14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trucizna w stosunkach polsko-niemieckich – Carnegie Europe

Trucizna w stosunkach polsko-niemieckich – Carnegie Europe

Warszawa i Berlin powinny skąpać się w zimowym słońcu.

Sprawdź najnowsze statystyki handlowe niemieckiego urzędu statystycznego. W 2021 roku Polska w rankingu Numer pięć-Tak, pięć w niemieckiej Lidze Handlu Zagranicznego. Poprzedziły ją Chiny (numer jeden), następnie Stany Zjednoczone, Holandia, Stany Zjednoczone i Francja.

Judy Dempsey

Dempsey jest nierezydentem i redaktorem naczelnym Carnegie Europe Strategiczna Europa.

Również >

W ubiegłym roku całkowita dwustronna wymiana handlowa między Warszawą a Berlinem wyniosła 146,7 mld euro (151,9 mld dolarów). Nie tylko to. Ruch transgraniczny, liczba polskich firm działających w Niemczech oraz liczba młodych Polaków studiujących w kraju stale rośnie.

Jednak pomimo wszystkich tych pozytywnych wydarzeń stosunki między obydwoma krajami pozostają bliskie trucizny. Głównym powodem jest polityka Jarosława Kaczyńskiego, de facto lidera rządzącej w Polsce konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Kaczyński od lat prowadzi antyniemiecką kampanię, która nasila się przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy krajowy konsensus obwiniał Niemcy” – powiedział Felix Kravatzek, badacz z Centrum Studiów Europy Wschodniej i Międzynarodowych (ZOiS) w Berlinie.

Od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r. wielokrotnie rywalizowała z Niemcami. Jednym z największych było niesłabnące poparcie Berlina dla kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream, który pozwolił Rosji przesyłać gaz po dnie Morza Bałtyckiego bezpośrednio do Niemiec, odmawiając Polsce lukratywnych opłat tranzytowych.

Plan został potraktowany z głęboką podejrzliwością przez Warszawę, zdradziecki związek między Berlinem a Moskwą. Ta postrzegana „oś” prowadzi interesy za plecami mieszkańców Europy Środkowej, zrzeszając się w regionie i uzależniając Europę od rosyjskiej potęgi.

Inwazja Rosji na Ukrainę dziewięć miesięcy temu zmieniła to wszystko. Wreszcie kanclerz Olaf Scholes dół Nord Stream jest głównym źródłem kontrowersji dla większości krajów Europy Środkowej.

READ  Polska przejmuje budynek rosyjskiego liceum w Warszawie; Ambasador Moskwy mówi, że to „nielegalny akt”

Przynajmniej ten krok powinien był zostać osiągnięty.

Zamiast tego Kaczyński zaatakował Berlin, podczas gdy Polska i Niemcy zjednoczyły się dla Ukrainy i udzielają schronienia milionom uciekających przed wojną. PiS przyjął wysoki poziom moralny wspierając Ukrainę, zwłaszcza militarnie. Jednocześnie Scholz zarzucił rządowi wycofywanie się z obrony Ukrainy. W Warszawie panuje poczucie, że Niemcy nadal preferują swoje stare i przytulne stosunki z Kremlem, co zdaniem polskich urzędników jest powodem niechęci Niemiec do odgrywania większej roli militarnej na Ukrainie.

„O wyższości moralnej Polski nad Niemcami i całą Europą Zachodnią; „Polska miała rację co do Rosji, w przeciwieństwie do Niemiec” – powiedział Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura European Council on Foreign Relations.

Ten pogląd na Niemcy zbiegł się w czasie z nasileniem antyniemieckiej retoryki – ogólnie o przeszłości, aw szczególności o reparacjach.

W październiku podpisał ją minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau Nota dyplomatyczna Przedstawił żądania Warszawy reparacji od Niemiec za II wojnę światową. Podana kwota to prawie 1,3 biliona dolarów.

„[The note] Rao wyraża stanowisko polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony muszą podjąć natychmiastowe kroki w celu trwałego i skutecznego rozwiązania kwestii okupacji i skutków okupacji niemieckiej. powiedział Jego niemiecka odpowiedniczka Annalena Berbach na konferencji prasowej w Warszawie przed wizytą.

Polska została zaatakowana od zachodu przez Niemcy 1 września 1939 roku, a szesnaście dni później została zaatakowana od wschodu przez Związek Radziecki. Umowa o poufności Między Hitlerem a Stalinem. Podczas wojny zginęło sześć milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów. Warszawa została następnie zrównana z ziemią Powstanie 1944 r Zginęło około 200 000 cywilów.

Stanowisko Berlina było takie, że wszystkie roszczenia finansowe związane z II wojną światową zostały uregulowane Dwa plus cztery to układ Rok 1990 utorował drogę do zjednoczenia Niemiec. Wcześniej, w 1953 r., kiedy Polska znajdowała się pod rządami komunistów i pod presją Związku Sowieckiego, wycofała się z wszelkich roszczeń o reparacje wojenne. Kreml nie chciał, aby komunistyczne Niemcy Wschodnie ponosiły jakąkolwiek odpowiedzialność.

READ  „Fałszywe” polskie billboardy obwiniają politykę klimatyczną UE o koszty energii elektrycznej

Berlin był ostrożniejszy w reagowaniu na żądania Warszawy. Ostatnią rzeczą, jakiej chce, jest wykorzystywanie przez antyniemiecką skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD). W rzeczywistości na początku 2000 roku twierdzono o wysiłkach niektórych grup niemieckich zwrot majątku Niemcy zostali zmuszeni do wyjazdu po zakończeniu i II wojnie światowej.

Były kanclerz Hegard Schröder jednoznacznie odrzucił takie wezwania. „Kwestie własności związane z II wojną światową nie będą już przedmiotem sporu między naszymi dwoma rządami” – powiedział powiedział. „Ani rząd niemiecki, ani żadna inna poważna siła polityczna nie popiera żadnego z wciąż podnoszonych żądań restytucji. Takie jest nasze stanowisko i nie zawahamy się wyjaśnić tego stanowiska w sądach międzynarodowych, jeśli zajdzie taka potrzeba” – powiedział. Powiedział Podczas wizyty w Warszawie w 2004 r.

Otwarcie tego rozdziału stworzyłoby niebezpieczny precedens, który mógłby rozprzestrzenić się na inne kraje regionu, z którego Niemcy zostali wypędzeni lub zmuszeni do opuszczenia go po 1945 roku.

Berlin próbował poprawić swoją pozycję wobec Warszawy, zwłaszcza po dwóch Polakach zostali zabici Przez zbłąkaną ukraińską rakietę obronną. Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaoferowała ostatnio Warszawie samoloty Eurofighter i baterie rakiet obrony powietrznej Patriot, aby wzmocnić jej obronę. minister obrony narodowej Mariusz Pulaszak powiedział Przyjmie je „z satysfakcją”. Zmienił zdanie po tym, jak Kaczyński zaproponował wysłanie patriotów na Ukrainę.

„Kaczyński nie chciał, żeby Niemcy dobrze wyglądały” – powiedział Buras.

Niemieccy politycy prywatnie wierzą, że PiS przegra wybory. Niemniej antyniemiecka retoryka pociąga również główną partię opozycyjną, Platformę Obywatelską. „PiS zdołał sformalizować całą sprawę reparacji [in such a way] Jest prawie niemożliwe, aby się oprzeć” – powiedział Kravatsek.

To tyle, jeśli chodzi o dobrze prosperujące relacje biznesowe, które pielęgnują bliskie relacje. Są one szczególnie potrzebne w obliczu rosyjskiej agresji.

READ  Gazowiec LNG ORLENU Grażyna Gęsicka przybywa do Polski