8 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosjanie organizują antywojenne wiece w obliczu groźby ze strony Putina

Rosjanie organizują antywojenne wiece w obliczu groźby ze strony Putina

MOSKWA (Associated Press) – Od Moskwy po Syberię rosyjscy aktywiści antywojenni ponownie wyszli na ulice w niedzielę, aby zaprotestować przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę, mimo że każdego dnia setki protestujących są aresztowane przez policję.

Demonstranci zorganizowali strajki okupacyjne i przemaszerowali przez centra miast, skandując „Nie dla wojny!” Prezydent Władimir Putin polecił postawić rosyjskie środki odstraszania nuklearnego w stan pogotowia, intensyfikując konfrontację między Kremlem a Zachodem i wzbudzając obawy przed wojną nuklearną.

„Mam dwóch synów i nie chcę ich oddać temu krwawemu potworowi. Wojna jest tragedią dla nas wszystkich” – powiedział Associated Press 48-letni Dmitrij Malcew, który dołączył do wiecu w Petersburgu.

Protesty przeciwko inwazji rozpoczęły się w Rosji w czwartek i od tego czasu trwają codziennie, nawet gdy rosyjska policja szybko zaczęła rozprawiać się z wiecami i zatrzymywać protestujących. Kreml starał się bagatelizować protesty, twierdząc, że znacznie większa część Rosjan poparła atak na Ukrainę.

Ale oprócz protestów ulicznych, dziesiątki tysięcy ludzi w ostatnich dniach poparło listy otwarte i podpisało petycje potępiające inwazję. Był również modelowany przez celebrytów i znane osobistości telewizyjne. Jedna petycja internetowa, uruchomiona kilka godzin po ogłoszeniu ataku przez Putina, zebrała ponad 930 000 podpisów w ciągu czterech dni, stając się jedną z najczęściej popieranych petycji w Rosji w ostatnich latach.

W Sankt Petersburgu, gdzie kilkaset osób zgromadziło się w centrum miasta, policja w pełnej sile łapała jednego protestującego po drugim i wciągała ich do policyjnych ciężarówek, chociaż demonstracja była pokojowa. Na filmie z Moskwy policja rzuciła kilka protestujących kobiet na ziemię, zanim je odciągnęła.

Według OVD-Info, grupy zajmującej się prawami, która śledzi aresztowania polityczne, policja zatrzymała co najmniej 2710 Rosjan w 51 miastach podczas niedzielnych demonstracji antywojennych, co zwiększyło łączną liczbę aresztowań w ciągu czterech dni do prawie 6000.

READ  Były prezydent Peru Castillo skazany na 18 miesięcy więzienia, gdy protestujący ogłosili „bunt”

Po czterech dniach walk, które zabiły dziesiątki, Putin dramatycznie podniósł stawkę w niedzielę, nakazując rosyjskim siłom nuklearnym stan pogotowia, zauważając, że kraje zachodnie „podejmują nieprzyjazne kroki przeciwko naszemu krajowi w sferze gospodarczej” i „wysokich rangą urzędników przywództwo sprawiło, że członkowie NATO wypowiadali się agresywnie w sprawie naszego kraju”.

Dzień wcześniej Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy ostrzegali, że kolejna runda sankcji może obejmować zamrożenie rezerw walutowych rosyjskiego Banku Centralnego i odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Ten bezprecedensowy ruch może szybko pogrążyć rosyjską gospodarkę w chaosie.

Zwykli obywatele Rosji obawiają się, że surowe sankcje poważnie uderzą w gospodarkę kraju. Od czwartku Rosjanie tłumnie ściągają gotówkę do banków i bankomatów, tworząc długie kolejki i informując w mediach społecznościowych, że w bankomatach kończą się rachunki.

Według Centralnego Banku Rosji tylko w czwartek Rosjanie wypłacili gotówką 111 mld rubli (ok. 1,3 mld dolarów).

Niedzielne protesty antywojenne wydawały się mniejsze i bardziej rozproszone niż te w pierwszym dniu ofensywy Rosji na Ukrainie, kiedy tysiące zgromadziły się w Moskwie i Sankt Petersburgu, ale ich prawdziwa skala była trudna do oszacowania, ponieważ zdawały się nabierać tempa w miarę upływu dnia na.

To zbrodnia zarówno przeciwko Ukrainie, jak i Rosji. Myślę, że zabija zarówno Ukrainę, jak i Rosję. powiedziała Olga Micheeva, która protestowała w syberyjskim mieście Irkuck.

W Moskwie i Sankt Petersburgu wiele osób udało się na tymczasowe pomniki Borysa Niemcowa, prominentnego działacza rosyjskiej opozycji, który został zastrzelony w pobliżu Kremla 27 lutego 2015 r. Niektórzy przynieśli kwiaty na cześć Niemcowa, podczas gdy inni nosili plakaty w proteście. Atakuje Ukrainę, by zostać aresztowanym kilka minut po wyprowadzeniu.

Jeden z najbardziej charyzmatycznych działaczy rosyjskiej opozycji, Niemcow był zagorzałym orędownikiem walk na wschodzie Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści walczą z siłami ukraińskimi od 2014 roku w długim konflikcie, w którym zginęło ponad 14 000 osób.

READ  Chińska gospodarka załamała się w zeszłym roku, ponieważ wzrost utknął w martwym punkcie z powodu koronawirusa

Rosyjskie władze w ostatnich dniach poruszyły się, by stłumić krytyczne głosy.

Przewodniczący izby niższej rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin powiedział, że antywojenne stanowisko „niektórych postaci kultury” jest „niewłaściwe” i „nic mniej niż zdrada narodu”.

Dostęp do Twittera i Facebooka został ograniczony, a obrońcy praw człowieka obawiają się, że wkrótce zostaną podjęte podobne kroki przeciwko YouTube.

Rosyjski państwowy organ nadzoru mediów i komunikacji Roskomnadzor zażądał w niedzielę, aby Google zniósł ograniczenia dotyczące kanałów YouTube obsługiwanych przez kilka rosyjskich mediów państwowych. Grupa praw Network Freedoms zauważyła, że ​​odmowa Facebooka spełnienia podobnego żądania w tym tygodniu doprowadziła do ograniczenia dostępu do platformy.

The Current Time, rosyjski kanał telewizyjny uruchomiony przez finansowane przez USA Radio Wolna Europa/Radio Wolność, który krytykuje Kreml, stał się niedostępny w niedzielę po tym, jak kanał poinformował o otrzymaniu powiadomienia od Roskomnadzoru o jego zablokowaniu.

___

Autorzy Associated Press Władimir Isachenkow w Moskwie i Irina Titova w Sankt Petersburgu przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź wszystkie artykuły AP na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.