29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykańska firma Westinghouse zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową

Amerykańska firma Westinghouse zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową

Polska w piątek wybrała amerykańską firmę Westinghouse do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej, ponieważ napięcia z Rosją eskalują na Ukrainie, a kraj stara się zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Westinghouse pokonał konkurencyjne oferty francuskiego EDF i południowokoreańskiego KHNP o wielomiliardowy (euro) kontrakt, chociaż Polska przesądziła o innych kontraktach nuklearnych w przyszłości.

„Potwierdzamy, że nasz program energetyki jądrowej będzie wykorzystywał niezawodną, ​​bezpieczną technologię @WECNuclear” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Decyzja zostanie formalnie przyjęta na posiedzeniu gabinetu w Warszawie w środę, powiedział Morawiecki.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm pochwaliła zapowiedź Polski i napisała na Twitterze: „To duży krok w kierunku wzmocnienia naszych relacji z Polską dla przyszłych pokoleń.

„Myślę, że wysyła to wyraźny sygnał do Rosji, że Sojusz Atlantycki stoi razem, aby zdywersyfikować nasze dostawy energii… i przeciwstawić się rosyjskiej broni energetycznej” – powiedział w filmie.

Granholm powiedział, że Polska wybrała Westinghouse do „pierwszej części swojego projektu energii jądrowej o wartości 40 miliardów dolarów”, nie podając wielkości inwestycji.

Wysoki rangą urzędnik rządu USA, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że transakcja została wyceniona „w miliardach” i stworzy „tysiące dobrze płatnych miejsc pracy”.

„To wielka sprawa, ponieważ nie chodzi tylko o komercyjny plan energetyczny, ale o zdefiniowanie tego, co nazywam współzależnym bezpieczeństwem na nadchodzące dziesięciolecia” – powiedział urzędnik.

Online do 2033

Decyzja „wysyła jasny sygnał do (prezydenta Rosji Władimira) Putina o sile i jedności sojuszu amerykańsko-polskiego” – dodał.

A sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w tweecie, że jest „niezwykle zadowolony” z umowy, która „pomoże wytwarzać bezpieczną, czystą i niezawodną energię jądrową”.

„Ameryka jest dumna z tego, że jest najsilniejszym partnerem Polski w dziedzinie energetyki i obrony” – napisał na Twitterze Blinken.

Polska od lat planowała cywilną energetykę jądrową, ale kwestia bezpieczeństwa energetycznego nabrała naglącej wagi z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

READ  Co to jest Rob? W Polsce artysta Young Lyosia i jego koledzy raperzy są gotowi z odpowiedzią - Spotify

Dania, Norwegia i Polska odsłoniły nowy gazociąg transportujący norweski gaz przez Danię do Polski po tym, jak Rosja odcięła w zeszłym miesiącu dostawy do Warszawy.

Polski rząd zapowiedział, że pierwsza elektrownia jądrowa powinna zostać uruchomiona do 2033 roku.

Na lokalizację zakładu wybrano Choczewo, wieś w pobliżu wybrzeża Bałtyku.

Planuje się, że pierwsza elektrownia będzie miała trzy reaktory, a rząd zapowiedział, że w przyszłości wybierze dostawcę, który zbuduje trzy kolejne reaktory.

„Drugi zestaw (3 reaktory) będzie w drodze w terminie, który zostanie ustalony na podstawie decyzji polskiego rządu i spodziewamy się, że będzie to również Westinghouse” – powiedział amerykański urzędnik.

Czytaj wszystko Najnowsze wiadomości Tutaj