5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina na krawędzi z elektrownią atomową Zaporoże, zbombardowane miasta regionu

Ukraina na krawędzi z elektrownią atomową Zaporoże, zbombardowane miasta regionu

  • Moskwa zapowiada kolejne bombardowania w pobliżu kontrolowanej przez Rosjan fabryki
  • Brak nowych informacji od ukraińskiego operatora jądrowego”
  • Rosyjskie pociski trafiły w okoliczne miasta – gubernatora i wojsko
  • Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej czeka na pozwolenie na wizytę w fabryce Zaporoża
  • Kuleba na spotkaniu UE w sprawie zakazu wizowego do Rosji

Kijów (Reuters) – Rosyjska artyleria w ciągu nocy ostrzelała ukraińskie miasta po drugiej stronie rzeki od elektrowni atomowej Zaporożża, poinformowali w niedzielę lokalni urzędnicy, zwiększając cierpienie mieszkańców, ponieważ doniesienia o ostrzale wokół elektrowni wzbudziły obawy przed katastrofą radiologiczną.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do kolejnych bombardowań elektrowni na Ukrainie, zaledwie dzień po wymianie przez Moskwę i Kijów oskarżeń o atakowanie największej europejskiej elektrowni jądrowej, co wzbudziło poważne międzynarodowe obawy. Czytaj więcej

Ukraińska firma energetyki jądrowej Energoatum poinformowała, że ​​nie ma nowych informacji o atakach na elektrownię.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Przechwycone przez siły rosyjskie w marcu, ale nadal dowodzone przez ukraiński personel, siły rosyjskie znajdowały się na południowej linii frontu wojny, jednym z głównych punktów zapalnych trwającego sześć miesięcy konfliktu.

Gubernator regionu, Ołeksandr Starukh, powiedział za pośrednictwem Telegramu w niedzielę, że siły rosyjskie zbombardowały budynki mieszkalne w głównym mieście regionu, Zaporożu, około dwóch godzin jazdy od fabryki, i miasta Orechew na wschodzie.

W sobotę Staruch powiedział ukraińskiej telewizji, że uczono mieszkańców, jak używać jodu w przypadku wycieku radioaktywnego.

Ukraińskie wojsko poinformowało w swoim codziennym raporcie, że zbombardowały dziewięć innych miast w regionie po drugiej stronie Dniepru od fabryki, podczas gdy RIA cytuje rosyjskie Ministerstwo Obrony, które twierdzi, że jego siły powietrzne zbombardowały pojazd Motor Sitch. (MSICH.UAX) Fabryka w rejonie naprawy śmigłowców.

READ  Michael Bloomberg przeprasza za przemówienie Borisa Johnsona krytykujące Chiny

Reuters nie był w stanie zweryfikować tych raportów.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov poinformował, że dziewięć pocisków wystrzelonych przez ukraińską artylerię w dwóch oddzielnych atakach spadło na teren elektrowni jądrowej.

„Obecnie etatowy personel techniczny monitoruje stan techniczny elektrowni jądrowej i zapewnia jej eksploatację. Sytuacja radiologiczna na terenie elektrowni jądrowej pozostaje normalna” – powiedział w oświadczeniu.

ONZ i Kijów wezwały do ​​wycofania się

Sprzęt wojskowy i personel z fabryki, aby upewnić się, że nie jest to cel. Czytaj więcej

Kontynent w niebezpieczeństwie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że siły rosyjskie przekształciły fabrykę w bazę wojskową, zagrażającą całemu kontynentowi, i nie są zainteresowane tym, by tam przebywać.

„Rosyjska armia powinna wyjść z fabryki” – powiedział na Twitterze.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, czeka na zgodę swoich urzędników na wizytę w elektrowni, do której jej szef powiedział w czwartek, że powinna być „bardzo, bardzo blisko”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w piątek, że sytuacja w Zaporożu pozostaje „niepewna” dzień po tym, jak dwa reaktory zostały ponownie podłączone do sieci po odcięciu przez bombardowanie. Czytaj więcej

Kijowska armia poinformowała w swoim dzienniku, że na wschodnim froncie Ukrainy siły ukraińskie wstrzymały ostatnią rosyjską próbę natarcia w kierunku miasta Słoweńska.

Armia powiedziała, że ​​obrońcy udaremnili rosyjskie próby przebicia się przez strategiczne miasto Bachmut, by przejąć kontrolę nad regionem Donbasu po tym, jak Moskwa zdobyła Siewierodonieck i Lyseshansk kilka tygodni temu. Według gubernatorów regionu miasta Kramatorsk i Słowiańsk w obwodzie donieckim zostały w nocy zbombardowane przez siły rosyjskie, ale nie ma doniesień o nowych ofiarach.

Reuters nie był w stanie zweryfikować tych kont.

Prezydent Władimir Putin rozpoczął inwazję sąsiada na Rosję 24 lutego, mówiąc, że potrzebna jest „specjalna operacja”, aby rozbroić kraj i usunąć dostrzegane zagrożenia bezpieczeństwa dla Rosji.

READ  Ukraińcy trzymają się huty Mariupol

Ukraina i Zachód odrzuciły to jako bezpodstawny pretekst do rozpoczęcia imperialistycznej wojny okupacyjnej, która zabiła tysiące, przesiedliła dziesiątki milionów, obróciła miasta w gruzy i zagroziła światowej gospodarce kryzysem dostaw energii i żywności, podnosząc ceny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że Kuleba uda się w poniedziałek do Szwecji, a we wtorek do Czech, w ramach wysiłków Kijowa na rzecz wzmocnienia międzynarodowego poparcia dla Ukrainy i wywierania większej presji na Rosję.

W Pradze weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, na którym omówione zostaną nowe sankcje wobec Moskwy i zakaz wizowy dla Rosjan w całej UE. Zełenski wezwał do takiego zakazu na początku tego miesiąca, ale jak dotąd znalazł poparcie głównie ze strony Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Finlandii, które mają wspólną granicę z Rosją. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Maxa Hundera i Pavla Polyuka w biurach w Kijowie i Reuters; Napisane przez Tomasza Janowskiego. Montaż przez Nicka McPhee

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.