15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dialog Shangri-La: Zełenski mówi, że „wsparcie Chin dla Rosji” podczas niespodziewanego pojawienia się w Azji pogłębi wojnę na Ukrainie

Dialog Shangri-La: Zełenski mówi, że „wsparcie Chin dla Rosji” podczas niespodziewanego pojawienia się w Azji pogłębi wojnę na Ukrainie


Singapur
CNN

Wsparcie Chin dla Rosji będzie się zwiększać Wojna na Ukrainiepowiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski, wzywając kraje regionu Azji i Pacyfiku do przyłączenia się do nadchodzącego szczytu pokojowego, o którego udaremnienie oskarżył Rosję.

Zełenski wygłosił te uwagi w Singapurze podczas m.in Nagłe pojawienie się W Spotkanie szefów obrony Z całego regionu Azji i Pacyfiku, w tym z Chin i Stanów Zjednoczonych. Ma to miejsce przed międzynarodową konferencją pokojową w sprawie Ukrainy, która odbędzie się w dniach 15–16 czerwca w Szwajcarii.

Dzięki wsparciu Chin dla Rosji wojna będzie trwała dłużej. Jest to złe dla całego świata, a także dla polityki Chin, które deklarują, że wspierają integralność terytorialną i suwerenność i ogłaszają to oficjalnie. „Dla nich to niedobrze” – powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej.

Chiny deklarują neutralność w konflikcie i twierdzą, że są orędownikiem pokoju, mimo że wydają się być państwem aktywnym Główna ekonomiczna linia ratunkowa Jej i tak już bliska strategia została zaostrzona Partnerstwo dyplomatyczne Z Rosją od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę w lutym 2022 r.

Stany Zjednoczone również twierdziły, że Chiny Eksport towarów podwójnego zastosowania Rosja dostarcza energię bazie przemysłu obronnego walczącego kraju i ostrzega Pekin przed konsekwencjami takiego wsparcia – temu twierdzeniu Pekin zaprzecza, twierdząc, że nie dostarczył broni żadnej ze stron i nakładając ścisłą kontrolę eksportu towarów podwójnego zastosowania.

Zełenski nawiązał do tego wsparcia w niedzielnych wypowiedziach, stwierdzając, że część elementów rosyjskiej broni „pochodzi z Chin”.

Ukraiński przywódca ostrzegł także, że Rosja próbuje wywierać presję na kraje, aby – przy pomocy Chin – nie przyłączały się do zbliżającego się międzynarodowego szczytu pokojowego.

Dodał: „Rosja próbuje zakłócić szczyt pokojowy i to prawda… (Rosja) krąży obecnie po wielu krajach świata i grozi im blokadą towarów rolnych, produktów spożywczych i produktów chemicznych. To po prostu naleganie na zawieszenie broni”. „Inne kraje na świecie nawet nie będą obecne na szczycie” – powiedział Zełenski po wygłoszeniu przemówienia na konferencji obronnej.

READ  Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny dostarczają Rosji silniki rakietowe i drony

Zapytany później o oświadczenie Chin o nieuczestnictwie w szczycie pokojowym, ukraiński prezydent oskarżył Rosję o wykorzystywanie chińskich dyplomatów do utrudniania szczytu.

„Niestety, to niefortunne, że duży, silny, niezależny kraj, taki jak Chiny, jest narzędziem w rękach Putina” – powiedział Zełenski, mówiąc przez tłumacza.

Ukraiński przywódca dodał, że nie odbył żadnych spotkań z przedstawicielami Chin w Singapurze, pomimo zainteresowania strony ukraińskiej dalszym dialogiem.

Chiny oświadczyły w zeszłym tygodniu, że nie wyślą delegacji na szczyt pokojowy, twierdząc, że jakakolwiek międzynarodowa konferencja pokojowa musi uzyskać „uznanie zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę, równy udział wszystkich stron i uczciwą dyskusję na temat wszystkich planów pokojowych”.

Chiński minister obrony narodowej Dong Jun adres wcześniej w niedzielę Powiedział, że Chiny „promują rozmowy pokojowe w odpowiedzialny sposób”.

Buc Zdawał się także odpowiadać na twierdzenia USA, że Chiny tak Wzmocnienie rosyjskiej bazy przemysłowej obronnej Jeśli chodzi o eksport produktów podwójnego zastosowania, stwierdził w swoich uwagach, że Chiny nie dostarczyły broni żadnej ze stron konfliktu i wprowadziły „ściślejszą kontrolę” eksportu produktów podwójnego zastosowania.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przez pewien czas wspominał o kontaktach z Dongiem Spotkanie marginalne piątek, w którym ostrzegł o konsekwencjach jakiegokolwiek wsparcia Chin dla armii rosyjskiej.

Zapytany o komentarze Zełenskiego podczas zwykłej konferencji prasowej w Pekinie w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ określił handel Chin z Rosją jako „otwarty”, dodając, że „z pewnością nie jest on przeciwny szczytowi pokojowemu” i że „nie ma żadnych nacisków”. ” O innych krajach.”

Rzecznik Mao Ning powiedział: „Przywiązujemy również dużą wagę do naszych stosunków z Ukrainą… Chiny i Ukraina utrzymują komunikację i współpracę od czasu eskalacji kryzysu ukraińskiego”.

Osobisty apel ukraińskiego przywódcy podczas dialogu Shangri-La następuje w chwili, gdy siły ukraińskie starają się odeprzeć atak. Ogromny postęp Rosji do północno-wschodniego obwodu charkowskiego w związku z niedoborami broni i siły roboczej ponad dwa lata po rosyjskiej inwazji, co jeszcze bardziej zwiększyło pilną potrzebę zwiększenia przez Kijów międzynarodowego wsparcia dla jego planu pokojowego.

READ  Po prostu powstrzymaj demonstranta, który został zaatakowany przez wściekłego kierowcę w Londynie

Plan Zełenskiego zakłada całkowite wycofanie sił rosyjskich i przywrócenie uznanych na arenie międzynarodowej granic Ukrainy. Prezydent Ukrainy zapowiedział wcześniej, że nie będzie negocjował z Rosją, dopóki jej siły się nie wycofają.

„Czas ucieka”, w tym dla ukraińskich dzieci zabranych przez Rosję, Zełenski powiedział wypełnionej sali podczas przemówienia wygłoszonego w dniu zamykającym trzydniowe spotkanie dotyczące bezpieczeństwa.

Powiedział, że szczyt będzie dotyczył trzech punktów jego formuły pokoju, w tym „bezpieczeństwa nuklearnego, bezpieczeństwa żywnościowego i uwolnienia jeńców wojennych”, a także „ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję” i umożliwienia krajom osiągnięcia konsensusu. O pokoju na Ukrainie, który mógłby „przenieść się do Rosji”.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w zeszłym roku Wydał nakaz aresztowania Prezydent Rosji Władimir Putin w związku z rzekomym spiskiem Deportacja ukraińskich dzieci do Rosji.

Rosja nazwała konferencję pokojową „mistyfikacją” wymyśloną przez Stany Zjednoczone, a rzecznik Departamentu Stanu powiedział w zeszłym tygodniu, że „prawdziwą formułą pokojową” jest zaprzestanie przez kraje zachodnie dostaw broni na Ukrainę.

Zełenski powiedział, że do tej pory do przyłączenia się do grupy zobowiązało się ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych.

Zbliżający się szczyt pokojowy i obrona Ukrainy były także kluczowymi tematami dla Zełenskiego, który odbywał spotkania poboczne od czasu jego przybycia do Singapuru w sobotę.

Rozmowy te obejmowały rozmowy z sekretarzem obrony USA Austinem, prezydentem-elektem Indonezji Prabowo Subianto i prezydentem Timoru Wschodniego Jose Ramosem-Hortą, a także delegacją amerykańskich prawodawców.

Podczas spotkania z Zełenskim w niedzielny poranek Austin powtórzył „niezachwiane wsparcie USA dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji” i przedstawił aktualne informacje na temat amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, jak wynika z odczytu sekretarza prasowego Pentagonu, generała dywizji Pata Rydera. atak. wywiad.

Zełenski napisał w poście na Twitterze, że obie strony rozmawiały o „potrzebach obronnych naszego kraju, wzmocnieniu ukraińskiego systemu obrony powietrznej, sojuszu F-16 i opracowaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie”.

READ  Hongkong skazuje 14 działaczy prodemokratycznych w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego

Podziękował także prezydentowi USA Joe Bidenowi za „ważną decyzję” dotyczącą ataków obronnych przy użyciu amerykańskiej broni, nawiązując do decyzji Białego Domu, jak podaje CNN, zezwalającej Ukrainie na użycie amerykańskiej amunicji do ograniczonych ataków na terytorium Rosji.