20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX próbuje ponownie wystrzelić rakietę Starship: aktualizacje na żywo

SpaceX próbuje ponownie wystrzelić rakietę Starship: aktualizacje na żywo

Pierwsza próba SpaceX wystrzelenia statku kosmicznego, najpotężniejszej rakiety, jaką kiedykolwiek zbudowano, została odwołana w poniedziałek. Nie jest to niczym niezwykłym — wiele nowych lotów rakietowych jest wykonywanych wielokrotnie podczas wczesnych prób wystrzelenia z Ziemi.

Ale firma twierdzi, że jest gotowa spróbować ponownie. Oto, co musisz wiedzieć o następnej próbie uruchomienia.

Jaka jest data premiery i jak mogę ją obejrzeć?

SpaceX zaplanował lot już na 9:28 ET i może rozpocząć się w dowolnym momencie między tym czasem a 10:30 z miejsca startu firmy w południowym Teksasie.

SpaceX powiedział, że zostanie uruchomiony na jej kanale YouTube Około 45 minut, zanim rakieta będzie gotowa do startu.

Podczas transmisji na żywo z innego startu SpaceX w środę firma zauważyła, że ​​możliwe jest kolejne opóźnienie statku kosmicznego.

„Jeśli jutro podejmiemy próbę, szanse na płatek są wysokie” – powiedział Jessie Anderson, inżynier SpaceX, który jest także gospodarzem niektórych transmisji internetowych firmy.

Czy próba wystrzelenia z 20 kwietnia była naprawdę?

Tak tak to jest.

Być może to tylko zbieg okoliczności, że SpaceX, firma zajmująca się lotami kosmicznymi założona przez Elona Muska, odpaliła rakietę 20 dnia czwartego miesiąca tego roku.

Może. Z drugiej strony wielu obserwatorów zauważyło tendencję Muska do umieszczania odniesień do „420”, liczby związanej z konopiami indyjskimi, w swoich publicznych kontaktach. Przykłady obejmują cenę zakupu za akcję, którą zasugerował na Twitterze (54,20 USD) oraz cenę akcji, po której powiedział, że przejmie producenta samochodów elektrycznych Tesla Private (420 USD).

Kto może powiedzieć?

We wtorek w pracy nad rakietą. Poniedziałkowa premiera została opóźniona z powodu problemu z zaworem, który najwyraźniej zamarzł.kredyt…Patrick Fallon/AFP — Getty Images

Dlaczego Starship nie został uruchomiony w poniedziałek?

Wystąpił problem z zaworem w układzie ciśnieniowym Super Heavy, wzmacniacza, który pomaga Starshipowi dotrzeć na orbitę – wygląda na zamrożony. Po sprawdzeniu zablokowanego zaworu i zaktualizowaniu silników płynnego metanu i tlenu potrzebnych do napędzania statku kosmicznego, SpaceX ustalił, że jest gotowy do ponownego startu w czwartek.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nieznacznie wzrosły, ponieważ inwestorzy rozważają ostatnie komentarze Powella na temat inflacji

„Wyglądało to jak scena z science fiction” – powiedział Phil Larson, dyrektor ds. rządowych w Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, który stał na plaży na wyspie South Padre, na północ od miejsca startu. „Dzieci bawiące się w wodzie i ogromna rakieta w oddali”.

Larson, który pracował w SpaceX, kiedy Musk po raz pierwszy ogłosił plany statku na Marsa w 2016 roku, powiedział, że nie był rozczarowany, gdy start został odwołany.

„Nie spodziewałem się, że pójdzie” — powiedział pan Larson.

Co to jest statek kosmiczny?

To najwyższa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano – ma 394 stopy wysokości, czyli prawie 90 stóp więcej niż Statua Wolności z cokołem.

I ma najwięcej silników w historii wzmacniacza rakietowego: Super Heavy, dno, które napędza statek kosmiczny na orbitę, ma 33 potężne silniki Raptor firmy SpaceX wystające z dna. Są w stanie wygenerować 16 milionów funtów ciągu przy pełnym otwarciu przepustnicy, znacznie więcej niż Saturn V, który zabrał astronautów Apollo na Księżyc.
początek

Baza kosmiczna SpaceX

Boca Chica w Teksasie

Starship został zaprojektowany tak, aby był całkowicie wielokrotnego użytku. Oczekuje się, że wzmacniacz Super Heavy wyląduje jak mniejsze rakiety SpaceX Falcon 9, a statek kosmiczny będzie mógł powrócić z brzucha kosmosu przez atmosferę jak powietrzny nurek, zanim obróci się do pozycji pionowej w celu lądowania.

Dlaczego SpaceX buduje statek kosmiczny?

Falcon 9 firmy SpaceX to najczęściej wystrzeliwana rakieta na świecie. Statek kosmiczny to kolejny krok. Będzie w stanie przenosić znacznie więcej ładunków i znacznie więcej Falconów 9. A ponieważ jest całkowicie wielokrotnego użytku, Starship może znacznie obniżyć koszty wystrzeliwania ładunków na orbitę.

READ  Toyota dąży do zerowej emisji poprzez konwersję starszych modeli

NASA płaci SpaceX za zbudowanie wersji pojazdu do przenoszenia astronautów z orbity księżycowej na powierzchnię Księżyca na misje Artemis III i IV pod koniec tej dekady. Statek kosmiczny jest również centralnym elementem wizji pana Muska dotyczącej wysłania ludzi na Marsa.

Co będzie się działo podczas podróży?

Podczas czwartkowego lotu testowego Starship okrąży prawie całą Ziemię, zaczynając w Teksasie i lądując na wodach u wybrzeży Hawajów.

Około osiem minut po starcie w czwartek, Super Heavy Booster wystrzeli do Zatoki Meksykańskiej. Statek kosmiczny będzie latał wyżej w kosmosie, osiągając wysokość około 150 mil i podróżując wokół Ziemi, zanim ponownie wejdzie w atmosferę. Jeśli przeżyje ponowne wejście, około 90 minut po starcie, wyleje się do Oceanu Spokojnego około 100 km na północ od hawajskiej wyspy Kauai.

Ale przy wszystkich nowych systemach statku kosmicznego założyciel SpaceX przyznał, że trudno jest osiągnąć wszystkie cele związane z lotem.

„Istnieje milion sposobów, w jakie ten pocisk może zawieść” – powiedział Musk. – Mógłbym wymieniać godzinami.