Bezrobocie w Polsce spadło do 2,9%, drugiego najniższego poziomu w Unii Europejskiej, według nowe dane z Eurostatu. Według ekonomistów jest to również najniższa od dziesięcioleci liczba w Polsce.
W grudniu średnia wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w całej UE wyniosła 6,4% (spadek z 6,5% w listopadzie i 7,5% w grudniu 2020) oraz 7% w strefie euro (spadek z 7,1% w poprzednim miesiącu i 8,2% w rok wcześniej).
Polska (2,9%) była na drugim miejscu, wyższa tylko od Czech (2,1%) i poniżej Niemiec (3,2%), Malty (3,4%) i Węgier (3,7%). Najwyższe bezrobocie w UE odnotowano w Hiszpanii (13%), Grecji (12,7%) i we Włoszech (9%).
Najnowsze dane @EU_Eurostat o #bezrobocie pokazały, że ma już drug wynik w wynikach w za czeskimi.
Co ciekawe, podobnie jak w przypadku wystąpienia metologii, iw związku z ewentualnym udziałem, zbieraniu dochodów, które zbierają miejsce, co mam rzadko spotykane) pic.twitter.com/KR0wsnMvZ2
– Andrzej Kubisiak (ubKubisiakA) 1 lutego 2022
Według Andrzeja Kubisiaka, wicedyrektora think tanku Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), najnowsza liczba w Polsce jest najniższa od wejścia do UE w 2004 roku. Marcin Piątkowski, profesor ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, dodał, że najniższa stawka od 1989 roku.
Różne dane wskazują, że polska gospodarka stosunkowo dobrze poradziła sobie w czasie pandemii, a teraz również mocno się ożywia. Dane z października ubiegłego roku pokazały, że kraj odnotował drugi największy wzrost zatrudnienia pandemii wśród wszystkich krajów UE.
A badanie opublikowanym w następnym miesiącu przez Międzynarodową Organizację Pracy umieścił Polskę na pierwszym miejscu wśród krajów UE i drugim na świecie pod względem odbudowy rynku pracy przed skutkami pandemii.
Jednak najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska wypada nieco gorzej, jeśli chodzi o bezrobocie wśród młodzieży. Jego liczba w grudniu wyniosła 11,9%, czyli była wyższa niż w siedmiu innych państwach członkowskich. Wciąż jednak była niższa od średniej UE i strefy euro (w obu 14,9%).
Główne źródło obrazu: Maxime Agnelli na Unsplash
Maria Wilczek jest zastępcą redaktora Notatek z Polski. Jest stałą pisarką dla Czasy, Ekonomista oraz Al Jazeera angielskia także pojawił się w Polityka zagraniczna, Polityka Europa, Widz oraz Gazeta Wyborcza.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com