15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zmienia się rząd zombie w Polsce – POLITICO

Zmienia się rząd zombie w Polsce – POLITICO

WARSZAWA – Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował w poniedziałek nowy rząd pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, którego kadencja będzie ograniczona do maksymalnie 14 dni.

Morawiecki i jego partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przegrali wybory parlamentarne 15 października w koalicji opozycji. Choć PiS tak Duże zgrupowanie W nowym parlamencie, liczącym 191 parlamentarzystów, trzy partie opozycji, które zobowiązały się do utworzenia rządu pod przewodnictwem byłego premiera Donalda Tuska, mają 248 mandatów – co wystarczy do uzyskania absolutnej większości w 460-osobowym parlamencie.

Duda upierał się jednak, że Moravići powinien mieć pierwszą szansę na próbę utworzenia rządu.

„Wypełniając konstytucyjny zwyczaj, powołujemy rząd reprezentujący ugrupowanie, które zwyciężyło w wyborach parlamentarnych” – powiedział Duda podczas poniedziałkowej uroczystości.

Jednak mimo tygodni prób negocjacji z parlamentarzystami opozycji Morawiecki nie jest w stanie pokazać, że inne partie chcą z nim współpracować.

„Potwierdziliśmy naszą deklarację, że nie ma szans na rząd koalicyjny” – powiedział Krzysztof Bosak ze skrajnie prawicowej Partii Koalicji – uważanej za jedyną grupę zainteresowaną przystąpieniem do PiS.

Duda nalegał jednak na realizację propozycji, składając przysięgę w rządzie, w którym zasiadało kilka starych twarzy, jak np. minister obrony narodowej Mariusz Pulasak. UE o prawie w Polsce.

Po raz pierwszy w rządzie kierowanym przez BIS większość ministrów stanowią kobiety.

„Cieszę się, że widzę premiera oraz panie i panowie ministrowie” – powiedział Duda.

Jednak na znak prawdziwego powagi ceremonii przewodniczący zarówno parlamentu, jak i izby wyższej, Senatu, nie przejęli się tym.

Morawiecki ma teraz dwa tygodnie na przedstawienie parlamentowi swojego planu i uzyskanie wotum zaufania. Prawie pewne – w przeciwnym razie parlament wybierze kandydata na premiera, co umożliwi Tuskowi powrót na urząd, który opuścił w 2014 roku.

„Rząd premiera Donalda Tuska jest w 100 proc. skompletowany pod względem struktury ministerialnej” – powiedział Marcin Kierwiski, starszy członek partii Sojusz Obywatelski Tuska. powiedział Polskie Radio Jet.

READ  Inflacja w Polsce wkrótce osiągnie 6%

Sondaże dotyczące wyborów do parlamentu polskiego

Zobacz więcej danych z sondaży z całej Europy Polityka Głosowanie.

Jarosław Kaczyński, lider PiS, który był de facto władcą Polski od 2015 roku do wyborów, powiedział, że to jego pomysł, aby Morawiecki próbował utworzyć technokratyczny rząd.

„Ta propozycja jest naszym protestem przeciwko wszelkiego rodzaju oskarżeniom wobec prawa i sprawiedliwości, które rzekomo zniszczyły Polskę” – powiedział Kaczyński. powiedział.

Jednak tymczasowy charakter nowego gabinetu Morawieckiego, pragnącego przejąć władzę po ośmiu latach rządów pod przewodnictwem PiS, wywołał wiele żalu opozycji.

„To świetny mem. … Rozśmiesza i płacze, powiedział Poseł Sojuszu Obywatelskiego Michał Kołodzijczak.

Leszek Miller był premierem od 2001 do 2004 roku, a obecnie jest posłem do Parlamentu Europejskiego. został porównany Gabinet Morawieckiego wytrzymuje aż 28 dni.

„Rząd Moravika nie będzie miał nawet czasu na złożenie jaj” – powiedział.