19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Francuski producent opon Michelin przenosi produkcję z Polski do Rumunii

Francuski producent opon Michelin przenosi produkcję z Polski do Rumunii

Francuski producent opon Michelin zamknie fabrykę samochodów ciężarowych w Olsztynie, w której pracuje około 430 pracowników, i przeniesie produkcję do Rumunii. Znana marka, zatrudniająca 123 000 pracowników na całym świecie i osiągająca skumulowane roczne przychody w wysokości prawie 30 miliardów euro, twierdzi, że rynek rumuński oferuje niższe koszty operacyjne. Zysk.ro zgłoszone.

Firma działa w Rumunii od 2001 roku i obecnie zatrudnia w kraju około 4000 pracowników, nie wspominając o sieci handlowej obejmującej dwie fabryki w Zalău i Floresti.

Od 2005 roku Rumunia stała się regionalnym centrum działalności Michelin w Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Bośni, Macedonii, Czarnogórze i Serbii.

Francuska grupa zamknie fabrykę w Polsce, ale obiecała, że ​​430 pracowników nie zostanie zwolnionych. Zamiast tego przenoszeni są do innych działów grupy, gdzie zajmują się produkcją opon do samochodów osobowych lub maszyn rolniczych. Francuska firma motoryzacyjna Olsztyn posiada kilka fabryk.

W ostatnim czasie kolejne firmy ogłosiły zwolnienia w Polsce. Szwedzki producent grzejników elektrycznych Baker OBR ogłosił na początku kwietnia, że ​​zwolni nawet 30% siły roboczej, zaś Levi Strauss zapowiedział, że do połowy czerwca 2024 r. w jego płockiej fabryce zakończy się produkcja wraz z kilkoma setkami osób. stracić pracę.

W zeszłym roku Michelin ogłosił, że zamyka trzy zakłady produkcyjne w Niemczech i przenosi centrum obsługi klienta do Polski „ze względu na brak konkurencyjności naszej niemieckiej działalności na rynku europejskim i eksportowym”. Decyzja ta dotknęła ponad 1500 pracowników.

Obecnie Michelin zatrudnia ponad 8 000 pracowników w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Miesiąc temu Michelin zwolnił 1400 pracowników w Stanach Zjednoczonych.

[email protected]

(Zdjęcie: Tomasz Bidermann | Dreamstime.com)

READ  Polska Sane Briesz, 34-2 | Wiadomości, sport, praca