30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje Tesli spadły o prawie 10%, ponieważ Musk sygnalizuje dalsze obniżki cen

Akcje Tesli spadły o prawie 10%, ponieważ Musk sygnalizuje dalsze obniżki cen

20 kwietnia (Reuters) – Akcje Tesla Inc (TSLA.O) spadły w czwartek o prawie 10 procent po tym, jak dyrektor generalny Elon Musk wskazał, że producent samochodów elektrycznych będzie nadal obniżał ceny, aby zwiększyć popyt, nawet po poważnym uderzeniu w marże zysku.

Cena akcji wynosiła 163 USD, ciągnąc innych producentów samochodów w dół. Co najmniej 15 analityków obniżyło swoje ceny docelowe na Teslę, której wartość rynkowa była na dobrej drodze do spadku o 50 miliardów dolarów do około 517 miliardów dolarów, jeśli straty będą kontynuowane. To postawiłoby wartość Tesli poniżej wartości Meta Platforms Inc (META.O) po raz pierwszy od 2021 roku.

„W obliczu niestabilnej sytuacji makroekonomicznej i słabego popytu Tesla nadal przedkłada jednostki nad zyski krótkoterminowe” – stwierdzili analitycy z Canaccord Genuity.

Marże brutto Tesli w pierwszym kwartale spadły do ​​najniższego poziomu od ponad dwóch lat, poniżej szacunków rynkowych, po tym, jak firma rozpoczęła w styczniu globalną wojnę cenową, aby obronić swoją dominację w Stanach Zjednoczonych i wejść na drugi co do wielkości rynek w Chinach. .

Motoryzacyjna marża brutto Tesli, z wyłączeniem kredytów regulacyjnych i leasingowych, wyniosła 18,3%, przekraczając cel powyżej 20% podany przez dyrektora finansowego Tesli Zachary’ego Kirkhorna w styczniu.

Tesla już sześć razy obniżyła ceny w tym roku, a Musk zasugerował więcej takich ruchów w przyszłości, mówiąc, że firma przedłoży wzrost sprzedaży nad zysk w słabej gospodarce.

„Przyjęliśmy pogląd, że dążenie do większych wolumenów i większej floty jest tutaj właściwym wyborem w porównaniu z niższym wolumenem i wyższą marżą” – powiedział.

Inwestorzy przerzucili producentów samochodów z Europy do Stanów Zjednoczonych w obawie przed poświęceniem marży zysku w celu zachowania udziału w zwalniającym rynku.

Analityk RBC, Tom Narayan, powiedział: „W dłuższej perspektywie uważamy, że to (obniżki cen Tesli) jest właściwą strategią i wzmacnia jej pozycję lidera w zakresie kosztów. Jednak nie przychodzi to bez bólu, ponieważ obecnie uważamy, że marże ulegną pogorszeniu, zanim to nastąpi”. poprawia się”. .

READ  Jim Kramer mówi, że inwestorzy nie powinni pozwolić, aby burzliwy rynek uniemożliwił im znalezienie „lepszych okazji”.

Amerykańscy producenci samochodów, od Ford Motor Co (FN) po start-upy, takie jak Lucid Group Inc (LCID.O), spadły między 3,3% a 4,4%.

Francuska firma Renault SA (RENA.PA), której dyrektor finansowy powiedział, że firma nie obniży drastycznie cen swoich samochodów elektrycznych w obliczu spadkowej spirali Tesli, spadła o 7,6%, podczas gdy niemiecki Volkswagen (VOWG_p.DE) spadł o 3,5%.

Akcje zyskały w tym roku około 47%.

Reportaż Adityi Soni; Pod redakcją Shounaka Dasgupty

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.