12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Białoruś wszczyna śledztwo w sprawie dziennikarza ważnej polskiej gazety

Białoruś wszczyna śledztwo w sprawie dziennikarza ważnej polskiej gazety

TALLINN, Estonia (AP) – Białoruś w poniedziałek rozpoczęła proces dziennikarza i wybitnego członka znacznej polskiej mniejszości w kraju, ostatni z serii spraw sądowych przeciwko krytykom autorytarnych rządów prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

49-letniemu Andrzejowi Poczobutowi grozi do 12 lat więzienia za zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu i podżeganie do niezgody. Poczobut, dziennikarz wpływowej polskiej Gazety Wyborczej i wysokiej rangi działacz Związku Polonii Białoruskiej, przebywa za kratkami od momentu aresztowania w marcu 2021 roku.

Mówił szeroko o wielkich protestach, które ogarnęły Białoruś od tygodni w 2020 r. po wyborach prezydenckich Łukaszenki, który sprawuje władzę od 1994 r., ale który był powszechnie postrzegany przez opozycję i Zachód jako niepopularny.

Proces w zachodnim Grodnie był zamknięty dla niezależnych dziennikarzy i zachodnich dyplomatów, ale zdjęcia z sali sądowej pokazały, że Poczobut znacznie schudł podczas pobytu w areszcie.

Protesty w 2020 roku były największe i najdłuższe w kraju. Aresztowano ponad 35 000 osób, tysiące pobito przez policję, a dziesiątki mediów i organizacji pozarządowych zamknięto.

W tym miesiącu Białoruś postawiła przed sądem obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego, współlaureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 r., za finansowanie protestów. W zeszłym tygodniu rozpoczął się kolejny proces przeciwko dwóm kluczowym postaciom z zakazanego obecnie niezależnego serwisu informacyjnego TUT.BY.

Około 300 000 z 10 milionów mieszkańców Białorusi to Polacy. Związek Polski znalazł się pod presją rządu po tym, jak urzędnicy oskarżyli Polskę o próbę wzniecenia buntu przeciwko Łukaszence.

READ  Niemiecka policja zatrzymuje skrajnie prawicowych obserwatorów patrolujących polską granicę