18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA wybiera trzy firmy, które opracują pojazd księżycowy dla astronautów Artemis

NASA wybiera trzy firmy, które opracują pojazd księżycowy dla astronautów Artemis

Trio opracuje pomysły swojego zespołu dotyczące księżycowego pojazdu terenowego (LTV), który pomoże astronautom eksplorować południowy obszar polarny Księżyca. Uważa się, że na tym obszarze znajduje się zamarznięta woda, dlatego NASA powinna ją przygotować Baza Tam.

Cała trójka musi zaprojektować pojazdy, które pomieszczą dwóch odpowiednich astronautów i poradzą sobie z trudnymi warunkami panującymi w okolicy. Musi także umożliwiać zdalne sterowanie robotami, aby NASA mogła kontynuować badania i badania nawet wtedy, gdy astronauci nie znajdują się na powierzchni Księżyca.

Następnym krokiem dla nich będzie wykonanie zamówienia na misję wykonalności, która będzie specjalnym, całorocznym badaniem mającym na celu opracowanie systemu spełniającego wymagania NASA w początkowej fazie dojrzałości projektu. Następnie NASA poprosi o propozycję misji demonstracyjnej w celu dalszego rozwoju, dostarczenia lekkiego pojazdu na powierzchnię Księżyca, a następnie przed misją Artemis V zweryfikuje wydajność i bezpieczeństwo.

„Będziemy korzystać z LTV, aby podróżować do miejsc, do których możemy nie być w stanie dotrzeć pieszo, zwiększając nasze możliwości eksploracji i dokonywania nowych odkryć naukowych”. Powiedział Jacob Bleicher, starszy naukowiec zajmujący się eksploracją w Dyrekcji Misji Rozwoju Systemów Eksploracyjnych w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Dzięki załogowym misjom Artemis i podczas zdalnych operacji, gdy na powierzchni nie ma załogi, umożliwiamy naukę i odkrycia na Księżycu przez cały rok”.

Firma Intuitive Machines trafiła niedawno na pierwsze strony gazet po tym, jak stała się pierwszą prywatną firmą z branży lotniczej, która wylądowała statkiem kosmicznym na Księżycu. Był to także pierwszy lądownik księżycowy ze Stanów Zjednoczonych, który dotarł na powierzchnię Księżyca od ponad 50 lat, aczkolwiek na boku.

Program NASA Artemis ma na celu ustanowienie trwałej obecności w pobliżu Księżyca przed osiągnięciem większego celu, jakim jest jednodniowe przygotowanie się do misji załogowych na Marsa. Inicjatywa została podjęta po tym, jak były wiceprezydent Mike Pence rzucił wyzwanie NASA, aby wysłała ludzi na Księżyc do 2024 r. Misja Artemis 2 została od tego czasu przełożona na wrzesień 2025 r., a wystrzelenie lądownika Artemis 3 zaplanowano obecnie na wrzesień 2026 r.

READ  Ceny Bitcoina (BTC) spadają, ponieważ inwestorzy zmniejszają zakłady na marcową obniżkę stóp procentowych Fed