Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w niedzielnej ceremonii otwarcia „Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego”, w którym wziął udział JE Minister Handlu i Przemysłu Szejk Mohammed bin Hamad bin Qasim Al-Abdullah Al-Thani.
W okrągłym stole, zorganizowanym przez Izbę Kataru we współpracy z Ambasadą RP w Doha, wzięli udział szejk Ali Alwaleed al-Thani, dyrektor generalny Katarskiej Agencji Promocji Inwestycji (IPA Katar) oraz kilku starszych biznesmenów. Ludzie, inwestorzy, liderzy i przedstawiciele największych katarskich i polskich firm specjalizujących się w różnych dziedzinach.
Działania przy okrągłym stole obejmowały dyskusje i prezentacje na temat otoczenia biznesowego w Katarze iw Polsce. Rozmowy dotyczyły różnych sektorów inwestycyjnych w obu krajach oraz możliwości inwestycyjnych dostępnych dla firm i przedsiębiorstw.
Ten okrągły stół ma na celu wzmocnienie współpracy handlowej, inwestycyjnej i przemysłowej między dwoma krajami. Ma również na celu nawiązanie współpracy między przedstawicielami Kataru i polskiego sektora prywatnego w celu ustanowienia projektów inwestycyjnych, które służą interesom obu krajów.
Katarska Izba Gospodarcza wezwała katarskich przedsiębiorców do zbadania klimatu inwestycyjnego w Polsce, w szczególności w obszarach: lotniczym, informatycznym, komunikacyjnym, rolniczym i spożywczym.
Rashid bin Hamad Al-Adba, drugi wiceprzewodniczący Izby Kataru, pochwalił bliskie związki Kataru i Polski „we wszystkich dziedzinach” i podkreślił, że oba kraje są „zainteresowane wzmocnieniem tych relacji w szerszej perspektywie”.
Al-Adba przytacza wizytę Amira Szejka Tamima bin Hamada al-Thaniego w Polsce w 2017 roku, która przyniosła „użyteczne rezultaty”. Powiedział, że forum handlowe, które odbyło się na marginesie wizyty, przyczyniło się do dalszej aktywizacji stosunków gospodarczych i handlowych między obydwoma krajami i otworzyło szerokie spektrum sektorów współpracy w sektorze prywatnym.
Wolumen handlu Al-Adba Katar-Polska „potroił się w ciągu ostatnich pięciu lat” z 650 mln QR w 2015 r. do 2,65 mld QR w zeszłym roku. Powiedział, że na koniec III kwartału 2021 r. było to 2,8 mld QR.
Al-Adba powiedział, że wśród wzajemnych inwestycji wiele polskich firm działa w katarskim sektorze kontraktowym, projektowym, usług technicznych, zdrowia i konsultingu. Zaznaczył, że w hotelarstwo i przemysł w Polsce jest wiele inwestycji katarskich, podkreślając, że Polska jest „atrakcyjnym miejscem do inwestowania”.
W ramach spotkania podpisano trzy Memorandum of Understanding (MoUs) pomiędzy katarskimi i polskimi firmami w celu zacieśnienia współpracy w kilku dziedzinach. Sygnatariuszami porozumienia są Qatar National Convention Centre i Polskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, katarski Technical Services Group oraz polski ZPUE Włoszcowa i katarski Etrac oraz polska AIDA Discovery.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com