19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenski zgadza się rozmawiać z Rosją, ale odmawia uznania Białorusi za miejsce spotkania

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Wielka Brytania zapewni dodatkowe 53 miliony dolarów (40 milionów funtów) pomocy humanitarnej dla Ukrainy podczas inwazji Rosji na ten kraj, według brytyjskiego urzędu premiera.

Dodatkowa pomoc została przyznana po rozmowach premiera Borisa Johnsona z jego ukraińskim odpowiednikiem, prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz po weekendowych spotkaniach z liderami społeczności ukraińskiej w Londynie.

Jak czytamy w komunikacie, finansowanie to pomoże „agencji humanitarnej zareagować na pogarszającą się sytuację humanitarną, tworząc koło ratunkowe dla Ukraińców z dostępem do podstawowych potrzeb i środków medycznych, takich jak leki, strzykawki, opatrunki i pakiety do leczenia ran”.

Podczas ich rozmowy w sobotni wieczór Zełenski powiedział Johnsonowi o „pilnej potrzebie pomocy humanitarnej, ponieważ ludzie są zmuszeni do opuszczenia swoich domów i szukania bezpieczeństwa” – napisano w komunikacie prasowym.

W związku z rosnącymi obawami wśród Ukraińców mieszkających w Wielkiej Brytanii, Johnson powiedział w niedzielę, że „każdy mieszkający w Wielkiej Brytanii będzie mógł przyprowadzić swoich najbliższych członków rodziny ukraińskiej, aby do nich dołączyli”.

W oświadczeniu Johnson podkreślił, że Wielka Brytania „nie odwróci się plecami do Ukrainy w razie potrzeby”, dodając, że ten najnowszy pakiet „przynosi całkowitą kwotę pomocy zadeklarowanej przez rząd Wielkiej Brytanii dla Ukrainy w tym roku do 140 milionów funtów. ” równowartość 186 milionów dolarów.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss dodała, że ​​fundusze pomogłyby Ukrainie „zaradzić temu, co stało się kryzysem humanitarnym”.

READ  Silne trzęsienie ziemi uderza w południowo-wschodni Tajwan, zawala budynki