Philipa Funga/AFP/Getty Images
Trzej powodowie, którzy pozwali rząd Japonii zarzucając profilowanie rasowe, stoją przed Sądem Okręgowym w Tokio w dniu 29 stycznia 2024 r.
Tokio
CNN
—
Trzej urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii złożyli pozew przeciwko rządowi kraju w związku z rzekomym profilowaniem rasowym, podkreślając toczącą się debatę na temat japońskiej tożsamości i narodowości.
Według Reutersa, trzej powodowie, wszyscy mieszkańcy Tokio, złożyli pozew przed Sądem Krajowym w Tokio i odbyli w poniedziałek konferencję prasową ze swoimi prawnikami. Nadawca publiczny NHK.
W pozwie zarzuca się, że policja przesłuchiwała ich ze względu na rasę, kolor skóry, narodowość i inne czynniki, co stanowi dyskryminację z naruszeniem konstytucji Japonii – podaje NHK.
Domagają się odszkodowania w wysokości trzech milionów jenów (około 20 355 dolarów) na osobę od rządu krajowego, władz metropolitalnych Tokio i rządu prefektury Aichi.
NHK podała, że jeden z powodów przybył do Japonii z Indii po ślubie z żoną i mieszkał tam przez ponad 20 lat. Od tego czasu był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy policji na ulicy, czasami dwa razy dziennie. Według informacji Japońskiej Korporacji Nadawczej (NHK) sytuacja stała się tak zła, że czasami bał się wychodzić z domu.
„Myślę, że ludzie w Japonii mają wyobrażenie, że cudzoziemcy wyglądający jak obcokrajowcy popełniają przestępstwa” – powiedział podczas konferencji prasowej inny powód, obywatel Japonii urodzony w Pakistanie.
Dodał, według informacji Japońskiej Korporacji Nadawczej: „Współpracowałem z (policją), ponieważ uważałem, że utrzymanie bezpieczeństwa publicznego jest ważne, ale kiedy zdarzyło się to nie raz, ale więcej niż 10 razy, naprawdę zacząłem mają wątpliwości.”
Trzeci powód to urodzony w Ameryce mężczyzna, który wyraził nadzieję na podniesienie świadomości tej kwestii wśród japońskiego społeczeństwa. Według Reutera.
Philipa Funga/AFP/Getty Images
Trzej powodowie i ich zespół prawny wychodzą przed Sąd Rejonowy w Tokio, 29 stycznia 2024 r.
Rząd Aichi, do którego skontaktowała się CNN, odmówił komentarza w tej konkretnej sprawie, ale podał, że funkcjonariusze policji zostali przeszkoleni w zakresie „poszanowania praw człowieka” i są zobowiązani do wykonywania swoich obowiązków zgodnie z obowiązującym w prefekturze prawem dotyczącym praw człowieka.
CNN zwróciło się do rządu Tokio z prośbą o komentarz.
Japonia jest krajem jednorodnym etnicznie o stosunkowo niskim poziomie imigracji, co w ostatnich latach skłoniło władze do nalegania na zwiększenie imigracji. Rezydenci i pracownicy zagraniczni Wypełnienie luk powstałych w wyniku starzenia się społeczeństwa.
Pomimo 2018 r. Japonia stara się zrównoważyć swoje konserwatywne poglądy na temat imigracji z zapotrzebowaniem na nowych, młodszych pracowników. Ankieta Pewa Pokazało, że 59% Japończyków wierzy, że imigranci wzmocnią kraj.
Wysoka jednorodność etniczna kraju oznacza, że osoby o odmiennym wyglądzie mogą przyciągać niechcianą uwagę i piętno ze strony innych, nawet jeśli identyfikują się jako Japończycy – zwłaszcza ci o ciemniejszej karnacji.
Na przykład, Ludzie, którzy są „hafu” — japońskie słowo oznaczające „połowę” odnoszące się do osób, które etnicznie są półJapończykami — opisuje traktowanie ich jak obcokrajowców, nawet jeśli są obywatelami Japonii.
Liczba Kontrowersje na przestrzeni lat Podkreśliła te uprzedzenia, podnosząc pytania o standardy piękna i co to znaczy być Japończykiem. W 2019 roku firma produkująca makaron Nissin przeprosiła po oskarżeniu o to Gwiazda tenisa „Bleaching” Naomi Osaka – która jest pochodzenia japońskiego i haitańskiego – w animowanej reklamie przedstawiła ją z bladą skórą, brązowymi włosami i kaukaskimi rysami twarzy.
I tylko w tym miesiącu Narodowy konkurs piękności Wywołała sensację, koronując urodzoną na Ukrainie modelkę Karolinę Shino mianem „Piękności nr 1 wśród wszystkich Japonek”. Niektórzy krytycy kwestionowali, czy ktoś, kto nie jest pochodzenia japońskiego, może reprezentować ideały piękna tego kraju.
Jednak Shino, naturalizowana obywatelka, która mieszka w Nagoi od piątego roku życia i mówi płynnie po japońsku, stwierdziła, że uważa się za „całkowicie Japonkę” i chce, żeby ją za taką uznawano.
„W ostatecznym rozrachunku żyjemy w epoce różnorodności, w której różnorodność jest potrzebna” – stwierdziła.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy