1 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Według odtajnionego niedawno wywiadu USA inwazja Rosji na Ukrainę wstrzymała cały handel morski w ukraińskich portach, odcinając ważny towar eksportowy dla Ukrainy i ryzykując globalny kryzys żywnościowy.

W ciągu kilku miesięcy po rosyjskiej inwazji w lutym ustanowiła „wirtualną blokadę” w północnej części Morza Czarnego, jak twierdzi amerykański urzędnik, który dostarczył CNN tajną mapę tego obszaru pod warunkiem zachowania anonimowości.

Mapa analizuje zagęszczenie statków wchodzących i wychodzących z ukraińskich portów przed i po rozpoczęciu konfliktu, pokazując niemal całkowity spadek ruchu handlowego do portów na Morzu Czarnym i Azowskim po rozpoczęciu inwazji. . Trzecia mapa przedstawia aktualną wizualizację gęstości rosyjskich okrętów wojennych gromadzących się na Morzu Czarnym u wybrzeży Ukrainy i podkreśla „gorące działania” według urzędnika USA.

„Wpływu działań Rosji nie można lekceważyć, ponieważ ukraiński eksport morski ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział amerykański urzędnik, powtarzając szeroką ocenę zachodnich analityków i urzędników rządowych.

Urzędnik zauważył, że Ukraina dostarcza około 10% światowego eksportu pszenicy, z czego zdecydowana większość opuszcza kraj z portów Morza Czarnego.

Jakiś kontekst: przedwojenny, Według Departamentu Stanu USA Ukraina była czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie i piątym co do wielkości eksporterem pszenicy. Prawie 30% światowego handlu pszenicą pochodziło wyłącznie z Rosji i Ukrainy.

Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych Co pomaga w walce z globalnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego Co roku kupuje około połowy swojej pszenicy z Ukrainy i ostrzega przed poważnymi konsekwencjami, jeśli ukraińskie porty nie zostaną otwarte.

CNN poinformował w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy prowadzą dyskusje na temat opracowania bezpiecznych sposobów transportu zboża z Ukrainy w obliczu obaw o globalną podaż żywności. Nowe zdjęcia satelitarne CNN podało w poniedziałek, że wydaje się wspierać ukraińskie zarzuty, że Rosja kradnie również niedziałające sklepy zbożowe w portach handlowych.

READ  Wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział, że 90% amerykańskich haubic zadeklarowanych Ukrainie zostało tam przeniesionych.

Od początku konfliktu, powiedział amerykański urzędnik, Rosja zastraszała ruch handlowy, czasami utrudniała bezpieczne przejście na Ukrainę przez Cieśninę Kerczeńską, widocznie blokowała okręty wojenne stacjonujące u wybrzeży Ukrainy i uderzała w ukraińskie porty.

Alex Marquardt z CNN przyczynił się do powstania tego postu