3 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Australia i Chiny: Droga do handlu i wizyt jest wyboista

Australia i Chiny: Droga do handlu i wizyt jest wyboista

Premier Australii Anthony Albanese rozmawia z mediami po posiedzeniu rządu w Melbourne, 11 października 2023 r. Zdjęcie AAP/Joel Carrett via Reuters/File Image Uzyskanie praw licencyjnych

SYDNEY, 3 listopada (Reuters) – Premier Australii Anthony Albanese w sobotę będzie pierwszym australijskim przywódcą, który od siedmiu lat złoży wizytę w Chinach, przybywając po okresie wysokiego napięcia w stosunkach, którego celem jest poprawa dialogu i stabilizacja stosunków.

Jednak między głównymi partnerami handlowymi pozostają trudne kwestie i Albanese powiedział, że podczas poniedziałkowego spotkania w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem wyrazi obawy związane z rosnącym napięciem na Morzu Południowochińskim.

Poniżej znajduje się kalendarium stosunków Australia-Chiny w ostatnich latach.

17 listopada 2014 r. – Australia zawiera przełomową umowę o wolnym handlu z Chinami, jej największym partnerem handlowym, kończąc dekadę negocjacji. Zacznie obowiązywać pod koniec 2015 roku.

5 grudnia 2017 r. — Australia zaniepokojona chińskimi wpływami ogłasza zakaz przekazywania zagranicznych darowizn na cele polityczne, aby zapobiec ingerencji z zewnątrz w jej politykę.

23 sierpnia 2018 r. — Australia zakazuje firmie Huawei Technologies Co Ltd dostarczania sprzętu dla planowanej sieci szerokopasmowej 5G, powołując się na przepisy bezpieczeństwa narodowego.

Kwiecień 2020 – Australia zwraca się o wsparcie do międzynarodowego śledztwa w sprawie początków pandemii Covid-19. Ówczesny ambasador Chin w Australii powiedział, że w odpowiedzi na wezwanie Chińczycy będą bojkotować australijskie wino, wołowinę i turystykę.

9 czerwca 2020 r. — Chiny wzywają studentów wyjeżdżających za granicę do dokładnego przemyślenia przed wybraniem Australii, powołując się na incydenty rasistowskie, które zagrażają rynkowi edukacji studentów zagranicznych o wartości 27,5 miliarda dolarów.

Sierpień 2020 – w Pekinie aresztowana zostaje obywatelka Australii Qing Lei, prezenterka biznesowa chińskiej telewizji państwowej.

27 listopada 2020 – Chiny ogłaszają, że nałożą tymczasowe cła antydumpingowe na australijskie wino. W tym okresie dostawy żywych homarów australijskich, drewna i jęczmienia również są zakazane lub ograniczone. Ambasada Chin wymieniła 14 skarg skierowanych do Australii, w tym zakaz 10 chińskich inwestycji ze względów bezpieczeństwa narodowego.

READ  Oleg Zubkov kradnie szopy pracze i inne zwierzęta z zoo w Chersoniu

Grudzień 2020 – Australia wyraża zaniepokojenie na posiedzeniu Światowej Organizacji Handlu w związku z działaniami podjętymi przez Chiny w celu ograniczenia lub zakazu dostaw australijskiego jęczmienia, wina, mięsa, produktów mlecznych, żywych owoców morza, kłód, drewna, węgla i bawełny.

22 maja 2022 – Australijska Partia Pracy, kierowana przez Albańczyka, kończy niemal dekadę rządów konserwatystów zwycięstwem w wyborach powszechnych.

15 listopada 2022 r. – Albany spotyka się z prezydentem Xi Jinpingiem na marginesie szczytu G20 w Indonezji, pierwszego spotkania przywódców od 2016 r.

21 grudnia 2022 r. – Minister spraw zagranicznych Penny Wong przebywa w Pekinie podczas pierwszych formalnych rozmów w Chinach od 2018 r.

3 stycznia 2023 r. – Chiny zezwalają trzem wspieranym przez rząd przedsiębiorstwom użyteczności publicznej i największemu producentowi stali na wznowienie importu węgla z Australii.

11 maja – Australijski minister handlu Don Farrell przybywa do Pekinu na rozmowy na temat usuwania barier handlowych.

5 sierpnia – Chiny znoszą 80,5% cła na australijski jęczmień.

7 września – Albany spotyka się z premierem Li Qiangiem na marginesie szczytu Azji Wschodniej w Indonezji.

11 października – Chiny zwolniły australijską dziennikarkę Qing Lei po trzech latach spędzonych w więzieniu w Pekinie pod zarzutem bezpieczeństwa narodowego.

21 października – Australia po kontroli bezpieczeństwa daje zielone światło dla chińskiej firmy Landbridge dzierżawy portu w Darwin na 99 lat.

22 października – Chiny zgadzają się na dokonanie przeglądu cła antydumpingowego wynoszącego 218% na australijskie wino, co może utorować drogę do wznowienia importu. Australia wstrzymuje skargę do WTO

Donosi Kirsty Needham. Pod redakcją Roberta Birsela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę