główna ofensywa lądowa nie powinna być kontynuowana.

Chociaż Stany Zjednoczone w przeszłości działały na rzecz ochrony Izraela przed działaniami Organizacji Narodów Zjednoczonych, decyzja ta wskazuje na odejście od tego stanowiska. Dyrektor Międzynarodowej Grupy Kryzysowej przy ONZ Richard Gowan zwraca uwagę, że samo wprowadzenie tego tekstu stanowi ostrzeżenie dla Izraela, wskazującego, że nie może on w nieskończoność polegać na amerykańskiej ochronie dyplomatycznej.

READ  Chiny ślubują „ostateczne zwycięstwo” nad Covidem, gdy wybuch niepokoi świat

Projekt rezolucji jest strzałem ostrzegawczym dla Izraela

Projekt potępia także wezwania niektórych ministrów izraelskiego rządu do przeniesienia żydowskich osadników do Gazy i odrzuca wszelkie próby wprowadzenia zmian demograficznych lub terytorialnych w Gazie, które naruszałyby prawo międzynarodowe. Ponadto sprzeciwia się działaniom zmniejszającym obszar Strefy Gazy, w tym tworzeniu stref buforowych i powszechnemu, systematycznemu niszczeniu infrastruktury cywilnej.

Posunięcie to następuje po tym, jak Stany Zjednoczone zawetowały projekt rezolucji sporządzony przez Algierię, żądającej natychmiastowego zawieszenia broni ze względów humanitarnych, powołując się na obawy dotyczące potencjalnego wpływu na toczące się rozmowy z udziałem Stanów Zjednoczonych, Egiptu, Izraela i Kataru.

Odpowiedź Izraela na amerykański projekt rezolucji nie została jeszcze oficjalnie przedstawiona. Amerykański projekt uchwały, choć nie definiuje dynamiki dyplomatycznej, oddaje konkretny trend i wskazuje na odejście od bezwarunkowej ochrony dyplomatycznej Izraela w ONZ. Sytuacja dodatkowo komplikuje trwające międzynarodowe wysiłki mające na celu rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Hamasem.