17 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Apel Zełenskiego, aby Niemcy stały się częścią Rady Bezpieczeństwa ONZ, powinien zostać odrzucony: Polska

Apel Zełenskiego, aby Niemcy stały się częścią Rady Bezpieczeństwa ONZ, powinien zostać odrzucony: Polska

Niemcy do ONZ. Wiceminister spraw zagranicznych Polski stwierdził, że propozycja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dotycząca zostania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa powinna zostać odrzucona. Zalecenie Zełenskiego dotyczące wpisania Niemiec na listę stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) pojawiło się 20 września podczas 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Polska sprzeciwia się propozycji Zełenskiego na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ

Na X, znanym wcześniej jako Twitter, wiceminister spraw zagranicznych Polski Arkadiusz Mularczyk napisał: „Propozycja @ZelenskyyUa, aby Niemcy stały się stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, powinna wzbudzić głębokie zastrzeżenia. Niemcy to kraj, który nigdy nie wziął pod uwagę swojej wojny W czasie II wojny światowej Polska, Polska i Zbrodnie i rabunki wobec innych krajów, w tym Ukrainy, nie mogą więc być „gwarantami światowego pokoju i bezpieczeństwa”. To jest oczywiste”.

Warto zauważyć, że Mularczyk był nie tylko polskim wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, ale także absolutnym autorytetem rządu w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone przez okupację niemiecką i okupację w latach 1939-1945. Dzieląc się swoją opinią na portalu społecznościowym, podkreślił, że Niemcy nigdy nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności za grabieże i zbrodnie wojenne popełnione podczas II wojny światowej na innych krajach, w tym na Polsce, Polsce i Ukrainie.

Jak podaje TASS, 1 września 2022 r. polskie władze przekazały trzytomowy raport na temat strat poniesionych przez Polskę w wyniku okupacji hitlerowskich Niemiec w latach 1939–1945. Szkody wynoszą blisko 6,2 biliona złotych (1,3-1,5 biliona dolarów). W październiku ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau podpisał memorandum wzywające Niemcy do zapłaty reparacji. Niemcy jednak wielokrotnie wskazywały, że nie mają podstaw do dokonywania jakichkolwiek płatności, odkąd Polska oficjalnie zrezygnowała z reparacji w 1953 roku.

READ  Jak Kraków stał się wiodącym miastem turystyki biznesowej w Europie


Wysłane przez: