22 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Credit Suisse pożycza ponad 50 miliardów dolarów od Szwajcarskiego Banku Narodowego po spadku akcji o 30%

Credit Suisse pożycza ponad 50 miliardów dolarów od Szwajcarskiego Banku Narodowego po spadku akcji o 30%

Londyn (CNN) Kilka godzin po tym, jak szwajcarski bank centralny powiedział, że jest gotowy udzielić wsparcia finansowego Credit Suisse, oblężony megabank przyjął ofertę, mając nadzieję, że zapewni inwestorów, że ma płynność potrzebną do utrzymania się na powierzchni.

Credit Suisse powiedział, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich (53,7 miliarda dolarów) od Narodowego Banku Szwajcarii. Inwestorzy spowodowali, że akcje drugiego co do wielkości pożyczkodawcy w kraju spadły w środę aż o 30%.

Bank określił pożyczkę jako „decydujący środek mający na celu proaktywne zwiększenie płynności”.

„Ta dodatkowa płynność będzie wspierać podstawową działalność klientów Credit Suisse, ponieważ Credit Suisse podejmuje niezbędne kroki, aby stworzyć prostszy, bardziej skoncentrowany bank zbudowany wokół potrzeb klientów”, powiedział bank w oświadczeniu.

Oprócz pożyczki z banku centralnego Credit Suisse powiedział również, że odkupił miliardy dolarów swojego długu, aby zarządzać swoimi zobowiązaniami i spłatami odsetek. Oferta obejmuje 2,5 miliarda dolarów w obligacjach dolarowych i 500 milionów euro (529 milionów dolarów) w euroobligacjach.

Założony w 1856 roku, czcigodny i borykający się z problemami bank jest jedną z największych instytucji finansowych na świecie i jest uznawany za „bank globalny o znaczeniu systemowym” wraz z zaledwie 30 innymi bankami, w tym JP Morgan Chase, Bank of America i Bank of China.

Akcje azjatyckie gwałtownie spadły na początku dnia w czwartek, ale odbiły się od swoich minimów po ruchu Credit Suisse, wśród radości z determinacji banku, by przywrócić zaufanie do swoich operacji.

Wcześniej w środę, we wspólnym oświadczeniu ze szwajcarskim regulatorem rynku finansowego FINMA, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) powiedział, że Credit Suisse (CS) spełnił „surowe wymogi kapitałowe i płynnościowe” nałożone na banki ważne dla szerszego systemu finansowego.

„W razie potrzeby SNB zapewni CS płynność” – powiedzieli.

READ  Dow spada po kluczowych danych ekonomicznych, akcje BBBY spadają o 28%

Właściwie Na skraju bankructwa banku w Dolinie Krzemowej W Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu inwestorzy pozbywali się akcji Oblężony szwajcarski bank Wcześniej tego dnia spadły one do nowego rekordowo niskiego poziomu po tym, jak wydawało się, że jego największy sponsor wykluczył dalsze finansowanie.

Szwajcarskie władze stwierdziły w swoim oświadczeniu, że problemy „niektórych banków w Stanach Zjednoczonych nie stwarzają bezpośredniego ryzyka rozprzestrzenienia się na szwajcarskie rynki finansowe”.

„Nic nie wskazuje na bezpośrednie ryzyko zarażenia szwajcarskich instytucji w związku z obecnymi zawirowaniami na amerykańskim rynku bankowym” – czytamy w oświadczeniu.

Saudyjscy zwolennicy „nie są skłonni” do zwiększania finansowania

Przewodniczący Rady Dyrektorów Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej – największego akcjonariusza Credit Suisse, po podwyższeniu kapitału jesienią ubiegłego roku – powiedział w środę wcześniej, że nie zwiększy swojego udziału w Credit Suisse.

„Odpowiedź z pewnością nie jest z wielu powodów”, powiedział Ammar al-Khudairi Bloombergowi na marginesie konferencji w Arabii Saudyjskiej. „Wspomnę o najprostszej przyczynie, która ma charakter regulacyjny i legislacyjny. Obecnie posiadamy 9,8% banku – jeśli przekroczymy 10%, obowiązywać będą wszelkiego rodzaju nowe zasady, czy to nasz regulator, regulator europejski czy szwajcarski” regulator.” „Nie mamy tendencji do wchodzenia w nowy system regulacyjny”.

Niegdyś główny gracz na Wall Street, Credit Suisse został poddany serii błędnych kroków i Brak zgodności W ciągu ostatnich kilku lat nadszarpnęły one swoją reputację wśród klientów i inwestorów oraz kosztowały wielu menedżerów wyższego szczebla Kariera.

Klienci wycofali w ubiegłym roku 123 miliardy franków szwajcarskich (133 miliardy dolarów) z Credit Suisse – większość w czwartym kwartale – a bank odnotował roczną stratę netto w wysokości prawie 7,3 miliarda franków szwajcarskich (7,9 miliarda dolarów), największą stratę od czasu światowego kryzysu finansowego. kryzys w 2008 r.

W październiku bank rozpoczął „radykalny” plan restrukturyzacji, który obejmuje likwidację 9 000 pełnoetatowych miejsc pracy, rozbicie banku inwestycyjnego i skupienie się na zarządzaniu majątkiem.

READ  Zapasy płatków śniegu spadają, ponieważ ulica ma nadzieję na większą sprzedaż

Al-Khudairi powiedział, że jest zadowolony z restrukturyzacji, dodając, że nie sądzi, aby szwajcarski pożyczkodawca potrzebował dodatkowych funduszy. Inni nie są tego tacy pewni.

Credit Suisse może nie mieć już wystarczającego kapitału, aby pokryć straty w 2023 r., ponieważ jego koszty finansowania stały się wygórowane, powiedział Johann Schultz, analityk bankowości europejskiej w Morningstar.

„Aby powstrzymać odpływ klientów i złagodzić niepokój hurtowych dostawców usług finansowych, wierzymy, że Credit Suisse potrzebuje innych praw [share] — skomentował w środę. „Uważamy, że alternatywą byłoby zerwanie… ze sprzedażą zdrowych firm – szwajcarskiego banku, zarządzania aktywami, zarządzania majątkiem i być może niektórych części działalności bankowości inwestycyjnej – lub sprzedaży osobno notowanych”.

To nie tylko szwajcarski problem

Akcje banku ostatnio spadły o 24% w Zurychu w środę, a koszt zakupu ubezpieczenia kredytu dla Credit Suisse osiągnął nowy rekord, według S&P Global Market Intelligence.

Załamanie rozszerzyło się na akcje innych europejskich banków, ponieważ banki francuskie i niemieckie, takie jak BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank i Deutsche Bank, spadły o 8% do 12%. Spadły także banki włoskie i brytyjskie.

Dwa źródła nadzorcze poinformowały Reutera, że ​​Europejski Bank Centralny skontaktował się z bankami, aby zapytać je o ich ekspozycję na Credit Suisse. Europejski Bank Centralny odmówił komentarza.

Chociaż problemy w Credit Suisse były powszechnie znane, z aktywami o wartości około 530 miliardów franków szwajcarskich (573 miliardów dolarów), stanowiły znacznie większy potencjalny ból głowy.

„[Credit Suisse] „Credit Suisse to nie tylko problem Szwajcarii, to problem globalny”, pisze Andrew Kenningham, główny ekonomista europejski w Capital Economics.

Ciosy nadal spadają na drugi co do wielkości bank Szwajcarii. A we wtorek się przyznała.słabość fizycznaw swoich sprawozdaniach finansowych i anulować premie dla kadry kierowniczej wyższego szczebla.

Credit Suisse powiedział w swoim rocznym raporcie, że stwierdził, że „wewnętrzna kontrola grupy nad sprawozdawczością finansową była nieskuteczna”, ponieważ nie udało jej się odpowiednio zidentyfikować potencjalnych zagrożeń dla sprawozdań finansowych.

READ  Musk mianował byłego dyrektora generalnego NBCUniversal Yaccarino na nowego dyrektora generalnego Twittera

Bank pilnie opracowuje „plan naprawczy” w celu wzmocnienia kontroli.

W rozmowie z Bloomberg TV, dyrektor generalny Credit Suisse, Ulrich Korner, powiedział, że bank odnotował w poniedziałek „fizycznie dobre napływy” pieniędzy, mimo że rynki były wystraszone upadkiem SVB i Signature w USA.

Korner dodał, że odpływy z banku były „znacząco umiarkowane” po tym, jak klienci wycofali 111 miliardów franków (122 miliardy dolarów) w ciągu trzech miesięcy poprzedzających grudzień. Bank podał w swoim raporcie rocznym, że odpływy nie spadły aż do końca ubiegłego roku.

Olesya Dmitrakova i Levi Doherty przyczynili się do powstania tego artykułu.