30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bank Pierwszej Republiki prowadzi rozmowy ratunkowe z największymi pożyczkodawcami w Stanach Zjednoczonych

Największe banki w Stanach Zjednoczonych rozmawiają o wspólnym ratowaniu First Republic Bank FRC 5,46%

z ponad 25 miliardami dolarów na wsparcie oblężonego pożyczkodawcy, powiedzieli ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

C. B. Morgana Chase’a and Co., Citigroup firma.,

bank amerykański korporacja

i Wells Fargo & Co. rozmawiają o przekazaniu sobie 5 miliardów dolarów do Pierwszej Republiki, mówili ludzie. Morgan Stanley i Goldman Sachs Group firma.,

Podobnie amerykańskie banki regionalne BancorpI

PNC Financial Services Group firma.,

PNC 3,70%

i Trust Financial korporacja

TFC 0,34%

Ludzie mówili, że wszystko kopie w mniejszych ilościach.

Ludzie powiedzieli, że szczegóły wciąż są dopracowywane, a banki omówiły plan z urzędnikami i organami regulacyjnymi w Waszyngtonie. Transakcja może zostać ujawniona wcześnie dzisiaj.

Główne banki otrzymały w ciągu ostatniego tygodnia napływ miliardów depozytów od średnich pożyczkodawców, w tym z Pierwszej Republiki, w następstwie upadku banku w Dolinie Krzemowej. Niektórzy mówili, że umowa mogłaby być skonstruowana w taki sposób, że banki rzeczywiście zwróciłyby część pieniędzy, które zebrały od spanikowanych deponentów Pierwszej Republiki.

Umowa ratunkowa mogłaby rozwiązać bezpośrednie problemy Pierwszej Republiki związane ze spadkiem cen akcji i ucieczką deponentów. Ale bank nadal będzie musiał zmagać się z trudniejszym otoczeniem biznesowym w świecie, w którym stopy procentowe rosną, a deponenci nagle zdają sobie sprawę z ryzyka związanego z dużymi nieubezpieczonymi saldami.

Ratunek byłby niezwykłym wysiłkiem, mającym na celu ochronę całego systemu bankowego przed szerzeniem paniki poprzez przekształcenie Pierwszej Republiki w zaporę ogniową. Dwa banki upadły już w zeszłym tygodniu po tym, jak deponenci wycofali miliardy, i wzrosły obawy, że pierwsza republika może być następna.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w czwartek Senackiej Komisji Finansów w swoim przemówieniu otwierającym, że amerykański system bankowy pozostaje „zdrowy” po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank. Zdjęcie: El Drago/Bloomberg

Akcje Pierwszej Republiki były zwyżkowe przez kilka dni i gwałtownie spadły w czwartek rano w związku z obawami o kondycję banku w następstwie upadku Silicon Valley Bank. Akcje odrobiły straty w czwartek i ostatnio wzrosły o około 5% po południu po tym, jak The Wall Street Journal poinformował o planie.

Upadek banku w Dolinie Krzemowej w zeszłym tygodniu wzbudził obawy o inne banki regionalne z dużymi pulami nieubezpieczonych depozytów. Pierwsza Republika obsługiwała również podobnych klientów w Bay Area, jak upadły bank.

Klienci wyciągnęli miliardy depozytów z Pierwszej Republiki, a bank w weekend starał się powstrzymać falę dzięki umowie, ogłoszonej w niedzielę, która obejmuje dodatkowe fundusze z Rezerwy Federalnej i JPMorgan, które dały bankowi łącznie 70 miliardów dolarów dostępnej płynności.

Osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą, że bank zachował stabilność, a straty depozytowe nie są duże.

Ale w środę agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła rating obligacji banku do statusu śmieciowego, a inwestorzy nadal sprzedawali, zwiększając niepewność.

Akcje banku spadły w tym tygodniu o około 60%. Jego kapitalizacja rynkowa spadła z 21 miliardów dolarów w dniu 8 marca, kiedy rozpoczął się kryzys SVB, do około 5 miliardów dolarów.

Szybko rozwijająca się sytuacja przypomina dramat w systemie bankowym podczas kryzysu finansowego z 2008 r., kiedy JPMorgan i jego dyrektor generalny, Jamie Dimon, zagrali białego rycerza, kupując Bear Stearns, a następnie Washington Mutual. Nastąpiły spory sądowe, straty i naciski polityczne. Pan Dimon powiedział, że nigdy więcej nie przeprowadzi rządowego programu ratunkowego.

Wycena giełdowa Pierwszej Republiki od dawna jest obiektem zazdrości sektora bankowego. Jej klientami są zamożne osoby i firmy, zwłaszcza na wybrzeżach. Jej działalność pożyczkowa koncentruje się na udzielaniu ogromnych kredytów hipotecznych klientom takim jak Mark Zuckerberg. Niewiele z tych pożyczek kiedykolwiek się zepsuło. Bank miał aktywa o wartości około 213 miliardów dolarów na koniec 2022 roku.

Zyski banku wzrosły w 2022 roku, ale duże podwyżki stóp procentowych narzucone przez Rezerwę Federalną miały negatywny wpływ. Zamożni klienci z Pierwszej Republiki nie byli już zadowoleni z pozostawiania ogromnych sum pieniędzy na kontach bankowych, które nie przynosiły żadnych odsetek.

Napisz do Davida Benoit na adres [email protected] i AnnaMaria Andriotis na adres [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Sędzia zasad Amazon musi zwrócić zwolnionych pracowników magazynu