22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosjanie organizują antywojenne wiece w obliczu groźby ze strony Putina

Rosjanie organizują antywojenne wiece w obliczu groźby ze strony Putina

MOSKWA (Associated Press) – Od Moskwy po Syberię rosyjscy aktywiści antywojenni ponownie wyszli na ulice w niedzielę, aby zaprotestować przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę, mimo że każdego dnia setki protestujących są aresztowane przez policję.

Demonstranci zorganizowali strajki okupacyjne i przemaszerowali przez centra miast, skandując „Nie dla wojny!” Prezydent Władimir Putin polecił postawić rosyjskie środki odstraszania nuklearnego w stan pogotowia, intensyfikując konfrontację między Kremlem a Zachodem i wzbudzając obawy przed wojną nuklearną.

„Mam dwóch synów i nie chcę ich oddać temu krwawemu potworowi. Wojna jest tragedią dla nas wszystkich” – powiedział Associated Press 48-letni Dmitrij Malcew, który dołączył do wiecu w Petersburgu.

Protesty przeciwko inwazji rozpoczęły się w Rosji w czwartek i od tego czasu trwają codziennie, nawet gdy rosyjska policja szybko zaczęła rozprawiać się z wiecami i zatrzymywać protestujących. Kreml starał się bagatelizować protesty, twierdząc, że znacznie większa część Rosjan poparła atak na Ukrainę.

Ale oprócz protestów ulicznych, dziesiątki tysięcy ludzi w ostatnich dniach poparło listy otwarte i podpisało petycje potępiające inwazję. Był również modelowany przez celebrytów i znane osobistości telewizyjne. Jedna petycja internetowa, uruchomiona kilka godzin po ogłoszeniu ataku przez Putina, zebrała ponad 930 000 podpisów w ciągu czterech dni, stając się jedną z najczęściej popieranych petycji w Rosji w ostatnich latach.

W Sankt Petersburgu, gdzie kilkaset osób zgromadziło się w centrum miasta, policja w pełnej sile łapała jednego protestującego po drugim i wciągała ich do policyjnych ciężarówek, chociaż demonstracja była pokojowa. Na filmie z Moskwy policja rzuciła kilka protestujących kobiet na ziemię, zanim je odciągnęła.

Według OVD-Info, grupy zajmującej się prawami, która śledzi aresztowania polityczne, policja zatrzymała co najmniej 2710 Rosjan w 51 miastach podczas niedzielnych demonstracji antywojennych, co zwiększyło łączną liczbę aresztowań w ciągu czterech dni do prawie 6000.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: spór między Netanjahu a jego rywalem wstrząsa gabinetem

Po czterech dniach walk, które zabiły dziesiątki, Putin dramatycznie podniósł stawkę w niedzielę, nakazując rosyjskim siłom nuklearnym stan pogotowia, zauważając, że kraje zachodnie „podejmują nieprzyjazne kroki przeciwko naszemu krajowi w sferze gospodarczej” i „wysokich rangą urzędników przywództwo sprawiło, że członkowie NATO wypowiadali się agresywnie w sprawie naszego kraju”.

Dzień wcześniej Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy ostrzegali, że kolejna runda sankcji może obejmować zamrożenie rezerw walutowych rosyjskiego Banku Centralnego i odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Ten bezprecedensowy ruch może szybko pogrążyć rosyjską gospodarkę w chaosie.

Zwykli obywatele Rosji obawiają się, że surowe sankcje poważnie uderzą w gospodarkę kraju. Od czwartku Rosjanie tłumnie ściągają gotówkę do banków i bankomatów, tworząc długie kolejki i informując w mediach społecznościowych, że w bankomatach kończą się rachunki.

Według Centralnego Banku Rosji tylko w czwartek Rosjanie wypłacili gotówką 111 mld rubli (ok. 1,3 mld dolarów).

Niedzielne protesty antywojenne wydawały się mniejsze i bardziej rozproszone niż te w pierwszym dniu ofensywy Rosji na Ukrainie, kiedy tysiące zgromadziły się w Moskwie i Sankt Petersburgu, ale ich prawdziwa skala była trudna do oszacowania, ponieważ zdawały się nabierać tempa w miarę upływu dnia na.

To zbrodnia zarówno przeciwko Ukrainie, jak i Rosji. Myślę, że zabija zarówno Ukrainę, jak i Rosję. powiedziała Olga Micheeva, która protestowała w syberyjskim mieście Irkuck.

W Moskwie i Sankt Petersburgu wiele osób udało się na tymczasowe pomniki Borysa Niemcowa, prominentnego działacza rosyjskiej opozycji, który został zastrzelony w pobliżu Kremla 27 lutego 2015 r. Niektórzy przynieśli kwiaty na cześć Niemcowa, podczas gdy inni nosili plakaty w proteście. Atakuje Ukrainę, by zostać aresztowanym kilka minut po wyprowadzeniu.

Jeden z najbardziej charyzmatycznych działaczy rosyjskiej opozycji, Niemcow był zagorzałym orędownikiem walk na wschodzie Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści walczą z siłami ukraińskimi od 2014 roku w długim konflikcie, w którym zginęło ponad 14 000 osób.

READ  Met Police: Premier jest przerażony sposobem, w jaki policja traktuje Żyda, mówi nr 10

Rosyjskie władze w ostatnich dniach poruszyły się, by stłumić krytyczne głosy.

Przewodniczący izby niższej rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin powiedział, że antywojenne stanowisko „niektórych postaci kultury” jest „niewłaściwe” i „nic mniej niż zdrada narodu”.

Dostęp do Twittera i Facebooka został ograniczony, a obrońcy praw człowieka obawiają się, że wkrótce zostaną podjęte podobne kroki przeciwko YouTube.

Rosyjski państwowy organ nadzoru mediów i komunikacji Roskomnadzor zażądał w niedzielę, aby Google zniósł ograniczenia dotyczące kanałów YouTube obsługiwanych przez kilka rosyjskich mediów państwowych. Grupa praw Network Freedoms zauważyła, że ​​odmowa Facebooka spełnienia podobnego żądania w tym tygodniu doprowadziła do ograniczenia dostępu do platformy.

The Current Time, rosyjski kanał telewizyjny uruchomiony przez finansowane przez USA Radio Wolna Europa/Radio Wolność, który krytykuje Kreml, stał się niedostępny w niedzielę po tym, jak kanał poinformował o otrzymaniu powiadomienia od Roskomnadzoru o jego zablokowaniu.

___

Autorzy Associated Press Władimir Isachenkow w Moskwie i Irina Titova w Sankt Petersburgu przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź wszystkie artykuły AP na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.