12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ana Ofelia Murguia, meksykańska aktorka i głos w filmie Disneya „Coco”, umiera w wieku 90 lat

Ana Ofelia Murguia, meksykańska aktorka i głos w filmie Disneya „Coco”, umiera w wieku 90 lat

W niedzielę zmarła Ana Ofelia Murguia, jedna z najsłynniejszych meksykańskich aktorek, której głos w roli Mamy Coco w animowanym filmie Disneya „Coco” przyniósł jej międzynarodową sławę. Miała 90 lat.

I to była jej śmierć Niektórzy Przez Narodowy Instytut Sztuk Pięknych Meksyku i National Theatre Company, które nie podały przyczyny śmierci.

Zespół Teatru Narodowego opisane Murguía w mediach społecznościowych jako „jedna z największych aktorek Meksyku”. W oświadczeniu Lucina Jiménez Lopez, dyrektor Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych, opisała swoją karierę jako „wyznaczającą całą epokę”.

W filmie animowanym Pixar „Coco” z 2017 roku Murguia gra główną rolę Mamy Coco, prababci chłopca, głównego bohatera Miguela, który trafia do Krainy Umarłych w podróży mającej na celu odkrycie historii swojej rodziny. W emocjonalnej kulminacji filmu Miguel i Mama Coco śpiewają razem „Remember Me”.

Film, którego akcja rozgrywa się wokół meksykańskiego święta Dnia Zmarłych, został obchodzony ze względu na przedstawienie kultury meksykańskiej i potraktowanie w filmie dla dzieci ważnych tematów, takich jak śmierć. Zdobył nagrodę dla najlepszego filmu animowanego i najlepszej oryginalnej piosenki za „Remember Me” na ceremonii rozdania Oscarów w 2018 roku.

„Coco” przedstawiła Murguíę międzynarodowej publiczności, ale w rodzinnym Meksyku była dobrze znana dużo wcześniej.

Ana Ofelia Murguia urodziła się 8 grudnia 1933 roku w Meksyku. Studiowała aktorstwo w Państwowej Szkole Sztuk Dramatycznych w Meksyku, a zadebiutowała w 1954 roku w sztuce Próba Ognia. Jej pierwszą rolą ekranową była rola w filmie Transit z 1964 roku.

Następnie zagrała w ponad 70 sztukach i 90 filmach, współpracując z najlepszymi meksykańskimi filmowcami. Według A.J. Chwalono ją za wszechstronność, często wcielając się w rolę złoczyńcy lub antagonisty oświadczenie Z Instytutu Sztuk Pięknych i National Theatre Company.

Na prestiżowej ceremonii rozdania nagród Ariel Awards w Meksyku Murguia zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie „Cadena Perpetua” z 1979 roku; „Los Motivos de Luz” w 1986 r.; oraz „La Reina de la Noche” (Królowa nocy) w 1996 r. Była pięciokrotnie nominowana do nagrody dla najlepszej aktorki, ale nigdy jej nie zdobyła. W 2011 roku została uhonorowana specjalną Nagrodą Złotego Ariela za całokształt twórczości.

READ  Dyrektor generalny Boeinga Dave Calhoun ustępuje ze stanowiska

W kwietniu 2023 roku otrzymała Medal Ingmara Bergmana przyznany przez Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku za pozostawienie „niezatartego śladu” w meksykańskim kinie i teatrze.