WARSZAWA, Polska (AP) – Polski premier Donald Tusk wyraził w poniedziałek satysfakcję po tym, jak kilku kandydatów wspieranych przez jego partię wygrało weekendowy wyścig na burmistrza.
W niedzielnej drugiej turze wyborów lokalnych kandydaci z jego prounijnej centrowej partii Sojusz Obywatelski OR odnieśli serię zwycięstw w szeregu miast.
„Bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, kto wygrał, a kto przegrał” – powiedział w poniedziałek Tusk. „Ale porównując te wyniki, szczególnie w najatrakcyjniejszych miejscach, na tych atrakcyjnych polach bitew… naprawdę mam powody do satysfakcji”.
„Prawo i sprawiedliwość w wielu miejscach po prostu zniknęły” – powiedział Tusk na konferencji prasowej, odnosząc się do głównej partii opozycji.
Gdy kraj czeka na wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowane na 9 czerwca, ich wyniki są na korzyść Sojuszu Obywatelskiego.
W sumie w 748 miastach wybrano burmistrzów, w których 7 kwietnia w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej 50% głosów.
Partiowi kandydaci Tuska odbili od lat pozbawione władzy miasta, m.in. Zieloną Górę, Legnicę i Dorań.
Wybory samorządowe i regionalne cztery miesiące później uznano za sprawdzian dla prounijnego rządu Tuska. przejął władzę na szczeblu krajowym. Niedzielna druga tura wzmocniła wpływy rządu Tuska w miastach, ułatwiając współpracę przy projektach rozwojowych i finansowaniu unijnym.
Dwa tygodnie temu w pierwszej turze część mandatów zdobyli także sojusznicy Duska, m.in. Warszawa, gdzie bez problemu zwyciężył urzędujący prezydent Raffael Draszkowski.
W pierwszej turze prawicowe Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło na szczeblu sejmików wojewódzkich w 16 województwach, gdzie zdobyło 34,3% głosów, a Sojusz Obywatelski Tuska 30,6%. W latach 2015–2023 Prawo i Sprawiedliwość było administrowane na poziomie krajowym.
Społeczno-liberalny Sojusz Obywatelski Dusk tradycyjnie cieszy się silnym poparciem w miastach, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość ma solidniejszą bazę na konserwatywnych terenach wiejskich, szczególnie we wschodniej Polsce.
Sojusz Obywatelski to największa grupa w trójpartyjnej koalicji rządzącej 38-milionowym narodem UE. Koalicja jest prounijna, ale poza tym obejmuje szerokie spektrum ideologiczne, w skład którego wchodzą lewicowi politycy z Partii Lewicy i konserwatyści z Trzeciej Drogi.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com