29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ambasador RP w Indiach mówi, że świat jest zjednoczony przeciwko rosyjskiej okupacji Ukrainy – ThePrint

Nowe Delhi [India]18 kwietnia (ANI): Wśród trwającej wojny między Ukrainą a Rosją świat jest zjednoczony przeciwko Moskwie zabijając niewinnych ukraińskich cywilów pod pozorem wojny, powiedział w poniedziałek ambasador RP w Indiach Adam Purakowski.

W 54. dniu wojny ukraińsko-rosyjskiej w ambasadzie Ukrainy w New Delhi odbyła się wystawa rosyjskich aktów „barbarzyńskich” na Ukrainie. W ekskluzywnym wywiadzie dla ANI, Purakowski, który zwiedził wystawę, powiedział, że jedynym celem Rosji było maksymalne zniszczenie Ukrainy i że cały świat zjednoczył się przeciwko tej okupacji.

„Celem Rosji jest zabicie jak największej liczby cywilów, zniszczenie jak największej liczby budynków oraz szerzenie strachu, terroru, śmierci i kłamstw. Światu zagraża rosyjska okupacja” – powiedział.

„My, wraz z naszymi sojusznikami NATO i Unią Europejską, jesteśmy zjednoczeni przeciwko Rosji i staramy się uniemożliwić Rosji nałożenie sankcji na Rosję” – dodał.

Mówiąc o roli Polski w pomocy Ukrainie, ambasador powiedział, że Polska opowiada się za Ukrainą przeciwko barbarzyńskiej okupacji Rosji i pomaga Ukrainie na wszystkie możliwe sposoby.

„Polska była pierwszym krajem, który pomógł Ukrainie. Około 3 mln uchodźców przybyło do Polski z Ukrainy. Dajemy im schronienie, a polskie rodziny zabierają ich do domu. Udzielamy również pomocy humanitarnej Ukrainie” – powiedział.

Tymczasem Vikas Jawley, naoczny świadek wojny, powiedział, że sytuacja na Ukrainie jest „gorsza niż na zdjęciach na wystawie”.

Jawley, pochodzący z Maharasztry, przez 11 lat pracował w Sumi na Ukrainie i został deportowany 11 marca z kraju rozdartego wojną w ramach operacji Ganga przez rząd Indii.

Komentując sytuację na Ukrainie, Javle powiedział: „Sytuacja jest bardzo tragiczna. To nieoczekiwane, ponieważ nikt nie myśli, że taka wojna może wydarzyć się w XXI wieku. Często słyszeliśmy odgłosy wybuchów. Brak prądu i wody.

„Sumi znajduje się we wschodniej części Ukrainy. Jesteśmy więc jedną z ostatnich grup ludzi wydalonych przez rząd Indii. Spanikowaliśmy, czekając, aż rząd nas eksmituje, jednak Ukraińcy naprawdę nam pomogli” – dodał.

READ  Lil Yachty: Przewodnik po dziecięcej kulturze dla dorosłych w rozstroju. Dlaczego Lil Yachty jest w „Polsce”?

24 lutego Rosja rozpoczęła „specjalną operację wojskową” na Ukrainie, którą Zachód nazwał „wojną nieprowokacyjną”. W rezultacie narody zachodnie nałożyły na Moskwę szereg sankcji. (ANI)

Ten raport został automatycznie wygenerowany z serwisu informacyjnego ANI. ThePrint nie odpowiada za jego treść.