21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jack Ma, współzałożyciel Alibaby, wraca do Chin po rocznej nieobecności

Jack Ma, współzałożyciel Alibaby, wraca do Chin po rocznej nieobecności

Jack Ma, Alibaba Holding Group Sp. z o.o.

Babo 0,44%

Według osób znających sprawę, współzałożyciel miliardera wrócił do Chin kontynentalnych po spędzeniu prawie roku za granicą.

Miejsce pobytu pana Ma – który był znany ze swojego ekstrawaganckiego stylu do końca 2020 r., kiedy to w dużej mierze zniknął z oczu opinii publicznej po sprzeczkach z chińskimi organami regulacyjnymi – było przedmiotem intensywnych spekulacji. Ponieważ przywódcy Chin starają się przywrócić zaufanie przedsiębiorców po latach represji regulacyjnych, a środki kontroli Covid-19 uderzyły w prywatne firmy w kraju, niektórzy w świecie biznesu zinterpretowali czas pana Ma za granicą jako dowód, że niepewność nie. wisi nad sektorem technologicznym.

Ludzie mówili, że pan Ma, który większość minionego roku spędził w Japonii, w ostatnich dniach wrócił do Chin. Niedawno świętował Księżycowy Nowy Rok w Hongkongu, a ostatnio podróżował do Singapuru i Australii. Wcześniej w tym roku był również w Tajlandii, na wycieczce w celu studiowania technik rolniczych i połowowych, jak powiedzieli ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

W poniedziałek pan Ma odwiedził szkołę, którą on i inni partnerzy Alibaba założyli w 2017 roku w Hangzhou, gdzie Alibaba ma swoją siedzibę, zgodnie z postem szkoły WeChat.

„Pan Ma dużo podróżuje po Chinach i za granicą” – powiedziała Jack Ma Foundation, potwierdzając, że był ostatnio w Hangzhou. Alibaba nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Nowy premier Chin poświęcił większość swojej pierwszej konferencji prasowej na początku tego miesiąca na zapewnienie przedsiębiorców o wsparciu Pekinu dla sektora prywatnego, mówiąc, że „zaangażowanie rządu w tym zakresie jest jednoznaczne i niezachwiane”.

Akcje Alibaby w Hongkongu wzrosły o ponad 4% po tym, jak South China Morning Post, który jest własnością firmy technologicznej, poinformował o powrocie pana Ma. Zamknęły się o 0,06% niżej, podczas gdy indeks technologii Hang Seng spadł o 2,82%.

READ  Inwestorzy czekają, czy Fed nadal spodziewa się 3 obniżek stóp procentowych w 2024 r

Zgodnie z postem na szkolnym koncie WeChat, pan Ma — były nauczyciel języka angielskiego — podczas swojej podróży do szkoły Yungu spotkał się z nauczycielami i omówił tematy, w tym wyzwania, jakie generatywne technologie sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, stawiają przed edukacją.

Cytowano, że pan Ma, który miał na sobie białą bluzę i białą czapkę z daszkiem, powiedział: „Będziemy używać sztucznej inteligencji do rozwiązywania problemów, zamiast być kontrolowanym przez sztuczną inteligencję”.

Pan Ma zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Alibaby w 2019 roku i powiedział wówczas, że chce poświęcić swój czas na działalność charytatywną i edukację na obszarach wiejskich.

Pan Ma zachował dyskrecję od listopada 2020 r., kiedy Ant Group odwołała pierwsze oferty publiczne w Hongkongu i Szanghaju, które miały przynieść ponad 34 miliardy dolarów. Odwołanie nastąpiło po przemówieniu Ma na forum finansowym, które rozwścieczyło organy regulacyjne, krytykując ich pracę jako przestarzałą. Następnie organy regulacyjne wszczęły dochodzenie w sprawie Alibaba w związku z domniemanymi antykonkurencyjnymi zachowaniami na platformie handlu elektronicznego, a następnie nałożyły na firmę rekordową grzywnę w wysokości 2,8 miliarda dolarów.

Wkrótce nastąpiły szeroko zakrojone represje regulacyjne wobec innych prywatnych firm, ponieważ Pekin zaostrzył kontrolę wszystkiego, od gier wideo i edukacji po nieruchomości.

W styczniu pan Ma zrzekł się kontroli nad Ant Group po tym, jak akcjonariusze firmy fintech zgodzili się na restrukturyzację jej działalności. Tego samego dnia szef partii chińskiego banku centralnego powiedział, że rozprawa z operacjami fintech kilkunastu firm internetowych w zasadzie się zakończyła.

Jednak ściślejszy nadzór regulacyjny stał się nową normą. Podczas gdy Pekin przyspiesza prace nad umocnieniem samodzielności w sektorach takich jak półprzewodniki w obliczu amerykańskich sankcji, wielu inwestorów i firm technologicznych również przeniosło swoje inwestycje w tych obszarach z internetu konsumenckiego.

READ  Twitter zwalnia więcej pracowników w ósmej rundzie redukcji zatrudnienia od października: raport

Napisz do Keitha Zhaia na adres [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8