29 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden pokazuje jedność w spotkaniu z przywódcami Europy Wschodniej w Polsce

Biden pokazuje jedność w spotkaniu z przywódcami Europy Wschodniej w Polsce

WARSZAWA — Prezydent Biden spotkał się w środę z przywódcami Europy Wschodniej, demonstrując ponowne skupienie się jego administracji na sojusznikach na pierwszej linii rywalizacji wielkich mocarstw Waszyngtonu z Rosją i Chinami.

WARSZAWA — Prezydent Biden spotkał się w środę z przywódcami Europy Wschodniej, demonstrując ponowne skupienie się jego administracji na sojusznikach na pierwszej linii rywalizacji wielkich mocarstw Waszyngtonu z Rosją i Chinami.

Spotkanie z tzw. Bukaresztańską Dziewiątką podkreśla centralną rolę, jaką kraje Europy Środkowej i Wschodniej – niegdyś peryferie UE i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – odgrywają teraz w nowym powojennym krajobrazie geopolitycznym. W spotkaniu uczestniczył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Cześć! Czytasz artykuł premium

Spotkanie z tzw. Bukaresztańską Dziewiątką podkreśla centralną rolę, jaką kraje Europy Środkowej i Wschodniej – niegdyś peryferie UE i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – odgrywają teraz w nowym powojennym krajobrazie geopolitycznym. W spotkaniu uczestniczył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W środę p. Biden pochwalił te kraje jako frontową linię obrony Zachodu, mówiąc, że wiedzą „o co chodzi w tym konflikcie, nie tylko o Ukrainę, ale o swobody demokratyczne w całej Europie i na świecie”.

Rozmowy są zwieńczeniem trzydniowej podróży na Ukrainę i do Polski, gdzie miał zademonstrować amerykańską determinację, gdy wojna na Ukrainie wkracza w drugi rok. Wizyta zbiegła się w czasie z własnymi wysiłkami Pekinu, by naprawić napięte stosunki w Europie, ze spotkaniem najwyższego chińskiego dyplomaty Wang Yi z przywódcami Francji, Włoch, Węgier i Rosji w zeszłym tygodniu.

Trump postrzega wysiłki Waszyngtonu, by potwierdzić bliskie związki Ameryki z Europą, jako część szerszej walki między inspirowanym przez USA porządkiem opartym na zasadach a destabilizującymi działaniami autokracji. Prezydent USA określił wysiłki swojej administracji zmierzające do utrzymania jedności Zachodu przeciwko rosyjskiej agresji jako udane, mówiąc, że Moskwa osłabła. Tymczasem wpływy Chin osłabły w niektórych częściach Europy, w tym na Wschodzie.

READ  Polski kryty Montoria Park otwiera swoje podwoje

„Głodu dyktatora nie da się zaspokoić. Trzeba im się przeciwstawić” – powiedział Biden w przemówieniu wygłoszonym w Warszawie przed pierwszą rocznicą wojny na Ukrainie.

Kraje Europy Wschodniej odgrywają coraz ważniejszą rolę w wojnie na Ukrainie, dostarczając broń do Kijowa i służąc jako węzły tranzytowe i logistyczne dla masowego przepływu broni z Zachodu na Ukrainę.

Tymczasem Bukaresztańska Dziewiątka, do której należą kraje bałtyckie, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria, była kiedyś na czele agresywnej kampanii Pekinu mającej na celu rozszerzenie chińskich wpływów. Utrzymujące dobre relacje z Chinami Węgry jako pierwszy kraj UE podpisały z Pekinem Memorandum w sprawie Pasa i Szlaku, które sfinansowało wybudowaną w Chinach linię kolejową łączącą kraj z Serbią.

Jednak wysiłki chińskiego prezydenta Xi Jinpinga rozgniewały wiele krajów, które ucierpiały z powodu twardej polityki Moskwy podczas zimnej wojny i martwią się, że zbytnio zbliżą się do innego autorytarnego reżimu – obawy pogłębione przez rozszerzone wsparcie Chin dla Rosji od początku konfliktu na Ukrainie. . To ostatecznie nadwyrężyło stosunki Chin z niektórymi krajami Europy Wschodniej i skłoniło niektóre do rozszerzenia więzi z Tajwanem.

W 2021 roku bałtycki naród litewski cieszył się indywidualnymi spotkaniami z prezydentem Xi, co pozwoliło na otwarcie przedstawicielstwa na Tajwanie, który Chiny postrzegały jako de facto ambasadę. Posunięcie to zakwestionowało pogląd Chin, że Tajwan jest regionem separatystycznym, a nie odrębnym krajem. Następnie Litwa oświadczyła, że ​​jej eksport nie będzie już dozwolony do Chin, a handel dwustronny załamał się w 2022 r.

Spotkania chińskich dyplomatów na Węgrzech na początku tego tygodnia uwydatniły przeszkody premiera Viktora Orbána na drodze do jedności Zachodu w polityce wobec Chin i Rosji. Moskwa nadal cieszy się silnymi powiązaniami z Budapesztem, który wielokrotnie działał na rzecz złagodzenia lub zablokowania zachodnich sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję.

Skłócony z niektórymi krajami europejskimi o swoje stosunki z Moskwą, p. Orban nie pojechał na spotkanie do Warszawy, zamiast tego był reprezentowany przez prezydent Katalin Nowak.

Ostatnie spotkanie bukareszteńskiej dziewiątki, które odbyło się dzień po inwazji Rosji na Ukrainę, położyło podwaliny pod zbrojenie Ukrainy do konwencjonalnego konfliktu. Grupa powstała w Bukareszcie w 2015 roku z inicjatywy Polski i Rumunii w odpowiedzi na aneksję przez Rosję ukraińskiego terytorium Krymu i konflikt we wschodniej Ukrainie.

Oczekuje się również, że grupa omówi plany szczytu NATO w Wilnie na Litwie w lipcu.

Spotkanie odbywa się w kontekście powtarzających się gróźb ze strony Rosji, którą oskarżyła o zbombardowanie składu broni w Bułgarii w zeszłym roku, a Mołdawię o próbę wzniecenia niepokojów.

Moskwa zaprzeczyła jakiemukolwiek udziałowi w zamachu.

Pan. Biden spotkał się we wtorek z prezydent Mołdawii Mią Sandu i wysłał mocny sygnał przeciwko rosyjskim projektom. Proeuropejska liderka p. Sandu na początku tego miesiąca oskarżył Moskwę o próbę obalenia demokratycznie wybranego rządu i otwarcia nowego frontu w wojnie Moskwy z Ukrainą.

SM. Sandu powiedział w poniedziałek, że mołdawskie siły bezpieczeństwa wstrzymały wstępne plany przejęcia kontroli. Uniemożliwia to frakcjom promoskiewskim wykorzystanie powszechnych protestów przeciwko rosnącym cenom energii do wymuszenia upadku rządu.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała, że ​​premier Mołdawii Dorin Recian wezwał we wtorek Rosję do wycofania swoich sił z prorosyjskiego separatystycznego regionu Naddniestrza.

We wtorkowym wystąpieniu w Warszawie p. Biden powiedział: „Determinacja mieszkańców Mołdawii do życia w wolności przyniosła im niepodległość i skierowała ich na drogę do członkostwa w UE”.

Napisz do Thomasa Grove’a na adres [email protected], Annie Linskey na adres [email protected] i Sabrinę Siddiqui na adres [email protected]