15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biały Dom mówi, że Biden zgodził się spotkać z Putinem „w zasadzie” dopóki Rosja nie najedzie na Ukrainę

Biały Dom mówi, że Biden zgodził się spotkać z Putinem „w zasadzie” dopóki Rosja nie najedzie na Ukrainę

Spotkanie, według sekretarza prasowego Jen Psaki, odbędzie się po spotkaniu sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa 24 lutego.

Jednak w oświadczeniu Psaki wydawał się umniejszać perspektywę rzeczywistego spotkania, biorąc pod uwagę to, co powiedzieli amerykańscy urzędnicy. wysokie prawdopodobieństwo Czy Putin może wkrótce rozpocząć inwazję? Inni urzędnicy amerykańscy jasno stwierdzili, że nie ma planów – czy to co do czasu, formatu czy miejsca – spotkania dwóch przywódców.

„Zawsze jesteśmy gotowi do dyplomacji. Jesteśmy również gotowi narzucić szybkie i niebezpieczne konsekwencje, jeśli Rosja zamiast wojny wybierze wojnę. Obecnie wydaje się, że Rosja w najbliższym czasie kontynuuje przygotowania do zakrojonego na szeroką skalę ataku na Ukrainę” – powiedział Psaki w oświadczeniu. . Niedzielna noc.

Proponowany szczyt, zgodnie z oświadczeniem Pałacu Elizejskiego, został zaproponowany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas bezpośrednich rozmów telefonicznych z Bidenem i Putinem w niedzielę.

Macron stał się mediatorem dyplomatycznym w miarę rozwoju kryzysu w Europie. Putin spotkał się na początku tego miesiąca w Moskwie, aw niedzielę dwukrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji. Francuscy urzędnicy powiedzieli, że jego wysiłki dyplomatyczne odzwierciedlały chęć zbadania każdej dostępnej drogi, aby uniknąć konfliktu.

W oświadczeniu francuskiej prezydencji stwierdzono, że po szczycie nastąpi kolejne spotkanie „odpowiednich zainteresowanych stron w celu omówienia bezpieczeństwa i strategicznej stabilności w Europie”. Macron „będzie współpracował ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby przygotować treść tych dyskusji”.

Nie określono, kim są ci interesariusze.

Urzędnicy amerykańscy konsekwentnie twierdzą, że Biden jest gotowy do współpracy z Putinem, nawet jeśli przygotowuje się do słabych sankcji gospodarczych w przypadku kolejnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Prezydent Biden jest gotów zaangażować prezydenta Putina w każdej chwili iw jakiejkolwiek formie, jeśli może to pomóc w zapobieganiu wojnie” – powiedział. Blinken powiedział w niedzielę W CNN „Stan Unii”.
Biden postawił na spotkania z liderami twarzą w twarz i spotkał się z Putinem w czerwcu podczas szczytu w Genewie. ten Jeszcze dwie osoby rozmawiały przez telefon Ostatnia sobota.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że rozszyfrowanie intencji Putina jest trudne, ponieważ gromadzi on siły wzdłuż granicy z Ukrainą. Mówią, że ukrywał swoje plany nawet przed najlepszymi doradcami.

READ  Ukraina rozpoczyna ofensywę w regionie Bachmut w kilku kierunkach jednocześnie - Ministerstwo Obrony

Przedstawiciel Białego Domu powiedział w niedzielę, że Blinken i LaRuff będą omawiać możliwy szczyt Biden-Putin, kiedy spotkają się w tym tygodniu w Europie, ale dodał ostrzeżenie dotyczące tych rozmów.

„Blinken i Ławrow będą dalej dyskutować, czy inwazja nie zaczęła się do tego czasu – w takim przypadku jest po wszystkim” – powiedział urzędnik.