30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje azjatyckie są niestabilne, ponieważ banki stoją w obliczu presji niewypłacalności

Akcje azjatyckie są niestabilne, ponieważ banki stoją w obliczu presji niewypłacalności

  • Azjatyckie giełdy:
  • Nikkei wzrósł o 0,3%, S&P 500 i europejskie kontrakty terminowe wzrosły
  • Oczy na Deutsche Bank, domyślne swapy
  • Depozyty wpływają do funduszy rynku pieniężnego z banków

SYDNEY (Reuters) – Akcje azjatyckie ucierpiały w poniedziałek, podczas gdy kontrakty terminowe na akcje w USA i Europie rosły w związku z nadziejami, że władze podejmą działania w celu zmniejszenia napięć w globalnym systemie bankowym, nawet gdy koszt ubezpieczenia od niewypłacalności zbliża się do niebezpiecznego poziomu.

Nerwy pomogły doniesienia, że ​​First Citizens BancShares Inc (FCNCA.O) prowadzi zaawansowane rozmowy w celu przejęcia Silicon Valley Bank (SIVB.O) od Federal Deposit Insurance Corp.

Kontrakty terminowe na S&P 500 wzrosły o 0,3%, a Nasdaq o 0,2%. Kontrakty terminowe na EUROSTOXX 50 wzrosły o 0,9%, podczas gdy kontrakty terminowe na indeks FTSE wzrosły o 0,6%.

Japoński Nikkei (.N225) wzrósł o 0,3%, ale południowokoreański (.KS11) stracił 0,5%. Najszerszy indeks akcji MSCI w regionie Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) spadł o 0,7%, na czele z 0,5% spadkiem chińskich blue chipów (.CSI300).

Nastroje pozostały pogorszone po tym, jak akcje Deutsche Banku (DBKGn.DE) spadły w piątek o 8,5%, a koszt ubezpieczenia jego obligacji od ryzyka niewypłacalności wraz ze swapami ryzyka kredytowego (CDS) kilku innych banków gwałtownie wzrósł.

„Obecny poziom swapów ryzyka kredytowego dla banków europejskich jest nieco niższy niż w szczytowym okresie europejskiego kryzysu finansowego w 2013 r.”, powiedział Naeem Aslam, dyrektor ds. inwestycji w ZAY Capital Markets.

„Jeśli CDS nie zostaną znormalizowane, jest bardzo prawdopodobne, że giełda będzie cierpieć jeszcze przez kilka dni.”

W Stanach Zjednoczonych deponenci uciekali z mniejszych banków do swoich większych kuzynów lub do funduszy rynku pieniężnego. Przepływy do funduszy rynku pieniężnego wzrosły w zeszłym miesiącu o ponad 300 miliardów dolarów do rekordowego poziomu 5,1 biliona dolarów.

Prezes Minneapolis Federal Reserve Bank, Neel Kashkari, powiedział w niedzielę, że urzędnicy „bardzo uważnie” obserwują, czy naciski bankowe nie doprowadziły do ​​kryzysu kredytowego, który grozi recesją gospodarki.

READ  Ulta, Sephora i Amazon mają towary

Dodał, że to z kolei oznacza, że ​​Fed jest bliżej stóp szczytowych. Rynki znacznie wyprzedzają bank centralny w ustalaniu cen z około 80% szansą, że stopy osiągną już szczyt, podczas gdy obniżka stóp jest widoczna po raz pierwszy w lipcu.

Gubernator Rezerwy Federalnej Philip Jefferson przemawia później w poniedziałek, podczas gdy wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. Nadzoru Michael Barr zeznaje przed Senatem we wtorek o „nadzorze nad bankami”.

Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych spadła w tym miesiącu o zdumiewające 102 punkty bazowe do poziomu 3,77%, podczas gdy cała krzywa rentowności do 30-lat jest poniżej efektywnej stopy funduszy wynoszącej 4,85%.

Spadek ten czasami osłabiał dolara, przynajmniej w stosunku do bezpiecznego jena japońskiego, który wynosi 130,85 jena, po tym jak w zeszłym tygodniu osiągnął najniższy poziom od siedmiu tygodni na poziomie 129,65.

Euro uległo odwróceniu w piątek w związku z obawami o Deutsche, ostatnio na poziomie 1,0764 USD i poniżej najwyższego poziomu z zeszłego tygodnia na poziomie 1,0930 USD.

Spadek rentowności był połączony z przejściem od ryzyka do polerowanego złota, które kosztowało 1975 USD za uncję po tym, jak w zeszłym tygodniu osiągnęło szczyt powyżej 2009 USD.

Ceny ropy ponownie spadły i odnotowują miesięczne straty w wysokości prawie 10%, ponieważ obawy o globalny wzrost podcinają ogólnie ceny surowców.

Ropa Brent spadła o 14 centów do 74,85 USD za baryłkę, podczas gdy ropa amerykańska spadła o 10 centów do 69,16 USD za baryłkę.

Reportaż od Wayne’a Cole’a. Montaż autorstwa Sama Holmesa i Jacqueline Wong

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.