18 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Xi Jinping uczcił rok 2024 rzadkim przyznaniem, że chińska gospodarka ma kłopoty

Xi Jinping uczcił rok 2024 rzadkim przyznaniem, że chińska gospodarka ma kłopoty

Nota wydawcy: Zapisz się na biuletyn CNN „Tymczasem w Chinach”, w którym dowiesz się, co musisz wiedzieć o rozwoju kraju i jego wpływie na świat.


Hongkong
CNN

Prezydent Chin Xi Jinping przyznał podczas niedzielnego przemówienia sylwestrowego, że chińskie firmy borykają się z trudnościami, a osoby poszukujące pracy mają trudności ze znalezieniem pracy.

Po raz pierwszy Xi wspomniał o wyzwaniach gospodarczych w swoich corocznych orędziach noworocznych, odkąd zaczął je dostarczać w 2013 r. Dzieje się to w krytycznym momencie dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, która zmaga się ze spowolnieniem strukturalnym charakteryzującym się słabym popytem i rosnący popyt. Bezrobocie i słabe zaufanie przedsiębiorców.

Przyznając, że przed krajem stoją „trudne wiatry”, Xi przyznał w telewizyjnym przemówieniu: „Niektóre firmy przeżyły trudne czasy. Niektórzy ludzie mieli trudności ze znalezieniem pracy i zaspokojeniem podstawowych potrzeb”.

„Wszystkie te rzeczy pozostają w mojej głowie” – powiedział Shi. W oświadczeniach O czym szeroko informowały także media państwowe. „Będziemy wzmacniać i wzmacniać dynamikę ożywienia gospodarczego”.

Na kilka godzin przed wystąpieniem Xi Krajowe Biuro Statystyczne opublikowało swoje comiesięczne badanie Indeksu Menedżerów Zakupów, które wykazało, że aktywność w fabrykach spadła w grudniu do najniższego poziomu od sześciu miesięcy.

Jak wynika z komunikatu Narodowego Biura Statystycznego, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w zeszłym miesiącu do 49, w porównaniu z 49,4 w listopadzie.

Odczyt PMI powyżej 50 wskazuje na ekspansję, podczas gdy każdy odczyt poniżej oznacza spadek. Grudzień był także trzecim miesiącem z rzędu spadku wskaźnika PMI dla przemysłu.

Ogromny sektor produkcyjny w kraju był słaby przez większą część 2023 r. Po krótkim ożywieniu aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale ubiegłego roku oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadał przez pięć miesięcy do września. Potem znowu spadł poniżej 50.

Gospodarkę Chin nęka w tym roku szereg problemów, w tym przedłużający się kryzys na rynku nieruchomości, rekordowo wysoka stopa bezrobocia wśród młodych ludzi, stale niskie ceny i rosnąca presja finansowa na samorządy lokalne.

READ  Rosjanie organizują antywojenne wiece w obliczu groźby ze strony Putina

Pekin stara się ożywić wzrost gospodarczy i stymulować zatrudnienie, wprowadzając w ubiegłym roku szereg środków wspierających i zobowiązując się do wzmocnienia polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r.

Jednak jego coraz bardziej kontrolowane przez państwo podejście do gospodarki, które kładzie nacisk na kontrolę państwa partyjnego nad sprawami gospodarczymi i społecznymi kosztem sektora prywatnego, przeraziło przedsiębiorców. Represje rządu wobec przedsiębiorstw w imię bezpieczeństwa narodowego zastraszyły także międzynarodowych inwestorów.

Ludowy Bank Chin ogłosił w sobotę, że zatwierdził wniosek o usunięcie akcjonariuszy kontrolujących Alipay, powszechnie używaną platformę płatności cyfrowych prowadzoną przez Jack Ma's Ant Group. Posunięcie to oznacza, że ​​Ma oficjalnie zrzekł się kontroli nad spółką, której był współzałożycielem.

Ma, który jest także współzałożycielem Alibaba Group, powiedział w styczniu, że zrezygnuje z kontroli nad Ant w ramach wycofania się z biznesu internetowego. Jego firmy były wczesnymi celami bezprecedensowych ataków Pekinu na duże firmy technologiczne, które w oczach Partii Komunistycznej były postrzegane jako zbyt potężne.

Xi obiecał także, że Chiny kontynentalne zostaną „ponownie zjednoczone” z Tajwanem, w mocno sformułowanym komentarzu przed kluczowymi wyborami powtarzając wieloletnie stanowisko Pekinu w sprawie samorządnej, demokratycznej wyspy.

„Chiny z pewnością zostaną zjednoczone i wszyscy Chińczycy po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej muszą kierować się wspólnym poczuciem celu i uczestniczyć w chwale odmłodzenia narodu chińskiego” – powiedział Xi podczas części swojego przemówienia poświęconej „Chiny z pewnością zostaną zjednoczone i wszyscy Chińczycy po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej muszą kierować się wspólnym poczuciem celu i uczestniczyć w chwale odmłodzenia narodu chińskiego”. Jego plany modernizacji i rozwoju Chin.

Pojawiają się komentarze Zaledwie dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie, które odbyły się 13 stycznia, użył bardziej dosadnego tonu niż w swoim przemówieniu noworocznym rok wcześniej.

Następnie Xi powiedział: „Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są członkami jednej rodziny. Mam szczerą nadzieję, że nasi rodacy po obu stronach Cieśniny będą współpracować w ramach jedności celów, aby wspólnie promować trwały dobrobyt narodu chińskiego”.

READ  Rosja atakuje Ukrainę: aktualizacje na żywo

Xi uczynił kontrolę nad Tajwanem kamieniem węgielnym swojego szerszego celu, jakim jest „odnowa” Chin do pozycji światowej potęgi i prestiżu. Komunistyczna Partia Chin uznaje Tajwan za część swojego terytorium, choć nigdy go nie kontrolowała i nie wyklucza użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą.

Tajpej oskarżyło partię o prowadzenie operacji wywierania wpływu przed wyborami, a na faworyta uważa się urzędującego wiceprezydenta Lai Ching-te, kandydata otwarcie nielubianego przez Pekin.