24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski Tusk-Uractive twierdzi, że Niemcy muszą przejąć większe przywództwo, aby chronić wschodnią granicę Europy

Polski Tusk-Uractive twierdzi, że Niemcy muszą przejąć większe przywództwo, aby chronić wschodnią granicę Europy

Polski premier Donald Tusk powiedział we wtorek (2 lipca) swojemu niemieckiemu odpowiednikowi Olafowi Scholzowi, że Niemcy powinny wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo wschodniej granicy UE, gdyż obaj przywódcy spotkali się na pierwszych od sześciu lat rozmowach międzyrządowych.

„Niemcy muszą być krajem wiodącym pod względem bezpieczeństwa europejskiego i polskiego” – powiedział Tusk reporterom w Warszawie.

W rozmowie ze Scholzem po wspólnych rozmowach Tusk wyraził radość, gdy usłyszał od Scholza, że ​​Niemcy są gotowe wziąć na siebie odpowiedzialność za ochronę wschodnich granic UE wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE.

Jego uwagi pojawiają się w czasie, gdy przywódcy UE starają się znaleźć wspólną płaszczyznę w sprawie przyszłości europejskich wysiłków na rzecz bezpieczeństwa. Obaj przywódcy rozmawiali o roli Berlina w zapewnianiu bezpieczeństwa kontynentu, w tym wschodniej części Unii Europejskiej.

Polska we współpracy z krajami bałtyckimi przedstawiła w zeszłym tygodniu zakrojony na szeroką skalę plan wzmocnienia granic Polski z Białorusią i Rosją.

„Nasz projekt pod nazwą Tarcza Wschód wspólnie z krajami bałtyckimi to infrastruktura mająca na celu poprawę bezpieczeństwa europejskiej granicy” – powiedział Tusk.

„Nie ulega wątpliwości, że w interesie państwa niemieckiego leży także skuteczna ochrona granicy, aby Polska, Niemcy i Europa były bezpieczne w przypadku agresji na wschodniej granicy” – dodał.

Nie chodzi tylko o pieniądze

Jednak gdy przywódcy UE omawiali europejską współpracę strategiczną podczas zeszłotygodniowego szczytu, pojawiły się różnice w kwestii wspólnego finansowania programów obronnych. Mogłyby one obejmować linię obrony wzdłuż wschodniej granicy UE lub unijny system obrony powietrznej na wzór izraelskiej Żelaznej Kopuły, zaproponowany w zeszłym tygodniu przez Tuska i jego bałtyckich odpowiedników.

Francja była sceptyczna, natomiast Niemcy i Holandia w dużej mierze sprzeciwiały się wykorzystaniu euroobligacji do wspólnych wysiłków obronnych, zauważył we wtorek polski przywódca.

READ  Książę William złożył niespodziewaną wizytę w Polsce, aby podziękować żołnierzom walczącym za Ukrainę przeciwko Rosji

Po zeszłotygodniowym szczycie Scholz powiedział reporterom, że priorytetem Niemiec na następne pięć lat jest wycięcie ze strategicznego programu bloku długu zbiorowego UE, takiego jak obligacje obronne i wydatki budżetu UE.

„Bezpieczeństwo jest kompetencją państw członkowskich UE. Zgodnie z traktatami UE nie jest przeznaczona do finansowania broni” – powiedział.

Odnosząc się do polsko-bałtyckiej propozycji finansowania lepszego wojskowego bezpieczeństwa granic z UE, „refundowanie niezbędnych wysiłków w zakresie obrony narodowej przez UE (…) nie jest jeszcze możliwe i na pewno nie będzie możliwe w przyszłości. Nasze umowy”.

„Na przykład cel 2%, do którego wszyscy dążymy dla NATO, jest czymś, co musimy osiągnąć sami. Ostatecznie obejmuje to promowanie lepszego bezpieczeństwa granic” – dodał.

Jednak Polska nie chce od UE pieniędzy – podkreślił Tusk, dodając, że Polska wydaje na obronę 4% swojego PKB, co stanowi większy udział w NATO.

„Nic nie słyszeliśmy. (…) A z różnych względów historycznych nie jest moim marzeniem widzieć niemieckie czołgi na polskich ulicach” – dodał, nawiązując do okupacji Polski przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Lepsza koordynacja

Zamiast tego Tusk wezwał do lepszej koordynacji środków i zdolności bezpieczeństwa państw członkowskich UE.

„Bezpieczeństwo Europy nie powinno być kwestią konkurencyjnych wysiłków” – stwierdził, dodając: „Europa ma potencjał, aby stać się największą potęgą militarną na świecie, ale problemem jest brak koordynacji jej wysiłków w zakresie bezpieczeństwa”.

Scholz zgodził się ze swoim polskim odpowiednikiem, podkreślając, że nie ma wątpliwości, że kraje europejskie są świadome „zbiorowej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy”.

Kluczową kwestią, powiedział, jest „lepsza współpraca w ramach NATO i Unii Europejskiej oraz zintensyfikowanie wysiłków w zakresie współpracy”. Przytoczył kierowaną przez Niemcy inicjatywę European Sky Shield jako plan wspólnych zamówień w zakresie obrony powietrznej.

READ  P3 zajmuje czwarte miejsce w południowej Polsce

W szybko zmieniającym się świecie Europa musi być bardziej samodzielna w zakresie obronności – dodał Tusk, dodając, że silna europejska obrona byłaby korzystna także dla NATO.

[Edited by Alexandra Brzozowski/Rajnish Singh]

Przeczytaj więcej z Euractiv