16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Analiza: oczekiwana nieobecność Xi na szczycie G20 może być częścią planu przekształcenia globalnego zarządzania

Analiza: oczekiwana nieobecność Xi na szczycie G20 może być częścią planu przekształcenia globalnego zarządzania


Hongkong
CNN

Kiedy najpotężniejsi przywódcy świata udadzą się w ten weekend do New Delhi, aby zająć się licznymi kryzysami, przed którymi stoi świat, zauważalną nieobecność będzie chiński prezydent Xi Jinping, który nigdy nie opuścił szczytu G-20 od czasu objęcia władzy w 2012 roku.

Jak to często bywa w przypadku nieprzejrzystego procesu decyzyjnego w Pekinie, Nie podano żadnych wyjaśnień Ze względu na pozorną decyzję Xi o pominięciu ważnego światowego zgromadzenia Chiny w przeszłości nadały mu wysoki priorytet. Oczekuje się, że zamiast Xi będzie obecny premier Li Qiang, drugi pod względem rangi przywódca kraju.

Powściągliwość Pekinu wywołała szeroką gamę spekulacji i interpretacji, od potencjalnych problemów zdrowotnych Xi i problemów wewnętrznych w kraju po pogardę wobec kraju-gospodarza – Indii, których stosunki z Chinami zostały nadwyrężone przez trwający spór graniczny.

Jednak z perspektywy rywalizacji wielkich mocarstw między Chinami a Stanami Zjednoczonymi analitycy twierdzą, że spodziewana nieobecność Xi na szczycie G20 może również sygnalizować jego rozczarowanie obecnym globalnym systemem zarządzania – strukturami, które jego zdaniem są zbyt zdominowane przez wpływy amerykańskie.

Zamiast tego Xi może nadać priorytet forom wielostronnym, które pasują do chińskiej wizji sposobu rządzenia światem – takich jak niedawno zakończony szczyt BRICS i nadchodzące Forum Pasa i Szlaku.

„Może występować element celowej pogardy dla Indii, ale może to być także stwierdzenie, że istnieją różne struktury zarządzania, które Xi Jinping uważa za ważne, a G20 może nie być jedną z nich” – powiedział George Magnus, ekspert i ekonomista. Współpracownik China Center na Uniwersytecie Oksfordzkim.

„Być może on (Xi) chciał dać przykład indyjskiej G20 i powiedział: «To nie jest coś, na co się zdecyduję, bo mam większą rybę do usmażenia»”.

Niektórzy analitycy twierdzą, że nieobecność Xi może oznaczać zmianę w sposobie, w jaki Chiny postrzegają G20, najważniejsze światowe forum skupiające wiodące gospodarki zaawansowane i wschodzące, wytwarzające 80% światowego produktu krajowego brutto.

READ  Nigeria pogrążyła się w ciemnościach, gdy uzwiązkowieni pracownicy zamknęli sieć państwową w proteście przeciwko płacy minimalnej

Chiny przyzwyczaiły się do postrzegania tej platformy jako stosunkowo neutralnej przestrzeni dla globalnego zarządzania i nadały wysoki priorytet dyplomacji G20, powiedział Jake Werner, pracownik naukowy w Quincy Institute w Waszyngtonie.

Od pierwszego szczytu przywódców w 2008 r. najwyższy przywódca Chin zawsze uczestniczy w spotkaniach, w tym za pośrednictwem łącza wideo podczas pandemii Covid. Kiedy w 2016 r. Chiny były gospodarzem pierwszego szczytu G20, rzeczywiście tak się stało Wyciągnąłem wszystkie przystanki Aby to wydarzenie zakończyło się sukcesem i pokazało swój rosnący wpływ na arenie międzynarodowej.

Jednak od tego czasu stosunki między dwiema największymi gospodarkami świata stały się pełne napięć i rosnącej konkurencji. „Teraz Chiny postrzegają przestrzeń G20 jako coraz bardziej zorientowaną na Stany Zjednoczone i ich program, który Xi Jinping uważa za antychiński” – powiedział Werner.

Około połowa członków grupy to sojusznicy USA, a administracja Bidena zmobilizowała ich do zajęcia ostrzejszego stanowiska wobec Chin. Werner powiedział, że Pekin w coraz większym stopniu postrzega napięcia z innymi członkami – takie jak spór graniczny z Indiami – poprzez swoje trudne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Pekin wyraził złość z powodu rosnących więzi New Delhi z Waszyngtonem, zwłaszcza jego udziału w Quad – grupie bezpieczeństwa pod przewodnictwem USA, którą Pekin skrytykował jako „NATO regionu Indo-Pacyfiku”.

„Chiny postrzegają Indie w obozie antychińskim i dlatego nie chcą wnosić wartości dodanej do ważnego międzynarodowego szczytu organizowanego przez Indie” – powiedział Habimon Jacob, profesor studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Jawaharlala Nehru w New Delhi.

Podziały wokół wojny na Ukrainie także rzuciły cień na szczyt. Jak dotąd Indiom nie udało się wynegocjować wspólnego oświadczenia na żadnym z głównych spotkań G20, odkąd objęły przewodnictwo w grudniu ubiegłego roku.

Odmowa Chin potępienia rosyjskiej inwazji i ciągłe wsparcie dyplomatyczne dla Moskwy spotęgowały tarcia z Zachodem.

READ  Najdłuższa zapałka na Wieży Eiffla podczas meczów została wykreślona z Księgi Rekordów Guinnessa

Chiny stwierdziły, że ich zdaniem szczyt G20 powinien ograniczyć się do rozmów gospodarczych. „Nie należy upolityczniać geopolitycznych linii podziału, które Stany Zjednoczone i Europejczycy chcą przeforsować” – powiedział Werner.

Chińscy analitycy są zgodni, że Pekin może postrzegać G20 jako platformę o malejącej wartości i efektywności.

Shi Yinhong, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin, powiedział, że szczyt G20 stał się bardziej „złożonym i wymagającym” etapem dla chińskiej dyplomacji niż kilka lat temu, wraz ze spadkiem liczby członków przyjaznych Chinom.

Ostatnia rzecz Weź udział w tym Szczyt G20 na Bali w Indonezji w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wyszedł z izolacji Chin z powodu wirusa Ogłosił swój powrót Na scenę światową. Podczas dwudniowego szczytu odbył spotkania dyplomatyczne z 11 światowymi przywódcami – m.in Prezydent USA Joe Biden – Wielu z nich zaprosił do Chin.

Od tego czasu do drzwi Pekinu, aby spotkać się z Xi, pukała długa kolejka zagranicznych dygnitarzy, w tym przywódcy G20 z Niemiec, Francji, Brazylii, Indonezji i Unii Europejskiej, a także przywódcy G20. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Tymczasem Xi odbył w tym roku tylko dwie podróże zagraniczne – każda z nich miała kluczowe znaczenie dla jego próby przekształcenia globalnego porządku światowego.

W marcu Shi Podróż do Moskwy Spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – „starym przyjacielem”, który podziela jego głęboką nieufność do amerykańskiej potęgi. W zeszłym miesiącu wziął udział w szczycie krajów wschodzących BRICS w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki, gdzie mieści się blok Ogłaszać Przyjęcie sześciu nowych członków.

To rozszerzenie, które Xi określił jako „historyczne”. Wielkie zwycięstwo Dla Pekinu, który od dawna dąży do przekształcenia tego luźnego ugrupowania gospodarczego w geopolityczną przeciwwagę dla Zachodu.

Magnus, ekspert z Uniwersytetu Oksfordzkiego, powiedział, że rozszerzona grupa BRICS jest przykładem alternatywnej struktury zarządzania, jaką chce zbudować Pekin – obejmuje ona niektóre z najważniejszych krajów globalnego Południa, przy czym Chiny odgrywają kluczową rolę.

READ  Polska twierdzi, że rosyjski pocisk wleciał w jej przestrzeń powietrzną, a następnie ją opuścił - DW - 29.12.2023

W ostatnich latach Xi przedstawił swoją wizję nowego porządku światowego, ogłaszając trzy globalne inicjatywy – Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa (nowa architektura bezpieczeństwa bez sojuszy), Globalną Inicjatywę Rozwoju (nowy sposób finansowania wzrostu gospodarczego) i Globalną Cywilizację Inicjatywa (nowy system wartości określony przez państwo niezwiązane wartościami.Globalizm).

Magnus powiedział, że chociaż ma szeroki zakres i niejasną treść, „ma być parasolem, pod którym kraje mogą zjednoczyć się wokół narracji wprowadzonej przez Chiny, która różni się od rodzaju struktury zarządzania panującej pod auspicjami grupy G20.”

Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu chiński przywódca będzie gospodarzem Forum Pasa i Szlaku z okazji 10. rocznicy jego globalnej inicjatywy w zakresie infrastruktury i handlu – kluczowego elementu nowej globalnej architektury zarządzania w Pekinie.

Magnus powiedział, że inicjatywy takie jak Pas i Szlak, BRICS i Szanghajska Organizacja Współpracy – której Pekin jest założycielem lub głównym graczem – cieszą się obecnie w Chinach wysokim statusem.

„Podmioty te istnieją jako struktury alternatywne w stosunku do tych, do których tradycyjnie przyłączały się Chiny i musiały dzielić światło reflektorów ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział.

„Wysyła także sygnał do reszty świata – nie tylko do krajów Globalnego Południa, ale także do krajów wahających się w świecie liberalnej demokracji – że takie jest stanowisko Chin”.