8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bankman-Fried, oskarżony założyciel FTX, wzywa sąd do wycofania zarzutów

NOWY JORK (Reuters) – Sam Bankman Fried, który od dawna zaprzecza kradzieży klientów swojej giełdy kryptowalut, mówi, że prokuratorzy oskarżyli go o „niepokojący” pośpiech i zwrócili się do amerykańskiego sędziego o oddalenie 10 z 13 postawionych mu zarzutów karnych.

W pozwie złożonym w sądzie federalnym na Manhattanie prawnicy Bankman-Fried stwierdzili, że zbankrutowana FTX nie była jedyną firmą kryptowalutową, która upadła podczas ogromnego krachu na rynku w 2022 r.

„Zamiast czekać, aż tradycyjne procesy cywilne i regulacyjne potoczą się swoim zwykłym torem, aby zaradzić sytuacji, rząd, wskakując obiema nogami, niewłaściwie dążył do przekształcenia tych spraw cywilnych i regulacyjnych w przestępstwa federalne” – napisali jego prawnicy.

Bankman-Fried, 31-letni były miliarder, dokonał przełomu w bitcoinach i innych aktywach cyfrowych, aby zgromadzić wartość netto szacowaną na 26 miliardów dolarów i stał się wpływowym darczyńcą politycznym i filantropijnym przed ogłoszeniem FTX w listopadzie.

Nie przyznał się do oszustwa i spisku.

Giełda upadła po lawinie wypłat klientów w następstwie doniesień, że ma mieszane aktywa z Alameda Research, funduszem hedgingowym skupionym na kryptowalutach Bankman-Fried.

Prokuratorzy federalni na Manhattanie stwierdzili, że Bankman-Fried wprowadził w błąd inwestorów i pożyczkodawców w FTX, kradnąc miliardy dolarów z pieniędzy klientów, aby pokryć straty w Alamedzie, kupić nieruchomości i przekazać datki na cele polityczne za pośrednictwem nielegalnego programu darowizn. Oskarżyli go także o przekupywanie chińskich urzędników.

Przed rozprawą, zaplanowaną na 2 października, jego prawnicy poprosili sędziego okręgowego USA Lewisa Kaplana, aby nakazał powodom przekazanie wszelkich dokumentów znajdujących się w posiadaniu FTX, które mogłyby pomóc obronie, argumentując, że powodowie prosili firmę tylko o informacje, które pomogą jej sprawie. .

„Dłużnicy FTX tak intensywnie współpracowali z rządem i są tak zaangażowani w dochodzenie, analizę i strategię sprawy rządu, że powinni być uważani za część„ zespołu prokuratorskiego ”- napisali jego prawnicy.

READ  Pośród masowych zwolnień na Twitterze ONZ wzywa Elona Muska do „zapewnienia, że ​​prawa człowieka mają kluczowe znaczenie” w zarządzaniu firmą

Przedstawiciele obecnego kierownictwa FTX nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz. Rzecznik biura prokuratora USA na Manhattanie odmówił komentarza.

Powodowie mają czas do 29 maja, aby odpowiedzieć na wniosek o zwolnienie Bankmana-Frieda, a Kaplan wysłucha argumentów 15 czerwca.

ekstradycja

Bankman-Fried przyznał, że FTX niewłaściwie zarządza ryzykiem, ale zaprzecza kradzieży funduszy i starał się zdystansować od codziennych operacji FTX.

W pewnym momencie troje powierników – była współdyrektor generalna Alameda Caroline Ellison, były szef technologii FTX Gary Wang i były dyrektor techniczny FTX Nishad Singh – przyznało się do winy i zgodziło się współpracować z prokuratorami.

W swoim przekonaniu Singh przyznał, że w swoim imieniu dokonał darowizn na cele polityczne, które zostały częściowo sfinansowane z przekazów pieniężnych z Alameda.

Ale prawnicy Bankman-Fried powiedzieli w poniedziałek, że darowizny dokonane przez Singha, które są określane jako CC-1 w oskarżających dokumentach złożonych przez powodów przeciwko ich klientowi, w rzeczywistości nie naruszały prawa wyborczego.

„Zarzuty dotyczące finansowania kampanii po raz kolejny ujawniają konsekwencje pośpiechu rządu w postawieniu w stan oskarżenia pana Bankmana-Frieda” – napisali jego prawnicy.

Bankman-Fried był w dużej mierze zamknięty w domu swoich rodziców od grudniowego aresztowania na Bahamach, gdzie mieszka i gdzie znajduje się FTX. Tydzień po aresztowaniu został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Jego rodzice, którzy mieszkają w Palo Alto w Kalifornii, są profesorami prawa w Stanford i podpisali obligację o wartości 250 milionów dolarów.

W swoich dokumentach sądowych w poniedziałek jego prawnicy stwierdzili, że opłata za finansowanie kampanii powinna zostać zniesiona, ponieważ nie została uwzględniona w nocie kapitulacyjnej podpisanej przez bahamskiego sekretarza stanu przed ekstradycją Bankmana-Frieda, a inne opłaty, w tym opłata za przekupstwo, zostały niewłaściwie sprowadzony po jego ekstradycji.

(Reportaż Luke’a Cohena) w Nowym Jorku

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.