25 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Parlament Chile odrzuca plany nacjonalizacji części sektora górniczego | Chile

Zgromadzenie Konstytucyjne w Chile Odrzucił plany nacjonalizacji części ważnego przemysłu wydobywczego, co zadało mu cios progresywnym nadziejom na zreformowanie ustroju politycznego w epoce neoliberalnego Pinocheta.

Propozycja, znana jako Artykuł 27, miała dać państwu wyłączne prawa do wydobywania litu, metali rzadkich i węglowodorów oraz większościowego pakietu akcji w kopalniach miedzi.

Jednak spotkał się z zaciekłym sprzeciwem sektora wydobywczego i został przegłosowany w zeszłym tygodniu w przegranej z progresywnymi nadziejami na redystrybucję bogactwa w największym na świecie kraju produkującym miedź.

Obalenie konstytucji z 1980 r., za którym opowiadał się prawicowy dyktator generał Augusto Pinochet, było głównym celem protestów antyrządowych w 2019 r., które udało się jej ustanowić. Zgromadzenie Konstytucyjne do nadzorowania reform.

Krajowa komisja ds. środowiska przedstawiła kilka wersji artykułu pod głosowanie w sobotę, ale żadne z nich nie uzyskało osunięcia się 103 głosów wymaganych do uchwalenia projektu konstytucji.

Jednak odrębny przepis, art. 25, który stanowi, że górnicy muszą przeznaczać „środki na naprawę szkód” w środowisku i negatywnych skutków w przypadku wydobycia, zdobył już zdecydowaną większość i zostanie uwzględniony w projekcie konstytucji.

Rada zgodziła się również na zakaz wydobycia na lodowcach, obszarach chronionych i obszarach niezbędnych do ochrony systemu wodnego. Zatwierdzono również artykuły gwarantujące rolnikom i rdzennej ludności prawo do tradycyjnych nasion, prawo do bezpiecznej i dostępnej energii oraz ochronę oceanów i atmosfery.

Głosowanie nad zatwierdzeniem artykułów kończy się po soboty, a nowe komisje odpowiedzialne za dopracowanie tekstu przejmą obowiązki w poniedziałek. Ostateczny projekt ma się ukazać na początku lipca, a obywatele zagłosują za jego przyjęciem lub odrzuceniem 4 września.

Komisja ds. Środowiska, w której dominują samozwańcze komponenty środowiskowe, zobaczyła tylko jedną z 40 jej propozycji zatwierdzonych podczas pierwszego głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym.

Komisja zmieniła od tego czasu swoje propozycje, ale jej artykuły, takie jak rozszerzenie obszarów chronionych, ograniczenie prywatnych praw do wody i uczynienie walki ze zmianami klimatycznymi obowiązkiem państwa, zostały uwzględnione w nowym projekcie tekstu.

READ  „To trwale zmieniło Partię Pracy” – mówi Keir Starmer.